1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En soğuk harekat
En soğuk harekat

En soğuk harekat

22 Aralık 1914’te başlayan ve 9 Ocak 1915’te sona eren Sarıkamış Harekatı’nda hayatını kaybeden kahramanlar anılıyor. Harekatta 60 ile 90 bin arasında Osmanlı askeri donarak veya hastalık dolasıyla hayatını kaybetti.

A+A-

Osmanlı Devleti tarihinin en acı olaylarından biri olan Sarıkamış Harekatı’nın 102. Yılına hayatını kaybeden askerler rahmet ve minnetle anılıyor. 22 Aralık 1914'te başlayan ve 9 Ocak 1915'e kadar devam eden Sarıkamış Harekatı’nda soğuk ve hastalıkla mücadele eden 60 bin Osmanlı askeri hayatını kaybetti.

İLK SALDIRI BAŞARALI
Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında etkin olan Osmanlı askeri ve siyasetçisi Enver Paşa'nın emriyle başlatılan harekatta Kars, Sarıkamış, Ardahan gibi Doğu illerini Ruslar’dan geri almak amaçlanmıştı. Sonu kötü bitse de askeri harekatın ilk iki gününde önemli başarılar elde edildi. Osmanlı kuvvetleri Rus birliklerine karşı zor şartlar altında olmalarına rağmen kahramanca mücadele etti. Doğuyu korumakla görevli 3. Ordu, 7-17 Aralık tarihleri arasında Azap ve Köprüköy muhaberelerinde yaptığı saldırılarda Rusları püskürtmeyi başardı.

OSMANLI SOĞUĞA YENİLDİ
Rusları kesin olarak yenilgiye uğratacak bir plan üzerinde çalışan Enver Paşa, geniş bir kuşatma harekatı ile düşman güçleri imhaya çalıştı, ancak bu planı 60 binden fazla Osmanlı askerinin canına mal oldu. Özellikle olumsuz hava koşulları Enver Paşa’nın planının hayata geçmesinde engel oldu. 3-4 Ocak 1915 gecesi şiddetli soğuk, fırtına ve yağan kar nedeniyle askerler kımıldamakta bile zorluk çekerken, yollar tıkandı ve çadırlar da yıkıldı. Dondurucu soğukların etkisiyle de Osmanlı askerleri donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti.

BİNLERCE ASKER DONDU
Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına göre Osmanlı zayiatları 60 bin ve Rus zayiatları 30 bin civarında. Savaşın en hazin kısmı ise Osmanlı kayıplarının bir çoğunun Rus'lar ile yapılan çarpışmalarda değil de ağır soğuk hava koşulları yüzünden ölmesiydi. Ruslar; Türklerden 200 subay, 7 bin eri esir, 20 makineli tüfekle 30 topu ganimet olarak aldılar. Osmanlı kuvvetleri ise 5 bin kişi civarında esir aldı. Bunlar tahmine göre Kırım’da domuz çiftliğinde çalıştırılarak ve aç bırakılarak öldürüldüler. Öte yandan Sarıkamış’ta 90 bin şehit verildiği yönünde de iddialar bulunuyor. 90 bin şehit verildiği iddiası ilk olarak Sarıkamış Harekâtı'ndan sekiz yıl sonra Binbaşı Şerif Bey'in yazdığı kitapta yer aldı.

HALKTAN SAKLANDI
Savaştan sonra İstanbul'a dönen Enver Paşa uzun bir süre Sarıkamış hakkında herhangi bir haber, bildiri, veya yayın yapılmasını engelleyerek sansür uygulamış ve Osmanlı halkı savaşta olup bitenleri uzun yıllar sonra öğrenebilmişti. Harbiye Nazırı Mirliva Enver Paşa ile düştüğü anlaşmazlık yüzünden Irak’a gönderilen ve orada Osmanlı 6. Ordusu komutanı olarak Britanya İmparatorluğu Mezopotamya Ordusunu bozguna uğratacak olan Osmanlı ve Alman Mareşali Goltz Paşa günlüğüne şöyle yazmıştı: “Kafkasya’da maalesef kendilerini Napolyon Bonapart zanneden ve cahil yetişen birçok adam var. Bunlar, ordularına güçleriyle bağdaşmayan görevler vermişler ve bu yüzden ordularını büyük zarara uğratmışlardır.”/Mustafa DENİZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.