1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. ENTELEKTÜEL DİYET VE OBEZİTE
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

ENTELEKTÜEL DİYET VE OBEZİTE

A+A-

Geçen hafta “Konya Konuşuyor” başlıklı yazıma gelen olumlu geri bildirimlerden, Konya hakkındaki düşüncelerimde yanılmadığımı görmüş olmanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Hali hazırda yazımı okuyup gerek yüz yüze gerek sosyal medyada teşekkür eden okurlarıma ve dostlarıma teşekkür ediyorum.

Bu hafta ise okuryazar olduğu halde cahil olmayı başaran, ısrarla “entelektüel diyet” yapıp kalori değeri yüksek kitap ve yazılara uzak duranlara dair bir yazı yazmak istiyorum. Çünkü eline bir kitap almayıp da yıllar yılı entelektüel diyet yapan insanlarımız var bizim! Yeni bilgilere değil eski olduğu düşünülen bilgilere de kapalı olan, hiçbir şekilde yazılı metinle işi olmayan, olmayacak insanlara “aman efendim, illa okuyun” diye yalvar yakar olmanın da bir âlemi yoktur. Okumak, içten gelen bir istek ve motivasyondan destek alarak eyleme dönüşürse anlamlı olur. Öbür türlüsü “dostlar alışverişte görsün ama ne satın aldığımı da anlamasın” demek gibi bir şey olur!

Kimseyi kırmadan ve dökmeden bir eleştiri yazısı yazmak “deveye hendek atlatmak” gibi zor bir iştir. Lakin eleştiriden kaçıp saklanarak yol alamayacağımızı bildiğimden dolayı bu yazıyı yazmaya devam etmek istiyorum. Ayrıca ben metroda kitap okuyan Japonlar ya da parkta kitap okuyan Almanlar konusunun abartıldığını düşünüyorum... En iyi bizim insanımız okuyor, kendi bildiğini okuyor! Birçoğumuz kendi bildiğimizi okuyoruz ama maalesef her şeyi bilemediğimiz için kitaplara da ihtiyaç duyarız. Her şeyi bilen cahil biri varsa beri gelsin, onu tebrik edip allame-i cihan ilan edelim! Bunun yanında birkaç kitap okuyup düşünce ufkumu geliştirip zihinsel olarak “Obez olur muyum?” diye endişelenip kitaplardan uzak duranların endişelerinin yersiz olduğunu söyleyelim! Siz müsterih olunuz, okumadan ve kitaptan kaçarak entelektüel diyet yaparak istediğiniz kiloya, pardon olgunluğa ve düşünce seviyesine ulaşamazsınız!  

Sözün özü vel hasılı kelam pek kıymetli hazırun; fiziksel sağlık için yapılan diyetlerin ve eksersizlerin zihinsel sağlık için de yapılması gerektiğini düşünüyorum. Fiziksel görünüm kadar zihinsel görünüm için de çaba gösterip azami dikkat etmek gerekir. Zihinsel görünüm deyince tabii şaşıranlar olabilecektir. Fakat sipariş düşüncelerle hareket edenlerde zamanla “entelektüel obezite” ya da “0 zihin” gibi entelektüel yoksulluğa neden olabilmektedir. “0 Beden” çılgınlığına kapılıp yemeden içmeden kesilen genç kızların sonradan komaya girip hayatlarını kaybettiklerini ya da ölümden döndüklerini biliyoruz. Biliyoruz derken tabii ki haberlerden biliyoruz!

Fiziksel görünümümüze ne kadar önem veriyorsak zihinsel görünümümüze de o kadar değer verelim. Duygularımız, düşüncelerimiz, muhakeme, akıl yürütme, sözcük dağarcığımız, hoşgörü, sevgi ve saygı en az kadar kıyafetlerimiz ve saçlarımız kadar önemlidir. Entelektüel açıdan kendimizi geliştirmek için bunları da ihmal etmeyelim. Neticede tekrara düşeceğim belki ama şu uyarıyı da yaparak yazımı noktalamak isterim. Konya için de önyargılarına hapsolmuş entelektüel yoksulluk içerisinde olanlar da fiziksel görünümleri kadar zihinsel görünümlerini geliştirmelidir. Çünkü fiziksel açıdan modern görünümlü olup da düşünce olarak bağnaz ve yobazlık içerisinde entelektüel yoksulluk çekenlerin ihmal edildiğini düşünüyorum!

Bu yazı toplam 1203 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.