1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Endülüs Niye Yıkıldı
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Endülüs Niye Yıkıldı

A+A-

Batı Avrupa'da parlayan Endülüs İslâm Medeniyetinden alacağımız büyük dersler olmalı. İspanyol aydınları bugün Endülüs'ü İberya tarihinin parlak bir dönemi olarak kabul ediyorlar. Medreselerinde yani üniversitelerinde yüzlerce ilim adamı yetiştirip insanlığa armağan eden Endülüs İslâm ekolü, bizler için ciddi araştırma konusu olmalıdır. Bu devlet nasıl kuruldu, nasıl gelişti, Müslümanları ve Hıristiyan alemini nasıl etkiledi? Cehaletin pençesinde kıvranan, basit hayat bilgisi ve hatta taharet kültüründen uzak, salgın hastalıklar ve yüz yıl süren mezhep savaşlarıyla birbirini boğazlayan Avrupa'da Ortaçağ karanlığını nasıl Rönesans ve Aydınlanma çağına dönüştürdü. Bunların analiz edilmesi gerekir. Ama Niye....
Tarık Bin Ziyad komutasındaki Müslümanlar 711 yılında İspanya’ya çıktılar. Ve 3 yıl içinde İspanya’nın tamamına yakınını fethettiler. Hristiyanlar dağlık bölgeye çekildiler.
732 yılında Endülüs Devleti Güney Fransa’yı fethetti. Ve Paris’e 100 km yaklaştı. 732 yılında Endülüs’ün kazandığı Balat’uş Şüheder Savaşından sonra Endülüs dışa değil içe dönük hale geldi. Yani cihadı bıraktı. İç savaş ve iktidar kavgasına başladı. Berberiler isyan ettiler. Ve Arapları katlettiler.
Şamiyyün-Belediyyün Savaşları (iç savaş) 10 yıl devam etti. Yeni kurulan Taife Sultanları ile Endülüs bir yığın beyliklere bölündü. Müslüman sultanlar kendi aralarında savaşırken İspanyollardan yardım aldılar. İş birliği yaptılar. Müslümanlar zayıflayınca 3 bin ya da 300 İspanyol, Asturias krallığını kurdu. Hristiyan dünyası bu krallığa yardım ve destek oldu. Kısa zamanda Müslümanlar feth ettikleri toprakların yarısını Hristiyan krallığa terk etmek zorunda kaldı. Bu küçük krallık ile cesaretlenen Hristiyanlar Müslümanların İspanya’dan atılması için bir hedef ve ideale sebeb oldular. Hristiyanlar bu ideale “Reconquista” adını verdi.

Endülüs’ün yıkılışında; dinî bütünlük kayboldu. Merkezî otorite yok oldu. Güçlü ordu ortadan kayboldu. Bu şartlar altında Endülüs Müslümanları yorgun düştü. Endülüs Müslümanlarının dinî, millî, sosyal ve kültürel dokuları bozulmaya başladı. İlk yıllarda Hristiyanlara tesir eden Müslümanlar bu sefer Hristiyanların etkisi altında kaldılar. Kız alıp kız verdiler. Bu çözülme üst yöneticilerde de oldu. Benü Kasi Emiri Musa bin Musa kızını Navarra kralına verdi. Kardeşinin kızını da Kral Wannaca ile evlendirdi. (Müslüman bir kız Müslüman olmayan biri ile evlenince İslamdan çıkar. Günümüzde bu tehlike yaygındır. Sırpların Miloseviç’in Bosna’da katliamından önce aynı hata işlenmiş idi.)
Daha sonra Endülüs yöneticileri kıyafetlerini Hristiyanlar gibi yaptılar. Endülüs emirlerinden İbni Merdeniş elbiselerinin yanında atının eğerine kadar Hristiyan kontlarına benzedi.
Endülüs emirlerinden I. Hakem’in yanlış odaklara ve kendisini çevreleyen meclislerine ağırlık vermesi, halkın sevdiği takva ehli âlimlere ilgi göstermemesi Rabad isyanlarına sebeb olduğu tarihçilerce söylenmektedir.

Osmanlı’yı yıkmakla, hak din İslamı bozmakla görevli Türkçe, Arapça ve Farsça’yı ana dili gibi bilen İngiliz ajanı Hempher “Hatıratım” isimli eserinde (sayfa 45) “800 yıllık Endülüs’ü şaraba alıştırarak, aralarına fitne ve fesad sokarak, Kur’an-ı kerim ve diğer İslam kaynaklarını (sünnet, icma-i ümmet ve kıyas-ı fukahayı) tartışır hale getirerek ve dinlerinden kopararak yıktık ve topraklarını işgal ettik. Osmanlı’yı ve diğerlerini de bu silahları kullanarak yıkacağız” diye ifade etmektedir.
Velhasılı kelam zaman bütünleşmek zamanıdır. Aramızda menfaate dayanan dayanışmaların din kardeşliğine birliğe ve baraberliğe dönüşmesi gerekir
 

Bu yazı toplam 2177 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.