1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'dan 'Doğu-Batı Almanya' çıkışı
Erdoğan'dan 'Doğu-Batı Almanya' çıkışı

Erdoğan'dan 'Doğu-Batı Almanya' çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi'nde konuştu, Musul ve Başika için sert sözler söyledi.

A+A-

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Geniş katılımdan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek isterim. Sizler 15 Temmuz darbe girişiminin ardından davetimize icabet ederek aynı zamanda darbecilere ve arkasındaki güçlere en güçlü mesajı verdiniz. Ülkemiz bu noktada attığınız adımı unutmayacaktır. Sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. Türkiye son yıllarda dünyada eşine az rastlanır türden darbe girişimlerine maruz kalmıştır.

"TERÖRİSTLER MİLLETİN ÜZERİNE KAN VE ATEŞ YAĞDIRDILAR"
17-25 Aralık'ta aynı örgütün yargı ve emniyetteki mensuplarının farklı bir darbe girişimine muhatap olmuştuk. Şovlarla ülkenin seçilmiş başbakanını ve ailesini, çevresini, iş adamlarını kuşatma altına almaya çalıştılar. Bu örgüt mensuplarına bizler de eyvallah etmedik. Hızla gereken operasyonları gerçekleştirdik. Bu şekilde sonuç alamayacağını gören FETÖ son olarak silaha sarıldı. Teröristler milletin üzerine kan ve ateş yağdırdılar.
Darbeciler de milletimizin meydanı onlara bırakmayacağına ihtimal vermemişlerdi.

"BİZE HUKUK DERSİ VERENLER DOĞU VE BATI ALMANYA'NIN NASIL BİRLEŞTİĞİNE BAKSINLAR"
Siz ne kadar hukuktan anlıyorsanız biz de o kadar hukuktan anlıyor ve adımlarımızı buna göre atıyoruz. Bize hukuk dersi verenlerin önce Doğu ve Batı Almanya'nın nasıl birleştiğine baksınlar. O günlerde devlet kurumlarında ne kadar elemanın görevden alındığını görebilirlerse işin inceliğini de anlarlar.
Fransa nasıl 1 yıl OHAL ilan etti? Biz basit bir terör eylemiyle karşı karşıya değiliz. Devletin yıkılması tehdidi ile karşı karşıyayız. Bu ülkemizin refahı, demokrasi mücadelesinin ta kendisidir. OHAL başta olmak üzere dünyadaki örgütlere aykırı hiçbir uygulamamız söz konusu değildir.
Kamuda, iş dünyasında ve diğer alanlarda devam eden operasyonların Türkiye'de bir daha darbeye teşebbüs edilmemesi üzerine devam etmesi gerekiyor.
170 ülkede eğitim çalışmaları yaptıklarını söyleyenlere bir baktığınızda orada başka faaliyetler de var. Kara para aklamanın oralara kadar dağıldığı bir örgüt. Kimse bu milletin ve devletin terör örgütleri karşısında acziyet göstermesini beklemesin.

Bizim terörizme karşı hassasiyetimiz herkesten farklıdır. Buradaki dostlarımız arasında devamlı terörle mücadele eden, iç içe olan kardeşlerimiz var. Bu coğrafya terörizmle iç içe. Suriye ile ilgili yaşadıklarımız var. Bizler sürekli sabrettik. Suriye tarafından roketler atıldı, yüzlerce şehidimiz oldu. En sonunda, çok manidardır, 14 yaşındaki çocuk öyle yetiştirilmiş ki, üzerine Messi'nin formasıyla kına törenine gönderip, 56 kardeşimizi şehit ediyor. Bu defa 'Durmayacağız, ÖSO'yla Suriye'ye gireceğiz' dedik. Bizim 911 kilometre sınırımız olan Suriye'ye sınır olmayanların girmesi hak. Bizi roketlerle tehdit ediliyorsa girmemiz hak. Girdik. Cerablus'tan başladık, biz DEAŞ'tan Cerablus'u temizleyince halk oraya yerleşti. Ardından Rai'ye girdik, oraya da Rai halkı yerleşti. İşte bu gece itibariyle hamd olsun Dabık da temizlendi. Şimdi oranın halkı da yerleşmeye başladı. Biz Türkiye'den insan götürmüyoruz, oranın kendi insanı yerleşemeye başladı.

ABD'YE MÜNBİÇ TEPKİSİ
Biz koalisyon güçlerine, Siz Münbiç'te bana bir söz verdiniz. Sayın Başkan ile telefonda görüştük. 'PYD/YPG girmeyecek' dediler. PKK'nın uzantısı bir örgüttür. Sözünüzde durun. Buranın yüzde 95'i Araptır. Bunlar sözünü tutmayınca biz de gereğini yaptık. Bu sabah bile kendilerine bu iletildi. Hala sözünüzde durmadınız, orayı YPG ile PYD'den temizlemezseniz sizinle ortak hareket edemeyiz. Stratejik iki ortağız, siz bizimle hareket etmeyeceksin, terör örgütüyle hareket edeceksin. Hukuk çiğneniyor, uluslararası hukuk ayaklar altına alınıyor.

