1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Enerjide Yüzde 72 Oranında Dışa Bağımlıyız'
'Enerjide Yüzde 72 Oranında Dışa Bağımlıyız'

'Enerjide Yüzde 72 Oranında Dışa Bağımlıyız'

Selçuk Üniversitesi Stratejik Araştırma Merkezi’nin düzenlediği ‘Enerjide Dışa Bağımlılığın Azaltılması ve Nükleer Enerjinin Yeri’ konulu konferansa Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Tuncay Belen katılarak Türkiye’de nük

A+A-
İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Stratejik Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aykut Bedük, Müdür Yardımcısı Uzm. Kadir Ersan Bilgin, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Şahin, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“UZUN ÖMÜRLÜ BİR ENERJİ SANTRALİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Aykut Bedük, “Gelişim açısından günümüzde enerji son derece önemli bir unsurdur. Bu alanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye enerji konusunda oldukça sıkıntılı bir dönemdedir ve gelecekte de önemli bir sorun olarak karşımıza çıkacaktır. Bunun için önemli ve uzun ömürlü bir enerji santraline ihtiyacımız var.” dedi.

“DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜLKELERİ NÜKLEER ENERJİ KULLANIYOR”

Nükleer enerjinin dünyanın önde gelen ülkeleri tarafından kullanılan bir kaynak olduğunu vurgulayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Tuncay Belen, “İletişim, enerji, gen ve nano gibi geleceğin teknolojileri arasındaki en önemli yeri enerji almaktadır. Dünya enerjisinin yüzde 13,5’ini nükleer enerjiden karşılamaktadır. Bu sonuçlara rağmen Türkiye enerji konusunda yüzde 72 oranında dışa bağımlıdır. 2023’ü Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda değerlendirecek olursak enerji ihtiyacı daha da artacak. Bu amaçlar doğrultusunda bugün kullanılan jeotermal, rüzgar, güneş enerjisi ve diğer alternatif enerji kaynakları taleplerinin sadece yarısını karşılayabilecek kapasitededir.” dedi.

Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlılığının azaltılması için nükleer enerjiye gereken önemin verilmesi gerektiğinin altını çizen Belen, “Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke haline gelmememiz için nükleer enerjiye gereken önemi vermeliyiz. Bugün dünyanın önde gelen ülkeleri nükleer enerji konusunda önemli adımlar atmaktadır. Almanya, Rusya, İngiltere, Fransa, Kanada ve Japonya gibi ülkeler nükleer enerjiyle ilk tanışan ve şu an nitelikli nükleer enerji santrali olan ülkelerdir. Kurulu olan santrallerinin yanı sıra yeni kurulmakta olan birçok santrali de geliştiren bu ülkeler, enerji sorununun ciddi bir boyutunu nükleer enerji ile gidermektedir. Hem enerji sorununun çözümü açısından hem de santralin 50-60 yıl gibi bir uzun ömrünün olması açısından nükleer enerji boyutu şu an düşünmemiz ve uygulamamız gereken en önemli noktalardan birisidir.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.