1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Enderun Öğrencileri Prof. Dr. Ercan Türkkan İle Buluştu
Enderun Öğrencileri Prof. Dr. Ercan Türkkan İle Buluştu

Enderun Öğrencileri Prof. Dr. Ercan Türkkan İle Buluştu

Öğrencilerin kendilerini tanımaları ve potansiyellerini ortaya çıkarabilmeleri için ilgi, yetenek ve başarılı oldukları alanlar doğrultusunda bir mesleğe yönlendirilmeleri önem arz etmektedir.

A+A-

Eğitim sisteminin temel amacı, bireyin yetenekleriyle uyumlu bir eğitim sürecinden geçmesine imkân hazırlamaktır. Karakter ve yeteneğine uygun bir eğitim sürecinden geçen birey fark yaratacak ve başarılı biri olacaktır.
Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisesi, bu farkındalığı oluşturmak adına bilim dünyasında büyük yankılar uyandıran Prof.Dr. Ercan Türkkan’ı öğrencileriyle buluşturdu. Prof.Dr. Ercan Türkkan, Konya'da Türk bilim insanlarınca yürütülen çalışmalar sonucunda, meme kanserinin tedavisinde kullanılması amacıyla antikanserojen özelliğe sahip ilaç geliştirdi. Dünya genelinde kanserin her geçen gün yayıldığını dile getiren Türkkan, bu rahatsızlığın çağın en önemli hastalıklarından biri olduğunu belirtti. Türkkan: "Geliştirdiğimiz ilaç meme kanserinin tedavisinde kullanılacak. Çalışmalarımızı yaklaşık 2 yıldır sürdürüyorduk. Bu zaman diliminin sonunda meme kanserinin tedavisinde etkili olan ve kanserli hücreleri öldüren bir ilaç geliştirdik. Bu gerçekten ülkemizde yapılan kanser araştırmalarını yukarıya taşıyan ve dünyada da dikkatleri üzerimize çeken bir çalışma oldu. Biz gençlerimizi daha iyi yerlerde görmek ve onlarla daha güzel bir geleceğe iz bırakmak istiyoruz. Çünkü çeşitli yetenek alanlarına sahip olan öğrenciler becerilerine uygun alanlarda eğitim aldıkları zaman daha başarılı olacaklardır." İfadesini kullandı.
Okul Müdürü Said Turgut, içinde bulunduğumuz yeniçağın çok iyi okunması gerektiğini belirterek şu ifadelere yer verdi: “Özellikle çocukların ve gençlerin bilime olan ilgi ve meraklarını arttıracak, teknolojiyi daha doğru kullanmalarını sağlayacak projeler üretmemiz gerekiyor. Gelişmeleri gözeten, bilim, teknoloji ve yenilikte yetkinleşmiş, üreten, net katma değerini kendi beyin gücüne dayanarak arttırabilen bir Türkiye oluşturmak, bu ülke vatandaşı olarak herkesin görevi.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.