1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Endülüs’ten Selçuklu’ya ALTIN DOKUNUŞLAR
Endülüs’ten Selçuklu’ya  ALTIN DOKUNUŞLAR

Endülüs’ten Selçuklu’ya ALTIN DOKUNUŞLAR

KOMEK kursiyerleri tarafından bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni dün ziyaretçilerine kapılarını açtı.

A+A-

Ümit ÖZEL

Konya’nın en önemli sanat etkinliklerinden olan KOMEK Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni’nin 13.’sü  kapılarını dün ziyaretçilerine açtı. Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarının yılsonu sergisi olan ve her yıl büyük ilgi gören Altın Dokunuşlar, bu yıl “Endülüs’ten Selçukluya” temasıyla sanatseverlerle buluştu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bugüne kadar 270 branşta 500 bine yakın kursiyere hizmet veren KOMEK’in, kendi alanında şehrin eğitim hayatının öncülüğünü yaparken ülke çapında da örnek bir kurum haline geldiğini söyledi. Her geçen yıl hizmetlerine yenilerini ekleyen ve Konya’nın ilçelerinde de büyümeye devam eden KOMEK’in artık gelenekselleşen Altın Dokunuşlar etkinliğinin heyecanla beklendiğini belirten Başkan Akyürek, serginin bu yılki temasının “Endülüs’ten Selçukluya” olmasının önemli olduğuna değindi. Avrupa’nın bağrında sekiz asır boyunca İslam sancağını dalgalandıran Endülüs’ün İslam medeniyetinin Batı kanadının yegâne ifadesi ve taşıyıcısı olarak büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Başkan Akyürek, “Fiziki varlığı coğrafyadan silinmeye çalışılan bu medeniyet timsalinin tarihi varlığı zihinlerden ve gönüllerden silinememiştir. Bu bakımdan Selçuklu başkenti Konya’mızda Endülüs medeniyeti ile Osmanlı’nın kurucu unsuru Selçukluları ele alan sergi büyük önem taşımaktadır.” dedi.  

YATIRIMLAR LİDER TÜRKİYE HEDEFİ İÇİN

13. Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni’nin açılış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, göreve geldikleri günden itibaren yaptıkları çalışmaların Konya’yı geçmişi gibi görkemli bir geleceğe kavuşturmak amacında olduğunu ifade etti. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyesi olarak çok ciddi adımlar atıldığına vurgu yapan Başkan Akyürek, kültürel içerikli programlar ve yapımlar anlamında da Konya’da önemli işler başarıldığını aktardı. Tahir Akyürek,  “Anadolu’nun en fazla kültürel etkinlik icra edilen ve Selçuklu mimari tarzıyla günümüz mimarisinin sentezinden oluşan Mevlana Kültür Merkezi ve bölgedeki yapılanmanın çalışmasıyla yola çıkmıştık. Konyamızın geçmişi ile geleceğini buluşturan birçok çalışmaya imza atmak bizlere nasip oldu. Konya geçmişine bağlı olarak büyüme sürecini 10 yıllar boyunca yaşadı son dönemlerde de bu yapısı hızlanarak devam etti. Konya inancında sabit, pergelin bir ayağını inancında tutan, diğer ayağıyla da bütün milletleri ve gelişmeleri takip etmeyi hedeflemiş bir şehir. Hamd olsun bu konu çalışmalarımız bu bakış açısıyla devam ediyor. Biz biliyoruz ki Konya dünyanın önde gelen lider şehirlerinden olduğunda, Türkiye’de, lider Türkiye hedefine bir adım daha yaklaşmış belki de ulaşmış olacak. Çalışmalarımız büyük Türkiye hedefi için yapılan çalışmalardır.”ifadelerini kullandı.

KOMEK REFAHI VE KALİTEYİ ARTTIRIYOR

13’üncü Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni’nin açılışında konuşan Vali Yakup Canbolat ise KOMEK’in yaptığı çalışmalar ve faaliyetlerle Konya’da refah seviyesinin ve yaşam kalitesinin artmasına katkı sağladığını aktardı. Her yaş ve eğitim düzeyindeki herkese iş ve yaşam beceresi kazanma doğrultusunda gelişen KOMEK’in herkesi kendine hayran bıraktığını belirterek, “Kadim tarihimizden bugüne ulaşan eşsiz sanat dallarının gelecek nesillere aktarılması hususunda önemli bir misyon yerine getiriliyor. Bu sene İslam Medeniyetimizin batı kanadının temsilcisi Endülüs ile doğu kanadının zirvesi olan Selçukluları buluşturma gayesinde hareketle Endülüs’ten Selçuklu’ya temalı sergide çalışması olan herkesi gönülden tebrik ediyorum.”diye konuştu.

Açılış programının ardından, Emeğinizi Ödüllendirin başlıklı yarışmada dereceye giren kursiyerlere Konya Valisi Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından sertifikaları takdim edildi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Vali Yakup Canbolat, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İl Kültür Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, AK Parti Konya Kadın Kolları Başkanı Ayşe Lütfiye Poçanoğlu, AK Parti Konya Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Sait Çelik, İlçe Belediye Başkanları, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

13. Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni, Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde 16 - 23 Mayıs tarihleri arasında her gün 10.00 – 22.00 saatleri arası gezilebilecek.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.