1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. ENSARLIKTA LİDER ÜLKE TÜRKİYE’DİR
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

ENSARLIKTA LİDER ÜLKE TÜRKİYE’DİR

A+A-

İngiltere Merkezli Kalkınma İnsiyatifleri Örgütü’nün hazırlatmış olduğu bir raporda ve bu raporun sonuçlarının medyaya yansımasından toparlanan bilgi verilerine göre, Türkiye 2017 yılında en çok muhacir barındıran ve kendisi de Ensar görevi üstlenen ülkeler konumunda dünya liderliğini ele geçirmiştir.Geçtiğimiz yıl içerisinde 8.07 milyar dolar harcama yaparak ilk sıraya yerleşen Türkiye Cumhuriyeti’ni 6,68 milyar dolar ile Amerika Birleşik Devletleri, 2,99 milyar dolar ile de üçüncü sırada Almanya takip etmiştir. İngilizlerin hazırlattığı bu yardım raporunun dördüncü sırasında yer bulurken, 2.52 milyar dolar yardım yaptığı tespit edildi. Avrupa Birliği kurumlarından ise bu rakam 2.24 milyar dolar olarak açıklanırken, bu kurumlarda bu rakamla beşinci sırada kaldılar.
Dünyada en çok yardım yapılan ülke de Suriye olarak tespit edilmiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin Ensar olma özelliğin de dünya liderliğini ele geçirmesinden sonra “insani yardım konusu, medyanın da gündeminde yer alan medya başlıkları arasında yerini almış oldu. Ajans Press ve PRNet’in konuyla ilgili gerçekleştirmiş olduğu medya incelemesinde, insani yardım başlığı altında çıkan haber sayıları da belirlendi.2017 yılında 17 bin 598 habere konu oln insani yardım mevzusu, 2018 yılı içerisinde de 9 bin 904 haberle haberle konu olarak medyanın konuştuğu önemli başlıklar arasında yerini ilk sırada alan Türkiye Cumhuriyeti’nin mazlumlara yapmış olduğu yardımların Türkiye’nin milli hasılasına oranının bakıldığı zaman da yüzde 0,85 oran ile yine birinci sırada yer edindiği tespit edildi. 
Türkiye Cumhuriyet’inin yakın takipçileri ise sırasıyla Norveç ve Lüksemburg olurken, onların yapmış olduğu yardım oranlarının da sadece 0,17 de kaldığı belirlendi. Amerika Birleşik Devletleri ise yüzde 0,04 oranında yapmış olduğu yardımla listenin 19’uncu sırasında yer bulabildi. Öte yandan İngilizlerin hazırlatmış olduğu bu raporda, dünya üzerinde 134 ülkede 201 milyon kişinin uluslararası insani yardıma muhtaç olduğunu da gün yüzüne çıkarmıştır.
Dünya üzerinde mazlumlara yapılan yardımların üçte birini bu durumda Türkiye Cumhuriyeti yapmış oluyor. Yani Türkiye Ensar olma konusunda ilk sıradaki liderliğini koruyor. Rapora göre dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı ise, insani yardımların yüzde 60’ının 10 ülkeye kanalize edildiğini görmekteyiz. Listenin birinci basamağında ise yüzde 14 oranla insani yardım alan Suriye yerleşti. Suriye’yi sırası ile yüzde 8 ile Yemen alarak ikinci sırada yer aldı. Bu listenin ilk sırasında yer bulan Suriye’nin son beş yıldır raporun daima ilk sırasında yer almış olması da ayrıca dikkat çeken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Dünya da yapılan toplam yardım miktarı 27,3 dolar olarak belirlendi. Bu yardımların üçte birini sadece Türkiye Cumhuriyet’inin karşıladığı görülmüştür. Bunun yanı sıra Türkiye 3,5 milyon Suriyeli barındırmasıyla da, dünyada en çok muhacir barındıran ülke olarak dünyada dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Eh bu ülke zaten Selçuklu ve Osmanlılar zamanından beri hep Ensar görevini üstlenmiş ender ülkelerden biridir.
Selametle!...

Bu yazı toplam 2086 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.