1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Enflasyon yükseliyor
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Enflasyon yükseliyor

A+A-

Bu ülkede  yaşı 40 ve üzeri olanlar bilir.
Bir gecede batan, bir gecede milyoner olan çok insan gördük.
Bir gecelik Repo ile zengin olanları da hatırlarız.
Enflasyonun  yüzde yüz üzerinde olduğunu yine belli bir dönemde yaşamıştık.
Son 15 yılın ise en yüksek enflasyon oranına çıktık.
Geçtiğimiz günlerde KTO başkanı Selçuk Öztürk, bir önceki yılın değerlendirmesini yaptı, 2018 yılında beklentileri sıraladı. İyimser bir tablo çizdi. İthalat ve ihracat rakamlarını  açıkladı.Dileğimiz odur ki, Türkiye güçlesin. Konya ekonomisi güçlensin ve  hedef olan  Dünya’da ekonomide ilk on ülke arasında haklı bir şekilde yerimizi alalım.
Ancak Türkiye’nin derdi bir değil ki,
İçte ve dışta terör.
Sınırımız dışındaki gelişmeler.
ABD ve AB’nin Türkiye’ye karşı tavrı…
Trafik terörü…
Gıda ihtiyacı…
Hububat, bakliyat ve Et ithalatı ve söylentiler.
Yine belirtelim ki, Bundan çok kısa önce Dünya’da yaklaşık 180 ülke içinde, gıda’da kendi kendine yeterli olan 7 ülkeden birisi Türkiye idi.
Bugün geldiğimiz nokta.
Birde bunlara ilaveten Türkiye’de halkın geçim sıkıntısı, ekonomi eklendi.
Bakalım 2019’a gidilirken, 2018  nasıl geçecek ?
Ancak çok iyimserde olsak, 2019’a giderken, 2018’in öyle kolay geçeceği görülmüyor gibi.
 Gelen, gideni aratır sözü herhalde 2017 için çok net bir şekilde söylenebilir. Savaşların artık top-tüfekten ziyade ekonomik değerler üzerinden yürütüldüğü bir dönemde yaşıyoruz.
Asker sayısı ya da silah sayısı fazla olan değil, ekonomisi sağlam olan ülkeler bu zorlu yarışta ipi göğüslemeyi başarıyor. Bunu başaramayanlar ise hem çevrelerindeki ülkelere, hem de süper güç konumundaki ülkelere bağımlılıklarını her geçen gün daha da artırarak sürdürüyor.
Bu nedenle başta Doğu Akdeniz olmak üzere tartışmalı bölgelerde yürütülen petrol ve doğalgaz araştırmaları nedeniyle fırtınalar kopuyor. Bu fırtınalara karşı hazırlıksız olanlar ise ya batıyor ya da kendilerini çekip kurtaracak bir el için yalvarıyor.
Bir ülkeyi karıştırmak için dini ya da siyasi görüşler arasındaki farklılıkları suiistimal edenlerin nasıl işlere yol açtıklarını biliyoruz. Ama artık bundan böyle daha zorlu bir süreç başlıyor. Belki de başa dönülüyor diyebiliriz. Artık ekonomik avantaj ve dezavantajların acımasızca kullanılacağı, çok daha can acıtılacak bir dönem başlıyor.
2017 yılında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 11,92 oldu. Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) de yüzde 15,47 oldu. Türkiye yeniden yüksek enflasyon dönemine girdi.Bütün dünya enflasyonu yenerken biz tersine artırdık. 2017 dünya enflasyon ortalaması yüzde 2,9'dur. G-20'ler içinde bizden sonra en yüksek enflasyon Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ve fakat yüzde 4,4'tür.
Dünyanın en kırılgan ekonomisi olduk. Enflasyon arttı... İşsizlik öyle. 15 yılda 550 milyar dolar cari açık verdik. Dış borç stoku arttı. Dış borç çevirme riski arttı. 
Geldiğimiz noktada, enflasyonun nasıl önleneceğini hiçbir ekonomist hesaplayamaz.  Çünkü iç ve dış siyasi sorunlar fiyat istikrarı üstünde ekonomik verilerden daha çok etkili oluyor.
Tüketici ve ekonomik güven endeksleri, toplumsal bir güvensizlik olduğunu gösteriyor. Bunun için de, Türkiye'ye ciddi yabancı yatırım sermayesi gelmiyor. Yalnızca sıcak para giriyor. Sıcak para da ekonomiyi kırılgan yapıyor. Toplumsal güveni millî ve inanca dayanan duygularla yerine getirmek bir noktaya kadar mümkün olabilir. Ne var ki Türkiye'de bu eşik geçildi. Bundan sonra güven ve istikrar sorunu bu tür algı yönetmeye dönük söylemlerle sağlanamaz. 
 Avrupa Birliği  ile ilişkilerimiz tam bir buz dağı gibi ve uluslararası kuruluşların Türkiye raporlarında, demokraside hukukun üstünlüğünde, insan haklarında, basın özgürlüğünde geri düştüğümüz vurgulanıyor. Bu durum sermaye için de, yatırımlar için de güvensiz bir ortam yaratıyor. Yatırımlarda ve üretimde artış olmayınca, enflasyonun ana nedeni olan arz-talep dengesi bozuluyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında kendi başına çabası burada yetersiz kalıyor gibi geliyor bana…
 Üretim maliyet artışını gösteren ÜFE oranı, TÜFE oranından daha yüksek olduğu için, üreticiler maliyet artışını perakendeye yansıtmaya devam edecek ve TÜFE'yi frenlemek zor olacaktır. Enflasyon yükselişini sürdürecektir. Bu durum toplumda sıkıntıları ve yaşamı daha da zorlaştıracaktır.Yaptığım araştırmaya göre 2016 yılında yüzde 7.48 olan çekirdek enflasyon, 2017 yılında yüzde 12.30'a yükseldi. Bu durum da enflasyonun artacağını gösteriyor. Zira çekirdek enflasyon olarak hesaplanan enflasyon, arizi faktörlerin, enerji gibi dış faktörlerin etkisi giderildikten sonraki enflasyondur.
Dileğimiz odur ki, yukarıda belirttiğim gibi Allah bu ülkeye ve millete yardımcı olsun.
+++   
Türkiye Cumhuriyeti ordusu, Özgür Suriye Ordusu ile  Afrin ve yakınlarındaki  terör yuvalarını yerle bir ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözünü tuttu ve operasyon devam ediyor. ABD  anlamsız açıklamalarda bulunurken, Adana İncirlik üssü kullandırılmıyor. Bunun altında yatan gerçekler flug durumda. Burayı Türk Hükümeti yeniden gözden geçirilmeli ve gerekiyorsa kapatılmalıdır.
Allah Türk Askeri’nin yar ve yardımcısı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.