1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Engelliler sporla rehabilite oluyor
Engelliler sporla rehabilite oluyor

Engelliler sporla rehabilite oluyor

1988 yılında Konya’ya doğan Fizyoterapist Hasan Sarıtaş, paralimpik oyunların, çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çok sporlu bir etkinlik olduğunu ifade etti. Sarıtaş, Türkiye’de 2005 yılında tanıtım semineri ve antrenörlük kursları yapıl

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Başkent Üniversitesi’nden 2011 yılında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olan Hasan Sarıtaş, fizik tedaviyi anlatarak sporun engelliler üzerindeki etkilerinden bahsetti. Konya Selçuklu Paravolley takımının fizik tedavi ve rehabilitasyonunu üstlendiklerini vurgulayan Sarıtaş, paralimpik oyunların daha güzel bir yere getirme hedefinde olduklarını kaydetti. Sarıtaş, “Fizik tedavi kas iskelet sistemi ve sinir sistemin fonksiyon yetersizliklerinin tanı ve tedavisinde kullanılmasıdır.
Fizik tedavideki asıl amacımız hastaların dışa bağımlılığını en aza indirmek. sosyo-kültürel açıdan daha fazla katılımını sağlamak.” şeklinde konuştu.
Sporun engelliler üzerindeki yararları hakkında ise Sarıtaş, “Spor hem bedensel ve zihinsel yönden sağlıklı hem de engelli bireyler için son derece önemlidir. Ancak, engelli bireylerin spora olan gereksinimi sağlıklı bireylere göre daha fazla olabiliyor. Engelli olmayan bireyler, normal gelişimlerini sürdürmek için günlük fiziksel hareketler yapma, yürüyüş yapma, yüzme, oyun vb. aktivitelere katılarak yeterli fiziksel egzersiz gereksinimini karşılayabiliyor. Ancak engelli bireyler, çoğu zaman yeterli fiziksel egzersizleri yapamıyorlar.” dedi.

Hasan Sarıtaş, sporun kişilere engeli ile başa çıkmasını öğrettiğine dikkati çekerek, kendilerine olan güven duygusunu arttırdığını ve olumlu benlik gelişimine katkı bulunduğunu anlattı. Sporun iletişim ve paylaşım sağlayarak yaşam motivasyonunu arttırdığını dile getiren Sarıtaş, hoşgörü, işbirliği, gibi olumlu kişilik özelliklerinin kazanıldığını da ifade etti. Sarıtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Spor ayrıca kişinin stresten korunmasına ve stresle başa çıkmasına yardımcı olur. Dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur. Kaslarının güçlenmesine ve dayanıklılık seviyesinin artmasına etki eder. Kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engeller ve hormon üretimine katkı sağlar. Doğru ve yeterli solunum sağlayarak, beyne ve tüm organlara yeterli oksijen taşınmasına katkı sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Bununla birlikte eğlenmesine ve neşelenmesine, kısacası hayattan keyif almasına yardımcı olur.”
Fizyoterapist olarak herkesin spor yapmasını tavsiye eden Sarıtaş sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Spor, engelli bireylerin sağlam ve engelli bireylerle bir araya gelmelerine olanak sağlayarak “toplumsal entegrasyon” için de son derece önemli bir işlevi yerine getiriyor. Sadece engelli vatandaşlar da değil tüm insanlar spor yapmalı.”
                                                                                                                           
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.