1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Engelli bireylere hizmette Konya Farkı
Engelli bireylere hizmette Konya Farkı

Engelli bireylere hizmette Konya Farkı

Engelli vatandaşların hastanelerden aldığı hizmet sırasında sorun yaşamaması için çaba sarf eden Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği çalışmalarının ödülünü Türkiye 2.si olarak aldı.

A+A-

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından sağlık tesislerinin engelli vatandaşların kullanımına yönelik sağlamış olduğu imkânların değerlendirildiği ‘2016 yılı Engelli Hizmetleri verimlilik Sonuçları’ açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 88 genel sekreterlik içerisinde aldığı 83 puan ile Türkiye 2. si olarak büyük bir başarıya daha imza attı.

Engelli bireylere yönelik düzenlemelerin tüm sağlık tesislerinde fiziki imkânlar dâhilinde hızla yerine getirilmeye çalışıldığını belirten Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Gökhan Darılmaz, “Özellikle 2002 yılından itibaren Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ ile başlayan sağlıkta dönüşüm ile birlikte devletimiz bir takım engellerle karşılaşan hasta ve ailelerinin daha yakından farkına vardı. Engelli bireylerin hizmet alırken yaşamış oldukları sıkıntıların en aza indirilmesi, evde bakım hastalarına sunulan hizmetlerin iyileştirilmesi ve TRSM ile de ağır ruhsal bozukluk yaşayan hasta ve ailelerinin yeniden topluma kazandırılması şeklinde özetlendirebileceğimiz yeni hizmet alanları oluşturuldu. Toplumun bütün kesimlerini ele alarak yapılan düzenlemeler sayesinde sağlık alanında önemli değişiklikler yaşandı ” dedi.

Türkiye genelinde yer alan 88 genel sekreterlik arasında en fazla sağlık tesisine sahip genel sekreterliklerden birisinin Konya olduğunun da altını çizen Darılmaz, “Kurum tarafından 2015 yılında yapılan ilk değerlendirmede 68 puan alan genel sekreterliğimiz son yapılan değerlendirmede 83 puan alarak Türkiye 2.si olmayı başarmıştır ” dedi.

Engelli vatandaşlara yönelik hastanelerde yapılan değişiklikler nedeni ile Genel Sekreter Darılmaz’ı makamında ziyaret ederek teşekkür eden Konya Sakatlar Derneği Başkanı Ahmet Mıhçı’da sağlık alanında engelli vatandaşlara yönelik olarak atılan adımların kendilerini son derece memnun ettiğini ifade eti. Özellikle sağlık tesislerinde eski dönemlerle kıyaslanamayacak derecede yol kat edildiğini vurgulayan Mıhçı, “Geçmiş yıllarda engelliler camiası olarak bizler de kendimizi tam olarak anlatamıyor, sıkıntılarımızı dile getiremiyorduk. Hastanelerde asansöre dahi binemediğimiz zamanları hepimiz hatırlıyoruz. Özellikle son 10 yılda hastanelerimiz adeta çağ atladı. Hastane girişleri, merdivenler, poliklinikler, tuvaletler vb. alanlar bizlerinde rahatlıkla faydalanabileceği alanlara dönüştürüldü” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.