1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “ENGELLİLİK İMTİHANDIR”
“ENGELLİLİK İMTİHANDIR”

“ENGELLİLİK İMTİHANDIR”

Selçuk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı, İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mithat Eser, “Engelli olmak bir kader mi, yoksa bir imtihan aracı mıdır?” sorusunu; “Engellilik ilahî bir ceza değil elbette."

A+A-

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Pazartesi Sohbetleri’nde, ‘Peygamberimizin Engellilere Bakışı’nı dile getiren Selçuk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı, İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mithat Eser, “Engelli olmak bir kader mi, yoksa bir imtihan aracı mıdır?” sorusunu; “Engellilik ilahî bir ceza değil elbette. Engelli olmak kendinden/kendiliğinden oluşan bir şey değildir. Engellilik bir imtihandır” diye cevaplandırdı.

ENGELLİLİK BEŞERÎ VE İNSANÎ BİR KONU
Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette Peygamber Efendimizin engelli insanlarla olan münasebetleri, engelli sahabilere karşı davranışları ve tutumları hakkında örnekler veren Doç. Dr. Mithat Eser, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışırken engelli sahabilerle ilgili Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin o insanlara karşı davranışları konusunda araştırma yaparken kendisinde, engellilere karşı bir farkındalık oluştuğunu ve konunun daha derinine indiğinde ise ortaya “Engelli Sahabiler” diye bir kitap çıktığını söyledi. Türkiye’deki engelli oranının yüzde 7 civarında olduğunu ve bunun da en az 6-8 milyon kişiye tekabül ettiğini kaydeden Eser, bunun ülkemizin nüfusunun yarısını ilgilendiren beşerî ve insanî bir konu olduğunu söyledi. 

ENGELLİLER FARKINDALIK İSTİYOR
Engellilerin, toplum içerisinde kendilerine değer verilmesini ve farkına varılmalarını istediğine işaret eden Eser, “Genel anlamda engellilik durumu bir kader ve bir imtihan aracı mıdır? Bu engelli bireylerin bir sıkıntısı ve aynı zaman da bir derdidir. Herşey kaderin içerisinde. Hastalık, zenginlik ve fakirlik nasıl bir imtihan ise engellilik de bir imtihandır. Devlet ve toplum da engelli insanlara karşı üzerine düşeni yapma ve yapmama konusunda bir imtihan içerisindedir” dedi.

“GÖRMEYENE YOL GÖSTERMEK SADAKADIR”
Kur’an-ı Kerim’de engelliye dair âyetler olduğunu ve buna misâl olarak Abese olayını gösteren Eser, engelli sahabilere karşı Peygamberimizin nasıl davrandığı, onlarla nasıl diyaloğa girdiği, nasıl yardım ettiği ve vali, imam olarak nasıl görevlendirdiği konusuna yüzü çirkin olan ve yüzünü herkesten saklayarak pazara gelen Zahir b. Haram örneğinden hareketle misaller vererek dile getirdi. Eser, “Peygamber Efendimiz engelli insanlara değer veriyor, onları ziyaret ediyor, engellilere iş imkânı sağlıyor, engellilerin tedavisiyle uğraşıyor ve onların eğitimiyle uğraşıyor. Engellilere yardım ediyor ve onlara yardımı şu sözle de teşvik ediyor: Görmeyen bir insana yol göstermek bir sadakadır.” dedi. 
Engelli insanların dinî eğitimleriyle ilgili olarak onlara yönelik olarak Diyânet tarafından “Engelli İlmihâli” hazırlanması gerektiği üzerinde de duran Doç. Dr. Mithat Eser’e, derneğin teşekkür plaketini ise ailesinde engelli çocukları olan Tahir Dinç takdim etti. .M. NURİ KEKLİK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.