1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ERDOĞAN-BAHÇELİ DİYALOĞU
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ERDOĞAN-BAHÇELİ DİYALOĞU

A+A-

Biliyorsunuz şu anda TBMM’de bütçe görüşmeleri yapılıyor. Bu bütçe görüşmelerinde çeşitli bakanlıkların bütçeleri görüşülürken, siyasi parti temsilcileri de mecliste görüşlerini bildirirken, tenkitlerini de yaptılar.
Son yıllarda Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılar ve terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı tavırları  mecliste  AK Parti ile MHP  bir blok oluşturdu, muhalefet ise ayrı bir bolk yaptı. Dolayısıyla çoğu zaman Devlet Bahçeli adeta  AK Parti sözcüsü, hatta savunucusu durumuna geldi.
Ancak bütçe görüşmeleri öncesinde Devlet Bahçeli’nin bazı beyanatlarına  AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan   yaklaşımı pek sıcak olmuyordu. Bu durum bütçe görüşmelerinde  Meclis’te yankı buldu. MHP sözcüleri mecliste hükümetin icraatlarını ve bütçeyi bir muhalefet partisinden daha acımasız eleştirdiler. Bu durum siyasi gözlemcilere acaba bu tablo Devlet Bahçeli’nin isteklerine sıcak bakılmaması nedeniyle Erdoğan’dan gelen cevaplar üzerine bir restleşme diye yorumlanmaya başladı diye soruldu.Meclis'teki bütçe görüşmelerini mümkün olduğunca takip ederim. 
Yukarıda da belirttiğim gibi bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkan MHP’li sözcü vekiller alışık olmadığımız bir şekilde iktidara yüklenip, eleştiriler yönelttiler.
İşte Meclis’ten yansıyan bu görüşmeler.
MHP Hatay Milletvekili Necmettin Ahrazoğlu:
"Bütçe gelirlerinin yüzde 86'sı vergilerden toplanmaktadır. Bu oran OECD ülkelerinden 20 puan fazladır. Hem tüketime dayalı vergiler, dolaylı vergiler hem de gelirden elde edilen dolaysız vergilerin büyük bir bölümünü ödemek zorunda kalan memur ve işçi kesimi 2018 yılında da borç yükü altında ezilmeye devam edecektir. Gelir dağılımında kutuplaşmanın belirginleştiği 2017 yılının arkasından 2018 yılında da gelir adaletsizliğinin derinleşeceği çok açıkça görülmektedir."
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi;
MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu:
"Sanayide gerçekleşen son büyüme rakamlarını yeterli bulursak ve kafamızı kuma gömersek geleceğe dair hedeflerimiz de tıpkı enflasyon hedeflerinde olduğu gibi maalesef kâğıt üzerinde kalacak."
Orman ve Su İşleri Bakanlığı bütçesi;
MHP Adana milletvekili Muharrem Varlı:
"Yine, 2/B arazilerinin satışıyla ilgili de çok önemli problemler var. Bakın, 2/B arazilerinin arsa olan yani yaylalık, ormanlık alandan dönen kısımları satıldı, bitti gibi bir şey ancak hazine arazileri olan kısmında çok önemli problemler yaşanıyor. Yani bir rayiç bedel çıkarıyorlar ki aman Allah'ım ya yani sanki çiftçi almasın da o hep bahsettiğiniz faiz lobileri var ya, sanki faiz lobileri gelsin, çiftçinin elinden bu tarlayı alsın diye ısrarla böyle çiftçinin alamayacağı önemli rakamlar çıkarıyorlar."
Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi;
MHP Ankara milletvekili Zuhal Topçu:
"Evet, şimdi olaya bakıldığında, gerçekten konuya geldiğimizde, yıl 2002, Erkan Mumcu Bakan olduğunda 'eğitimi sil baştan değiştiriyoruz' diyor. Yıl 2003, Hüseyin Çelik 'önceki sistem problemli, sistemi değiştiriyoruz' diyor. Yıl 2009, Nimet Çubukçu "eğitim çok önemli, eski sistemi değiştiriyoruz' diyor. Yıl 2011, Ömer Dinçer 'böyle sistem olmaz. Sistemi değiştiriyoruz' diyor. Yıl 2013, Nabi Avcı, 'sistem çok sıkıntılı. Değiştiriyoruz' diyor ve yıl 2016, sayın İsmet Yılmaz 'böyle sistem mi olur? Sistemde köklü değişiklik yapıyoruz' şeklinde ifadeleri var. Ben buradan sormak istiyorum, 'sistem' derken siz neyi anlıyorsunuz, biz neyi anlıyoruz? Gerçekten, önce 'sistem'i kavramanız lazım yani bu 'sistem, sistem' dediğiniz nelerden oluşuyor acaba? 
Hele, final öncesi   MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz'ın AKPARTİ 'nin yolsuzlukl ilgili iddia edilen belgelerini anlattığı konuşması vardı, kulaklarıma inanamadım.Devlet Bahçeli'den habersiz, izni olmadan yapılabilir mi? 
Bence Hayır!.. 
 Bu işin perde arkasında ne var?.. 
Evet, benim edindiğim bilgilere göre  Devlet Bahçeli seçim barajını düşürmemekte ısrar eden Erdoğan'a "düşüreceksiniz" resti çekmiş!.. Barajın yüzde 7'e düşürülmesi ve ittifaklara imkan tanınması için saray ile Balgat arasında alt kanallarda yürütülen pazarlıklarda tıkanıklık meydana gelince Bahçeli'nin resti Erdoğan'a iletilmiş.
. Reste, Erdoğan  ise " Milletvekili sayısını sizin için 550'den 600'e çıkardık ve listelerimizde yer vereceğimizi söyledik. Siz bilirsiniz, o zaman eskiye döner seçime parlamenter sistem ile gideriz" karşılığını verdiği söyleniyor.
. Bunun anlamı ,Referandumun sonuçlarının iptali için Anayasa Mahkemesi'nin devreye girmesi demek... Baskın erken seçimde bir KHK düzenlemesiyle daraltılmış bölge ve MHP'nin baraj altında kalmasının mutlak olması demek...
Bakalım günler ve gelişmeler neler getirecek birlikte izleyip göreceğiz.

Eğer Bahçeli istediğini alamaz ise  Bahçeli, bir gün çıkıp da "Memleket bekası"nı bahane ederek tekrar Erdoğan'a  muhalefet etmeye başlar mı, bilemem. Bekleyip gelişmeleri izleyelim.
 

Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.