1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan, G20'de Konuştu: Batı Ülkelerinin Tavrı Utanç Verici
Erdoğan, G20'de Konuştu: Batı Ülkelerinin Tavrı Utanç Verici

Erdoğan, G20'de Konuştu: Batı Ülkelerinin Tavrı Utanç Verici

G20 zirvesi için Çin'de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısı düzenledi. Mülteci meselesi, FETÖ ve Cerablus konusunda önemli mesajlar verdi.

A+A-

Çin'de gerçekleştirilen G20 zirvesinde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveyi değerlendirdi. "Batı ülkelerinin mülteci konusunda takındığı ırkçı tavır utanç vericidir" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hiçbir ülke somut adım atmadı, Suriye konusu kanayan yara olmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.

"DOSTÇA UYARIMIZI YAPIYORUZ"

Darbe girişimiyle ilgili konuşan Erdoğan "FETÖ denilen bu örgütün, Türkiye dışında 170 ülkede daha faaliyet gösteren küresel bir şebeke olduğu unutulmamalıdır. Bu örgüte karşı tüm dünyayı duyarlı olmaya davet ediyorum. Dostça uyarımızı yapıyoruz." dedi.

"CERABLUS'U TAMAMEN TEMİZLEDİK"

Erdoğan, Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili de Gaziantep'te kına gecesine yapılan saldırının bardağı taşırdığını belirterek şöyle konuştu: "Cerablus'a Suriye'deki Cerablus'un halkı olan ılımlı muhaliflerle beraber girdik ve o ılımlı muhaliflerle beraber girmek suretiyle Cerablus'tan DAİŞ'i atmış olduk. Şu anda Cerablus'ta DAİŞ yok, tamamıyla boşaltıldı oralar. Bizdeki Suriyeli vatandaşlar, Suriye'den iltica etmek isteyenler kendi evlerinde daha huzurlu yaşama imkanı bulacaklar."

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"G20 Liderler Zirvesi'nin 11'incisi tamamlamış bulunuyoruz. Küresel gündemin etraflıca ele alındığı verimli bir toplantı olarak nitelendiriyoruz. Küresel büyümenin devam etmesi için gereken reformlar en önemli gündem maddelerimizden biriydi. İnovasyon, makro ekonomik politikaların uyumu gibi atılması gereken adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunduk.
Toplantı boyunca gelişmiş ülkelerin; gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeleri dikkate alarak hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdik. Bilindiği gibi G20 liderleri olarak sürdürülebilir kalkınma için 2030 gündeminin uygulanması için eylem planını kabul ettik. BM sorumluluğundaki bu çalışmaya G20'nin öncülük etmesini olumlu buluyoruz. Küresel ticaretin güçlendirilmesinin hepimizin yararına olduğu açıktır. Tüm ülkelerin bir arada hareket ederek küresel durgunluğu aşma konusunu önemli görüyoruz.

"MÜLTECİ KONUSUNDA İYİ BİR SINAV VERİLMEDİ"

Terörizm ve mülteci sorunu Antalya zirvesinde G20 gündeminde yer alıyordu. Bizim bu konudaki hassassiyetimizin ne kadar yerinde olduğunu açık ve net olarak göstermiştir. Mülteci sorunu konusunda iyi bir sınav verilemedi. Topraklarında 3 milyon Suriyeli ve Iraklıyı şu anda barındıran bir ülke olarak Türkiye bu konunun en önde gelen mutataplarından biridir. 3 milyon mülteciye evsahipliği yaparken, bizim şu anda yaptığımız harcama 12 milyar doların üzerindedir. STK'ların harcamalarıyla 25 milyar dolara ulaşmaktadır.

"SURİYE KRİZİ İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HAL ALDI"

Antalya'daki G20 zirvesinde Suriye'de güvenli bölge oluşturmak suretiyle burada mülteci sorununu çözebiliriz diye ısrarla söyledik. Şimdi bu zirvede de bu konuyu açtık, kendilerine bunu söyledik. Prensipte kimsenin karşı çıkmadığı bu teklifin hayata geçirilmesi konusunda hiçbir ülke somut adım atmamıştır.

"BATI ÜLKELERİNİN TAVRI UTANÇ VERİCİ"

Suriye krizi yeni ülkelerin sahaya inmesiyle içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bir yandan ülke içinde can kayıpları ve terör örgütlerinin faaliyetleri, diğer yandan da tetiklediği sığınmacı dramıyla dünyanın kanayan yarası olmayı bugün de sürdürüyor. Batı ülkelerinin bilhassa sığınmacı sorununda takındıkları güvenlikçi ve hatta ırkçı tavır insanlık adına utanç vericidir. Şu an itibarıyla Suriye'de öldürülenlerin sayısı 600 bini aşmıştır. 600 bin insanın öldürüldüğü bir yerde hala katil Esed'in görevinde kalmasını, durmasını savunmak bana öyle geliyor ki insanlık adına bizler için utanç vericidir.