MUSUL OPERASYONU
Şimdi diyorlar ki 'Türkiye Musul'a girmesin'. Nasıl girmeyim? Buradan tehdit alıyoruz. Hiç ilgi alakası olmayan girmiyor. Neymiş Bağdat 'Gel' demiş. 14-15 sene önce Saddam 'gel' mi dedi, orada kan gövdeyi nasıl götürdü? Kendilerine söyledik. Genelkurmay Başkanım ABD'de. Görüşmelerini yaptı. Ne gibi adımlar atıyoruz, görüştük. Kendilerine aynısını söyledik. Türkiye'nin olmadığı bir operasyonda doğa bilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonda da, masada da olacağız. Orada kardeşlerimiz var, akrabalarımız var. Bizim burada kesinlikle duyarsız olmamız mümkün değil.

Kimse bizden Başika'dan çıkmamızı beklemesin. Biz oradayız ve DEAŞ'a karşı her türlü operasyonları yaptık. Terör örgütlerini el verişli araç olarak gören ülkeleri ikaz ediyoruz. Buradan bir kez daha tekrarlıyorum. Bumerang gibidir, eninde sonunda kendisini de vurur. Terörizme karşı uluslararası işbirliği yapılmadan bunun çözümü mümkün değildir.
Somali ortada. Somali kendine gelemiyor. Dünyanın birçok ülkesinin elçiliği yok. Bizim var. Muhteşem bir büyükelçilik külliyesi yaptık. Çünkü bizim bağlarımız farklı. ABD'nin, İngiltere'nin büyükelçiliği havaalanın içinde. O havaalanını biz yaptık, bir Türk girişimcisi işletiyor.

DEAŞ bahane edilerek Suriye ve Irak büyük bir yıkıma uğratılıyor. Biz Cerasblus operasyonunu başlattığımızda görüldü ki, Suriye'nin, Irak'ın yıkılmasını gerekmiyormuş. İstenirse DEAŞ'ın etkisiz hale getirilebileceğini biliyoruz. Bu ülkeler dostça el ele vermezsek, kendi basit imkanlarımızla, önlemlerle sınır ötesi operasyonlar işte Cerasblus, işte Rai olabiliyor.

"BİZ OPERASYONUNDA DA OLACAĞIZ, MASADA DA OLACAĞIZ"
Türkiye'nin olmadığı bir operasyonda doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonunda da olacağız, masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil. Arzu ederlerse bizim buradaki tarihi geçmişimizin de ne olduğunu anlarlar. Bizim Musul'da kardeşlerimiz var.
Mesele terör örgütü ile mücadeleyse Başika'dan beri bu mücadeleyi veren biziz. Peşmergeleri orada eğiten biziz. Bunlar olmamış olsa şu anda DEAŞ'a karşı mücadeleyi verebilecek bir kadro bulamazsınız.

Terör örgütlerini kendi amaçları için destekleyen, siyasi ve askeri destek veren ülkeleri samimiyetle ikaz ediyoruz. İşbirliği olmadan sorunun çözümü mümkün değildir. Somali'nin yıllardır terörden çektiği ortada. Somali'de dünyanın devlerinin büyükelçilik binası yok ama Türkiye'nin orada var.
En uzun ve en kanlı eylem geçmişi olan PKK'yı 35 yılda 7-8 defa tamamen sıfırladık, yok ettik ama eylemlerine hala devam ediyor. Örgütün Irak'taki Suriye'deki kamplarından yenileri ithal ediliyor. Kendilerine dosyalar veriyoruz, Almanya şansölyesine 4 bin dosya verdik. 4 bin dosya şimdi 4 bin 500 oldu dedi. Böyle devam edersek bunun üstesinden gelmek mümkün değil.

DEAŞ bahane edilerek Suriye ve Irak, 63 ülkenin katıldığı operasyonlarla büyük bir yıkıma maruz kalıyor. Biz bunu kendi aramızda da halledebilirdik. DEAŞ'ın bir Truva Atı'ndan ibaret olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bu ülkeler dostça el ele vermezse kendi, çok basit imkanlarımızla çapı da büyük olmayan bir sınır ötesi operasyonla bunu çözeriz. Bunu Cerablus'ta Rai'de gördük.

Irak ordusu Şia'dan oluşuyor, Sünnilerden oluşan bölgeye Haşdi Şabileri sokacaklar. Biz yeni mezhep çatışmalarına evet diyemeyiz.

Biz yakaladığımızda silahların hangi ülkelere ait olduklarını da görüyoruz. Yalan söylüyorlar. DHKP-C ve benzeri örgütler Avrupa ülkelerinde rahatlıkla varlık gösterebiliyor.
Amerika kendi yargı sistemini öne sürerek talebin gereğini yerine getirmiyo. Terörizmi koruyan bir hukuk sistemi olabilir mi? Bir teröriste gri kart verilebilir mi? El Kaide, Amerika'da terör eylemi yaptığında da aynı hukuk yok muydu? Siz hukuku bu şekilde işletirseniz yarın kimseye söyleyecek sözünüz olmaz.

AB bize destek vereceklerdi. Bunca süre geçti verdikleri söz yerine gelmedi. Bizim harcamamız ise şu anda 13 milyar doları buldu. Biz oralarda gelecek yardımları beklemiyoruz. BM'den şu ana kadar gelen destek 550 milyon dolar. Biz gelse de gelmese de mültecilere bakmaya devam edeceğiz.

Avrupa birkaç yüz mülteciye bile tahammül edemiyor. Zengin ülkeler kaynaklarını sınırlarını kendi tel örgülerle çevirmeye harcıyor. Daha güvenli bir dünya için gelecek nesillere en azından bu kadarını borçlu olduğumuza inanıyorum. Tüm inançlarda adalet duygusu önemli bir yer tutar. Allah, adaleti ihsanı ve yakınlara yardım etmeyi emreder. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.