1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Engelliler eve hapsolmasın
Engelliler eve hapsolmasın

Engelliler eve hapsolmasın

A+A-

Ahmet DİNÇ

Engelli vatandaşlar hayatta birçok problemle karşı karşıya bulunuyor.  Engellilerin en büyük sorunu ise sosyal hayatta toplum tarafından dışlanması ve gereken saygının gösterilmemesi. Kültürpark’ta her gün bir araya gelerek zaman geçiren engelli vatandaşlar, kendilerine gereken saygının gösterilmemesinden şikayetçi. Vatandaşların kendilerine daha çok engel olduklarından dem vuran engelli vatandaşlar, gündelik hayatta yaşadıkları sıkıntıların saymakla bitmediğini aktardılar. Akülü arabalarının tamirinde fahiş fiyatlarla karşılaştıklarını ve otobüs şoförlerinin kendilerine gerekli özeni göstermediklerini belirten vatandaşlar,  engelli misafirleri geldiği zaman çok sorun yaşadıklarının altını çizdiler.

REHABİLİTASYON MERKEZİ İSTİYORUZ

Kültür parkta görüşünü aldığımız Murat Olgun, Engelliler için rehabilitasyon merkezinin olmadığını ve bunun da önemli bir eksik olduğunu bildirdi. Engelli vatandaşlar olarak rehabilitasyon merkezi istediklerinin altını çizen Olgun, “Yıllardır Konya’da engelliler için rehabilitasyon merkezi istedik ama bir türlü yapılmadı. Görme engelli, işitme engelli, zihinsel engelli, ortopedik engellilerin buluşabileceği rehabilitasyon merkezi istiyoruz. Döner sermayeli, atölyeleri ve iş gücü yetiştirme kursları bulunan, merkezi bir yerde bulunan, İçinde hem eğlence hem bakıcı hem misafirhane bulunan bir merkez gereklidir. Engellileri evden çıkarmak istiyoruz. Kendimizi geliştirebilmemiz için bazı şeylerin yapılması gerekiyor”  açıklamalarında bulundu.

ENGELLİLERİN SIKINTILARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Rehabilitasyon merkezinin öncelikli istekleri olduğunu aktaran Murat Olgun,  diğer istekleri hakkında ise şunları söyledi “Mevlana çevresinde ve şehrin önemli noktalarında engelli şarj istasyonunun kurulmasını istiyoruz. Engellilerin çıkamadığı yerlerdeki kaldırımların alçaltılmasını istiyoruz. Engellilere saygı gösterilmesini istiyoruz. Özellikle trafikte vatandaşlarımız daha saygılı olsunlar. Kaç arkadaşımız saygısız insanlar yüzünden yolda trafik kazası geçirdi. Akülü sandalyelerin sadece devlet tarafından satılmasını istiyoruz. Özel şirketler çok pahalı satıyor.”

ENGELLİ VATANDAŞLAR İNSANLARIN DUYARLI DAVRANMASINI İSTİYOR

Engelli vatandaşlar, insanların kendilerine engel olmasından şikâyetçi olduklarını ifade ettiler. Engellilere karşı duyarlı olunması gerektiğini ifade eden 50 yaşındaki Durmuş Görmez, “Engellileri, engelsiz insanlar engelliyor. Bizi insan yerine koymuyorlar, ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. Biz engelli değiliz. Hayatın her alanında kendimize yetebiliyoruz. Yeter ki insanlar bize engel olmaktan vazgeçsinler” dedi.

Mustafa Hızlı ise, “Toplu ulaşımda vatandaşlar engellilere ayrılan yeri işgal etmesin, bizler orda rahat yolculuk yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın buna karşı daha duyarlı olmasını ve dikkat etmesini rica ediyoruz. Hakkımız gasp edilmesin” şeklinde konuştu.

İnsanlardan farklı olmadıklarını dile getiren Feridun Dönmez ise, insanların kendilerine acıyor gibi bakmalarının kendilerine ağır geldiğini vurguladı. Dönmez, “İnsanlardan farklıymışız gibi görünmek istemiyoruz. İnsanların bizi kendileri gibi görmelerini istiyoruz. Herkesin eşit hakkı var. Birbirimize karşı daha saygılı davranırsak, bu dünya daha yaşanılır bir yer haline gelir, Toplumda engelliye karşı duyarlılık bekliyoruz. Biz engelli değiliz onlar zihinsel engelli” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.