"TÜRKİYE YARDIM GELSE DE GELMESE DE EVSAHİPLİĞİNE DEVAM EDECEK"

Türkiye dışarıdan yardım gelse de, gelmese de bu evsahipliğini yapmaya devam edecektir. Suriye'den, Irak'tan gelenlere de din, dil, ırk ayrımı yapmadan bu evsahipliğini yapmaya devam edecektir. Başta Suriye olmak üzere bölgedeki sorunlar çözülmeden mülteci sorununun çözülmesi de mümkün değildir.

"15 TEMMUZ TERÖRİZMİN İLK DEFA GÖRÜLEN YENİ BİÇİMİDİR"

Terörizm her geçen gün yeni biçimlere, yeni formlara bürünerek dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye'nin yaşadığı darbe girişimi, bir yönüyle terörizmin ilk defa görülen yeni biçimidir. PKK, YPG, PYD gibi örgütlerle mücadele eden Türkiye, kendi ordusu içine gizlenmiş teröristlerin, milletimizin vergileriyle alınmış F-16'larıyla, tanklarıyla, toplarıyla kendi halkını öldürmeye girişmiştir.

"ÜLKEMİZ, DÜNYA DEMOKRASİ TARİHİNDE YENİ SAYFA AÇTI"

Böyle bir darbe girişimi karşısında ülkemizin her bölgesinde 241 vatandaşımız şehit olmuştur. 2 bin 194 vatandaşımız yaralanmıştır. Ben milletimle iftihar ediyor, gurur duyuyorum. 4-5 günlük tatil için ülkemin bir bölgesindeyken, bu darbe girişimi olduğunda sadece cep telefonuyla 4 ayrı televizyon kanalından halkıma seslendim ve kendilerini alanlara çağırdım. Ve 81 vilayetimizde tüm halkımız meydanlara yürüdü, havalimanlarına yürüdü, ben havalimanına indiğim anda sadece apronda ve terminal önünde 10 binlerce insan bizi bekliyordu. Ama onlar F-16'lardan, helikopterlerin yağdırdığı mermilerden, tanklardan korkmuyordu, hatta kendisini tankların altına kadınlarımız, gençlerimiz vardı. Bu bir demokrasi mücadelesiydi. Milletimiz bu darbe girişimi püskürtmek suretiyle ülkemiz dünya demokrasi tarihinde yeni sayfalar açacak bir süreç başlattı.

"FETÖ'YE KARŞI TÜM DÜNYAYI DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM"

FETÖ denilen bu örgütün, Türkiye dışında 170 ülkede daha faaliyet gösteren küresel bir şebeke olduğu unutulmamalıdır. Dini inanç, eğitim ve hayırseverlik gibi insani duyguları, ticari ilişkileri istismar ederek kendisine alan açan bu örgüte karşı tüm dünyayı duyarlı olmaya davet ediyorum.

"İYİ-KÖTÜ TERÖRİST OLMAZ"

Dostça uyarımızı yapıyoruz. Terör örgütleri arasında ayrım yapan her ülke, teröristin arasında iyi kötü ayrımı yapılmaz. Teröristlerin hepsi lanetlidir, kötüdür, bunların hiçbiri savunulamaz. Terör örgütleri arasında ayrım yapmak suretiyle birilerine fatura çıkarılmaya çalışılıyorsa adeta bumerang gibi kendilerini de vurur. Terör örgütlerinin arkasında durma gayreti içindekileri vurması kaçınılmazdır.

"NE PAHASINA OLURSA OLSUN KARARLI MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

DAİŞ'i, PKK'yı, PYD, YPG'yi, FETÖ'yü ayrı tutan anlayışı hep birlikte reddetmeli, tüm terör örgütlerine karşı ilkeli bir mücadeleyi derhal başlatmalıyız.

Biz, ne pahasına olursa olsun terörizmle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürmekte kararlıyız. Gerek Cumhurbaşkanı olarak şahsım, gerekse hükümetimiz bu konuda kararlıdır. Türkiye'nin Cerablus Operasyonu bu konudaki kararlılığının ifadesidir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkemizde ilan edilen Olağanüstü Hal sadece, FETÖ yapılanmasıyla daha etkin ve süratle mücadele etme, bu doğrultuda gereken yeniden yapılanma çalışmalarını yürütme amacına yöneliktir.

"NİMETLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ TOPLAYAN ÜLKELER, SORUMLULUKTAN KAÇAMAZ"

Biz G20 platformunun, küresel sorunların çözülmesi konusunda daha etkin olmasını istiyoruz. Nimetlerin büyük bir bölümünü kendinde toplayan ülkelerin, külfet paylaşımında sorumluluktan kaçması kabul edilemez. Adalet temelinde bir anlayışla yaklaşmak mecburiyetindeyiz.

"ÇİN'LE TAM BİR MUTABAKAT İÇİNDEYİZ"

Çin tarafıyla tam bir mutabakat içindeyiz. Çinli dostlarımızla terörizmle mücadele başta olmak üzere birçok konuda ortak inisiyatif geliştirme konusunda görüşbirliği içinde olduğumuzu gördük. İpek Yolu'nun geliştirilmesi konusunda ve enerji alanında da yeni ve önemli bir işbirliklerinin altyapısını oluşturuyoruz. 3'ü enerji ve 1'i tarım alanında 4 anlaşmanın imzalanmasına refakat ettik.

ABD Başkanı Sayın Obama, Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin'le, Almanya Başbakanı Sayın Merkel'le, AB Konseyi Başkanı Sayın Tusk ve Sayın Junker'le ikili görüşmeler yaptık, Renzi, Merkel ve Hollande ile dörtlü zirve gerçekleştirdik. Bu görüşmelerin hepimiz için faydalı geçtiğine inanıyorum.

SORU-CEVAP

* SURİYE MESELESİ: Suriye'yle ilgili olarak Çin Halk Cumhuriyeti ile görüşmelerimiz oluyor. Şu anda fiili olarak Çin Halk Cumhuriyeti ile işbirliği söz konusu değil. Koaliyon güçleriyle işbirliğimiz var. Bu da NATO güçleriyle oluşuyor. Şimdi Rusya ile Halep bölgesinde işbirliğini geliştiriyoruz. Bölgede ateşkesin ilan edilmesi için bir çalışma içindeyiz. ABD, Rusya, Türkiye dışişleri bakanlığı düzeyinde çalışıyor. Kurban Bayramı öncesi Halep'te bu ateşkes sağlansın, Halep halkı bombalardan kurtulsun istiyoruz.

* G20 ZİRVESİ: Antalya zirvesinden sonra buradaki zirvedeki sunumlar Almanya'da yapılacak zirve öncesi güzel bir adım oldu. Bundan sonraki süreç Hamburg zirvesi için önemli adım olacak.

* OBAMA VE PUTİN GÖRÜŞMESİ: Şu anda Sayın Obama ve Sayın Putin'in Suriye'nin kuzeyindeki bu operasyonlarımız, Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne müdahale değildir. Cerablus bizim sınırımızdır. Havanlarla topraklarımıza atışlar yapılmaktadır. Bir düğünde 14 yaşındaki bir çocuğun bedenine bombalar bağlanmak suretiyle 56 vatandaşımız ölmüştür. Ben, bu ailelerin yaralılarını hastanede ziyaret ettim, o hallerini gördüm. Bu dayanılır bir şey değil. Bu bizim için kesin bir başlangıç olmuştur.

"CERABLUS'U TEMİZLEDİK"

Cerablus'a Suriye'deki Cerablus'un halkı olan ılımlı muhaliflerle beraber girdik ve o ılımlı muhaliflerle beraber girmek suretiyle Cerablus'tan DAİŞ'i atmış olduk. Şu anda Cerablus'ta DAİŞ yok, tamamıyla boşaltıldı oralar. Şimdi oraya Cerablus'un kendi insanı yerleşti. Nüfusu yaklaşık 100 bin olan Cerablus sakinleri, artık güle oynaya çocuklarıyla oraya yerleşmiş durumdalar.

Bizdeki Suriyeli vatandaşlar, Suriye'den iltica etmek isteyenler kendi evlerinde daha huzurlu yaşama imkanı bulacaklar.

* İPEK YOLU ÇALIŞMASI: Tarihi İpek Yolu yeni bir süreç değil. Bizler Türkiye olarak kendi bölgemizde bazı adımlar attık. Bunlarından birisi, Boğaz'ın altından geçen Marmaray'dır. Londra'dan çıkan Pekin'e bu raylı sistemle ulaşabilir. Şimdi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kurduk. Kamyonlar, TIR'lar Pekin'den Londra'ya ulaşabilir. YHT'ler oradan geçebilecek. Londra-Pekin hattını inşa eden bir sistemdir. Bunların yanında Kars-Tiflis-Bakü hattı da Çin'le birleştirilecektir. Bir başka çalışmamız daha var, Kars-Edirne hattıdır. Raylı sistemini de bitirebilirsek, Pekin-Londra daha güçlü hale gelecektir.

Kaynak: Hürriyet 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.