1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ENGELLİLER GÜNÜ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ENGELLİLER GÜNÜ

A+A-

Bugün Dünya Engelliler Günü. Kimi insanlarımız  doğuştan, kimi insanlarımızda doğduktan sonra engelli hale gelebiliyorlar. Bu durum kimsenin elinde olan bir şey değildir. Ancak biz engelli olmayanlar bu kimselere engellerini çok hatırlamaması, hayata bağlanmaları ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için yardımcı olmamız gerekir. Bu hem vatandaşlar  için önemli, hem de devletimiz buna ehemmiyet vermelidirler.
İstihdam da bu engelli vatandaşların engellerini kaldırmalı ve onlara  becerilerine ve yapacakları işlere göre iş verip, dilenci durumundan kurtarmalıyız. Bu gün onların. Onları yalnız bırakmayalım


Birleşmiş Milletler, engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 1992 yılında, 3 Aralık tarihini “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. 
“BM istatistiklerine göre dünya nüfusunun yüzde 15’i engelli bireylerden oluşuyor. Engellilerin daha iyi şartlarda yaşaması için istihdam üzerinde durulması gereken bir konu
Türkiye İş Kurumu  verileri doğrultusunda, 2016 sonu itibarıyla engelli çalıştırmakla yükümlü 806 kamu kurum ve kuruluşunun bulunduğu ifade ediliyor. 806 işletmenin, toplamda 8 bin 206 engelli istihdamı zorunluluğu varken; rakamlar 10 bin 822’ye ulaşıldığını gösteriyor. Özel sektörde ise engelli işçi çalıştırması zorunlu olan 18 bin 332 işveren var. 92 bin 413 engelli personel, özel sektörde istihdam ediliyor.

Engelli İstihdamının sadece kâğıt üzerinde geçerli olmaması gerektiğini bilmemiz gerekir.
 Çalışma hayatına katılım, engelli bireyler için bir toplumsal katılım aracıdır. Dünyanın her yerinde engelli bireyler işverenler tarafından daha kırılgan, verimli çalışamayan, iş kazalarına maruz kalabilen, iş yerinde masraflı personeller olarak görülebilmektedir. Bu duruma engelli bireyler tarafından da bakmamız gerekmektedir. Engelli bireyler için bu kadar ön yargı ile savaşmak, engelsiz bireylerin çabalarından çok daha fazlasını gerektirmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki engelli bireylerin yetkinliklerine uygun şekilde istihdamları sağlandığında sorumluluk alarak iş bilincine sahip, verimli bir şekilde iş hayatına katılım sağlayabilmektedirler. Bu sayede engelli bireylerimiz yaşam koşullarını olumlu yönde etkileyebileceği gibi ülke ekonomisine de fayda sağlayacaktır. Bu kapsamda özellikle mesleki eğitim ve yaşam boyu öğrenme hizmetlerinin yaygınlaştırılması engelli bireylerin istihdamı için büyük önem taşımaktadır.

Engelli istihdamının devlet tarafından da çeşitli desteklerle teşvik edilmesi gerekir. Bu durum engelli insanlarımızın hem çalışma azmini artırır , hem de moral olur. Engelli çalıştıran işverenlere prim teşviki sağlanmalıdır.
 Kendi işini kurmak isteyenlere hibe desteği de verilmelidir.. İş hayatına işveren ya da işçi olarak katılım sağlayan engelli bireyler toplumsal refahımız için de büyük fayda, huzur ve barış sağlayacaktır.
 Bu noktada sivil toplum kuruluşlarına düşen, insanların akıllarındaki yargı engellerini ortadan kaldırmaktır. 
 

Bu yazı toplam 270 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.