1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. En sık yapılan hata antibiyotik kullanımı
En sık yapılan hata antibiyotik kullanımı

En sık yapılan hata antibiyotik kullanımı

Kış aylarında çok grip ve nezleden sonra boğaz ağrılarının da sıklıkla yaşanıyor. Dr. Mustafa Ünal, “Grip ve nezle gibi hastalıklarda vatandaşların en sık yaptığı hata antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotiklerin gribal enfeksiyonlara hiçbir faydası yok.” d

A+A-

44 yıldır doktorluk mesleğini yapan Anıt Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Mustafa Ünal, bademcik iltihapları hakkında bilgi vererek, bademciklerin insanların savunma mekanızmasını yapan lenfoit dokular olduğunu dile getirdi. Ünal, “İnsan boğazına halka gibi dizilen ve adeta kontrol kulesi görevi yapan bademciklerin görevi hava yoluyla vücuda giren mikroorganizmaların kontrolünü sağlamaktadır. Bademcik iltihaplanması yani kriptik tonsillit halk arasında bilinen bu iki bademciğin iltihaplanmasıdır. Boğazda ortaya çıkan ağrılar virüs kaynaklı da olabilir. Bütün boğaz yapısını etkileyen farenjit ile bademcik iltihaplanmasının belirtileri birbirine karıştırılabilir.” diye konuştu.

TEDAVİ EDİLMELİ
Ünal, insan vücudunun direnci düştükçe ve mikropların bademcik üzerinde savunma mekanizmasını aşağı çektiğinde enfeksiyon başladığını kaydetti. Bu enfeksiyonun kana karışarak vücudun her tarafına yayması halinde yüksek ateşle kendini gösterdiğini dile getiren Ünal, “Tedavi olmazsa hastada böbrek enfeksiyonu, kalp enfeksiyonlar, mafsal da romatizma gibi nedenler yapar. Kişi senede eğer 5-6 kez bademcik iltihabına maruz kalırsa, Özellikle çocukluk döneminde aşırı büyüyen bademcikler beslenme ve solunum fonksiyonlarını olumsuz etkiliyorsa, bademcik tek taraflı ve asimetrik büyüyorsa, bademcik iltihaplanmaları kötü kokuya neden oluyorsa biz bunlara ameliyat öneriyoruz. Eğer senede 1-2 kez oluyorsa bu da medikal tedavi ile normal şartlarda iyileşebilir. Bademcik ameliyatı eğer vücuda zararlı hala geldiyse alınıyor. Bademcik artık kendini savunamaz hale gelip zararlı hale gelmiştir. Ki faydalı olsun diye alınıyor.” ifadelerini kullandı.

YARARDAN ÇOK ZARAR
Faranjit’in ortaya çıkış nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında da bilgi veren Ünal, “Bademcik iltihaplanması genellikle bakterilere bağlı olarak gelişirken, burun yerine ağızdan nefes almak, geniz akıntısı, sinüzit hatta reflü gibi farklı rahatsızlıklar da farenjite neden olabilir. Tüm boğazı etkileyen farenjitin tedavisinde cerrahi yöntem kullanılamayacağı için, altta yatan tetikleyici unsur belirlenerek sebebe yönelik tedavi uygulanması gerekir. Yaşanan her boğaz ağrısında doğrudan antibiyotik kullanmak yerine, önce rahatsızlığın ne olduğunun belirlenmesi önemli. Çünkü farenjit kaynaklı boğaz ağrısında antibiyotik kullanımı yarardan çok zarar verebiliyor. Genellikle tedavisi boğaz gargaraları, antibiyotik kullanmadan diğer ağrı kesicilerle geçirilen bir hastalıktır.” dedi.

HEPSİ AYNI BÖLGENİN HASTALIĞI
Kış mevsiminde daha çok gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi hastalıkların görüldüğünü belirten Ünal, bunların aynı bölgenin hastalıkları olduğu vurguladı. Eğer bir bölgede bu hastalıklardan biri varsa diğer bölgeyi de kapsayabileceğini ifade eden Ünal, “Adam gribal enfeksiyonla gelir dikkat etmemiştir burun yolu açık değildir ne oluyor sinüsler kapanıyor bu sefer sinüs enfeksiyonu sinüzit ile karşımıza geliyor. Bunlar birbirine bağlıdır.” sözleriyle kışın toplu yerlerde bulunulmamasını ve elleri günde 4-5 defa yıkamak gerektiğinin altını çizdi.

BADEMCİK İLTİHABI İLE FARANJİTİ AYIRT EDİN
Son olarak bademcik iltihabı ile farenjiti birbirinden ayırt etmenin yollarını söyleyen Ünal sözlerini şu şöyle sürdürdü: “ Bademcik iltihaplanmasında kıpkırmızı bademciklerin üzerinde beyaz noktalar varken, farenjitte tüm boğazda kırmızı renk görülür. Farenjitte çok ateş olmaz ancak bademcik iltihabında yüksek ateş görülür. Farenjitte ağız kokusu olmazken, bademcik iltihabında enfeksiyondan dolayı hastada ağız kokusu belirgindir. Bademcik iltihabı son derece ağrılıyken, farenjitte hissedilen ağrı bu kadar şiddetli değildir. Bademcik enfeksiyonunda genellikle hasta yatmak zorunda kalır ama farenjitte rahatsızlık ayakta geçirilebilir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.