1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Erbakan Vefatının 9. Sene-i Devriyesinde Konya NEÜ’de anıldı
Erbakan Vefatının 9. Sene-i Devriyesinde Konya NEÜ’de anıldı

Erbakan Vefatının 9. Sene-i Devriyesinde Konya NEÜ’de anıldı

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Vefatının 9. sene-i devriyesinde NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda yapılan program ile anıldı. 

A+A-

Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, yaptığı açılış konuşmasında Erbakan Hocanın öldükten sonra kıymetinin daha iyi anlaşıldığını kaydederek şunları söyledi: “Erbakan hoca hiçbir zaman statükonun adamı olmamıştır. Hocamız gerek akademisyenliği gerek siyasi hayatında o günkü toplumun ve yöneticilerin algılayamadığı sorunları önceden görmüş ve çözümleri için çalışmış bir isimdir. Keşke hayattayken değeri daha iyi anlaşılabilseydi.”

Hocayı anlamak için Davam adlı eseri okumanın önemini hatırlatan Zorlu, hocayı vefatının 9. sene-i devriyesinde rahmet ve minnetle andı.

Programın moderatörlüğünü yapan NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın, panelin hayırlara vesile olmasını temenni ederek; “Erbakan hoca bir akademisyen, bir devlet adamıydı. Çalışkandı, basiret sahibiydi, öngörü sahibiydi, nezaketliydi, merhametli ve vatansever bir insandı.” ifadelerini kullandı.

Erbakan Konuşan Değil Yapan Bir Liderdi

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Basın Danışmanlığını da yapmış olan Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yazar Mustafa Kurdaş ise konuşmasına başlarken NEÜ’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadeleri kullandı: “Erbakan Hoca tek bir vasfı olan biri değildi. Malıyla, canıyla cihad eden bir Müslüman olmak istediğini ifade etmişti. Birileri Erbakan Hocayı anlamak isterse cenazesindeki Fatih Camii atmosferine bakabilirler. Milletimizi bütün unsurlarıyla bir araya getirmenin derdindeydi. Konuşan değil yapan bir liderdi. Medyada çok fazla karikatürize edildi ama mahkeme yollarına gitmedi. İslam’ın bir savunma değil hücum dini olduğunu söylerdi.”

Erbakan Kimsenin Yardımıyla, İcazetiyle Bir Yerlere Gelmedi

Erbakan’ın Özel Kalem Müdürlüğünü yapan İbrahim Titiz ise konuşmasında Milli Nizam Partisinden bu yana Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yaşamına dair anekdotları paylaştı. Titiz; “Yasaklı olduğu dönemde Erbakan Hocamıza Almanya’dan misafirler geldi. Bunlar Hocamıza, Almanya’daki Üniversitelerde ders vermesini ve maaşını kendisinin belirlemesini teklif ettiler. Cevabı şu oldu: Biz vatanımıza ve milletimize hizmet edeceğiz, vatanımızı ve milletimizi seviyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erbakan’ın Refah Partisi kapatma davası sürecindeki yaşadıklarına da değinen Titiz, bu süreçte tam bir tevekkül ve teslimiyet içerisinde hareket ettiğini belirtti. Titiz, şöyle devam etti: “Kimsenin yardımıyla, icazetiyle bir yerlere gelmedi. Hocam Başbakanlığa görevi devralmaya gidip Mesut Yılmaz’dan aldıktan sonra ilk önce şükür namazı kıldı. İnancının gereğini her şart ve durumda yerine getiren bir liderdi.” dedi.  MUHAMMED EMİN GÜLEÇ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.