1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Darbe girişimini eniştemden öğrendim
Erdoğan: Darbe girişimini eniştemden öğrendim

Erdoğan: Darbe girişimini eniştemden öğrendim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El-Cezire televizyonunda 15 Temmuz darbe girişimini değerlendiriyor.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;
Tatil için Marmaris’e gitmiştim. Oradayken haber bana ulaştı. Tabii ki gerekli kişileri haberdar edip burada bir basın açıklaması yaptık.
Halkımızın endişeye kapılmaması için ve Türk halkından meydanalara çıkıp demokrasiye sahip çıkmasını istedik. Türkiye’de yüzde 52’lik bir oranla sokaklara döküldü halkımız.
Darbe girişimini eniştemden öğrendim. MİT ve başka kaynaklardan darbe girişimi haberi geldi. Enerji Bakanımız gerekli adımları atarak otelden güvenli bir şekilde ayrıldık. Dalaman Havalanı'ndan uçağımız İstanbul’a doğru hareket etti. On binlerce kişi darbeye karşı sokakları korudu.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içerisinde belli bir grup bunu düzenledi. Ama açık olan bir şey var ki onlar azınlıkta. Bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesine zaten müsade edemezdik. Biz de gerekli bütün adımları atmak suretiyle bunun önüne geçmeye çalıştık.
Doğru bir haber alma olsa, tabii ki böyle bir olay yaşanmazdı. İstihbarat zaafı olduğu açık. Dünyanın dört bir yanında haber alma servislerinde böyle zaafiyetler yaşanabilir.
Önümüzkeki günler ve haftalar içinde biz devlet olarak bu tip örgütlere karşıyız. Elele oldukça tanklar sonuç alamayacaktır. Emsal olmayan bir birliktelik sergiledi halkımız.

Geçmişe yönelik elimizde şüpheler vardı. Böyle bir teşebbüs de bulunulursa kimlerin olacağını biliyorduk. Bunların hepsi belgelere vardı. Polis bazı bilgileri elde ediyor. Birlikte çalışmak suretiyle dökümanlar elde ettiler. Bunlar güvenilir şeyler. Çok sayıda insan tutuklandı. Biz hukukun üstünlüğünün olduğu bir ülkeyiz. Yargı görevini yapacaktır. Yargını elde ettiği bilgiler de kullanılacaktır.

Kanunlar ve mevzuatlar hareket etmemize engel oldu.
Kısa bir süre zaafında Fransa’daki terör saldırılarını ele alalım. Onlar çok sayıda adım attılar. Üç ay öncesine baktığımızda olağaüstü hal ilan ettiler. Bu tabii ki ülkenin huzuru sağlanana kadar devam ettiriliyor. Tabii ki bunların yargıya teslim etmek devletin görevi.

Demokrasiden ders almak istiyorlarsa bizden demokrasi dersi alabilirler. Fransa'da onlar bu insanları ülkeden atıyorlar. Biz Suriyelilere kapımız açtık. Kimse bu noktada bize ders vermeye kalkmamalı.

Biz işbirliğinden uzak bir hareket değiliz. Biz hiç kimseye hakaret etmiyoruz.

(Rus uçağının düşürülmesi) Şüphe var ki Rus uçağını düşüren 2 pilot gözaltında.
Şu anda hava sahasına girişlerle ilgili olarak, Türk hava sahası ihlal edilmiştir. Defalarca uyarıda bulunulmuştur. İkazlara rağmen hala bu insanların bu olayla ilgili bağlantısı olup olmadığını bilmiyoruz. Yargı bunu ortaya çıkaracaktır. Hali hazırda elimizde pilotların uçağın düşürülmesiyle ilgili gözaltında olup olmadığı hakkında bilgi yok.
(Gülen'in iadesi) Daha hassaa olmalıyız diye düşünüyorum. Biz bütün kanıtları ABD’ye veriyoruz. Biz kararı bekleyeceğiz. ABD’deki mahkemenin kararını bekleyeceğiz.
Demokratik parlamenter sistemden uzaklaşmayacağız. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.