1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'dan Almanya'nın soykırım kararına sert eleştiri
Erdoğan'dan Almanya'nın soykırım kararına sert eleştiri

Erdoğan'dan Almanya'nın soykırım kararına sert eleştiri

TİM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim geçmişizle ilgili utanacağımız hiçbir mesele yoktur" dedi.

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman parlamentosunun soykırım kararını hedef aldı.

"MESELENİN ERMENİLER OLMADIĞINI İYİ BİLİYORUZ"
Burada meselenin Ermeniler olmadığını, onların asıl oyuna alet edildiğini iyi bildiklerinin altını çizen Erdoğan, Ermeni meselesinin dünyada Türkiye'ye karşı elverişli bir şantaj aracı, hatta bir sopa olarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

"DELİKANLI OLUN CİĞERİMİ YİYİN"
"Biz bütün arşivlerimizi açtık. Gelin, varsa siz de açın. Buna göre karar verelim. Ama sizin buna yüreğiniz yetmez" diyen Erdoğan, Avrupa'ya seslenerek, "Ya gündemimizdeki meseleleri hakkaniyetle çözüme kavuştururuz ya da sizi kendi dertlerinizle baş başa bırakırız. Doğduğum, büyüdüğüm Kasımpaşa'da dedikleri gibi; delikanlı olun, ciğerimi yiyin" ifadelerini kullandı.

Erdoğan devamında şunları söyledi:

"BİZİM GEÇMİŞİMİZDE UTANACAĞIMIZ HİÇBİR MESELE YOKTUR"

"İkinci Dünya Savaşında Almanya'nın soykırımından kaçan insanların bir kısmını biz ülkemizde misafir ettik. Paralel çetede, Türkiye'den kaçanlar Almanya başta olmak üzere batı ülkelerinde hayatlarını yaşıyor. Bizim geçmişizle ilgili utanacağımız hiçbir mesele yoktur. Biz soykırım ithamını asla kabul etmiyoruz.

"SİZİN BUNA YÜREĞİNİZ YETMEZ"
Biz bütün arşivlerimizi açtık, gelin burada karar verin, bizde milyonlarca belge var. Ama sizin buna yüreğiniz yetmez! Çünkü açarsak rezil olursunuz..

"BATI ÜLKELERİNİN GEÇMİŞTEKİ SUÇLARININ LİSTESİNİ KOYSAK NASIL OLUR"
Geçmişin muhasebesinde alnı ak ülkeyiz. Batı ülkelerinin geçmişteki suçlarının listesini koysak nasıl olur. Koyalım be. Kıbrıs Rumlarının şahitleri hala ülkede. Ermenilerin Karabağ'da gerçekleştirdiklerini dinlemek mümkündür.

"ALMANYA'NIN SOYKIRIMINDAN KAÇANLARIN BİR KISMINI BİZ ÜLKEMİZDE AĞIRLADIK"
2. Dünya Savaşı'nda Almanya'nın uyguladığı soykırımdan kaçanların bir kısmını biz ülkemizde ağırladık. Ey Alman parlementosu bunlardan haberiniz var mı? Kırım Türkleri'nin başına gelenleri biliyorsunuz. Hassasiyet göstermemiş olsak vatandaşımız olmayan Ermenileri niye ülkemizde tutalım?

"EĞER BİZ ÖYLE OLSAK BİZ NEDEN ÜLKEMİZDE TUTALIM"
Biz bu konuda açığız rahatız. Ermenistan'da faaliyetlerine devam eden örgütler hazır mı, Almanya hazır mı, Batılı ülkeler hazır mı? Hem Türkiye'nin önüne aynı meseleyi getireceksiniz, hem de aydınlığa kavuşması için sırtınızı döneceksiniz. Ülkemizde bunun için 'bu ne perhiz bu ne lahana turşusu' denir.

Şu anda ülkemde 100 bine yakın Ermeni var. Bunların bir kısmı bizim vatandaşımızdır. Bir o kadar Türkiye'de vatandaşımız olmayan var. Eğer biz öyle olsak biz neden ülkemizde tutalım, Avrupa'nın yaptığı gibi Ermenistan'a yollarız. Şu anda mültecileri Avrupalılar alıyor mu?

"BİZE YENİ KÜLFETLER YÜKLEMEYE ÇALIŞMALARINDAN USANDIK"
Bize yeni külfetler yüklemeye çalışmalarından usandık. Türkiye'ye karşı adaletli davranılmasını istiyoruz.

"YA SORUNLARIMIZI ÇÖZERİZ YA DA SİZİ DERTLERİNİZLE BAŞ BAŞA BIRAKIRIZ"
Türkiye 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Karın ağrısı elbette başka. Buradan Almanya'ya tüm Avrupa'ya şu mesajı veriyorum. Ya gündemdeki meseleleri çözüme kavuştururuz. Ya da Türkiye Avrupa önünde set olmaktan çıkar sizi dertlerinizle baş başa bırakırız.

"DELİKANLI OLUN CİĞERİMİ YİYİN"
Ben işte bu kadar açık ve net konuşuyorum. Size doğduğum, büyüdüğüm Kasımpaşa'da dedikleri gibi; delikanlı olun, ciğerimi yeyin." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.