1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ENFLASYON VE İŞSSİZLİK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ENFLASYON VE İŞSSİZLİK

A+A-

Türkiye son yıllarda enflasyon etkisinden olabildiğinden uzaklaşmış, enflasyonun beli kırılmıştır. Ne yazık ki, son dönemde  ekonominin canavarı olan enflasyon yine hortlayıp iki rakamlı hale geldi.

Buna bağlı olarak da işsizlik artış gösterdi ve yine işsizlik rakamları çift rakama ulaşırken, her geçen gün Türkiye’de işsiz sayısı artmaktadır. Buna göre  Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ise istihdam seferberliği başlattı ve Mart ayı içinde işsizliğin düşürülmesini istedi. Konya’mız da da  bu konuda toplantılar yapılarak Sanayi Odası, Ticaret Odası ve belli kurum ve kuruluşlar işsizliğin giderilmesine katkı yapmaya çalışmaktadırlar.

Enflasyondan en az etkilenenler çalışmayanlar oldu.

Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi  raporuna göre, enflasyon hesaplamasından kaynaklı yoksullaşma zenginlerde yüzde 6, yoksullarda yüzde 11 oldu. Enflasyon artışından en az etkilenenler ise çalışmayanlar oldu. Çalışmayanların enflasyonu yüzde 10.07 çıktı.

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi  tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Şubat 2017 Dönem Raporu’nun sonuçlarına göre TÜİK tarafından şubat ayında yüzde 10.13 olarak açıklanan yıllık Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki artış, kendi hesabına çalışanlar için yüzde 10.76, düzenli ücretlilerde yüzde 10.43 olarak gerçekleşti.

Enflasyon 5 yılın zirvesinde bulunmaktadır.TÜİK Tüketim Harcamaları İstatistikleri ve TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi Harcama Gruplarına Göre Endeks Sonuçlarını kullanarak farklı gelir grupları için enflasyon hesaplaması yapıyor. Bu hesaplamaya göre enflasyon çeşitli gelir ve tüketim grupları için farklı sonuçlar yaratıyor. Buna göre;

Şubat 2003-Şubat 2017 dönemleri arasında genel TÜFE yüzde 214 artış gösterirken bu oran düzenli ücretlilerde yüzde 241, çalışmayanlar için yüzde 248, emeklilerde yüzde 246, nüfusun en yoksul yüzde 20’lik kesimi için yüzde 252 oldu. En zengin yüzde 20’lik dilim için ise enflasyon yüzde 234 olarak gerçekleşti. Buna göre enflasyon yoksulu daha fazla vurdu.

 Şubat ayı 2003-Şubat 2017 dönemlerine göre gizli yoksullaşma oranları da hesaplandı. Gizli yoksullaşma genel enflasyon rakamları ile farklı grupların enflasyonlarının arasındaki farktan kaynaklanan ve kayıtlara yansımayan yoksullaşma düzeyini ortaya koyuyor.

Gizli yoksullaşma oranlarına göre son 13 yıllık dönemde (Şubat 2003-Şubat 2017) gizli yoksullaşmayı en yoğun olarak yaşayanlar, işteki duruma göre yüzde 12.2 ile “Yevmiyeliler”, mesleğe göre yüzde 11 ile “Hizmet ve satış elamanları”, temel gelir kaynağına göre yüzde 11 ile “Diğer Transferlerle Geçinenler”, gelir gruplarına göre yüzde 10.85 ile en yoksul yüzde 20’lik gelir grubunda yer alanlar oldu.Enflasyon nedeniyle her kesim için gizli bir yoksullaşma yaşanırken, en yoksul yüzde 20 için bu kayıp yüzde 10.85 oldu. Buna karşın en zengin yüzde 20 için yoksullaşma yüzde 5.9 oldu. Enflasyon hesaplaması yoksulu daha fazla etkiledi. Yoksul enflasyondan zengine göre yaklaşık iki kat daha fazla etkilendi.Rapor, kişinin kendi yaptığı harcama kalemlerindeki fiyat artışları (enflasyonu) ile resmi Tüketici Fiyat Endeksi arasındaki fark istatistiklere yansımayan bir yoksulluğa neden olduğuna işaret ederken aynı zamanda sepete her yıl müdahaleye olanak tanıyan yöntem sonuçlarının da güvenilirlik açısından soru işaretlerine neden olduğunu söylüyor.

Dar gelirli için ağırlığı son derece önemli olan kira ve gıdanın, sepetteki ağırlığının sistematik olarak azalmasının, sorunları büyüttüğüne işaret edilen raporda, ücret artışlarında dar gelirlileri dikkate alınacak ayrı bir endeks oluşturulmalı olduğuna dikkat çekiliyor.

Bu yazı toplam 533 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.