1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Erdoğan’ı Destekliyorum
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan’ı Destekliyorum

A+A-

AK Parti’nin TBMM’ne sunduğu ve 316 Milletvekilinin imzaladığı dokunulmazlıkla ilgili kanun teklifi çok tartışılacak.
Elbette suç işleyen cezasını çeksin.
HDP kıvırmaya başladı.
Dün “Hodri Meydan “ diyenler bugün çark etti.
MHP içindeki çekişmeler ve olağanüstü genel kurul çalkantıları içinde olmasına karşın, CHP ise dokunulmazlıklar için destek vereceğini açıkladı.
Bakalım ak alın, kara alın nasıl sonuçlanacak. Birlikte izleyip göreceğiz. Ancak görünen odur ki, epeyce bir pandomin yaşayacağız.
Cumhurbaşkanı; R.Tayyip Erdoğan’ın, üzeri kapalı talimatının ardından AK Parti, dokunulmazlıklar konusunda hayli yol aldı.
Özellikle;teröre destek verdikleri iddiasıyla HDP’li milletvekillerine yönelik hazırlanacak gibi duran anayasa değişikliği teklifi için AK Parti ile CHP ve MHP nasıl yol takip edecekler belli değil.
AK Parti;
CHP ve MHP’ye revizyon yaparak sunduğu ikinci teklifinden de sonuç alamayınca kendi kendine, dokunulmazlık teklifini TBMM’ye sundu. 316 milletvekilinin imzasıyla sunulan teklif, hayli radikal ve dikkat çekici.
Mesela;
AK Parti’nin CHP ve MHP’ye teklifinin bir öncekinden en büyük farkı, Başbakanlık veya Adalet Bakanlığı’na gelen dosyaların, 15 gün içinde ilgili yargı mercilerine de gönderilmesini içeriyor.
Yani;
Başka bir anlatımla, milletvekillerinin dokunulmazlık kararına iptal istenemeyecek.
Dahası;
Milletvekilleri tutuklanabilecek.
Anayasa’nın milletvekillerinin tutuklanamayacağını içeren 83. Maddesi’nde yapılacak değişiklikle gerçekleşebilecek.Hayli tartışılan Anayasa’nın söz sözkonusu 83. maddesinde “Seçimden önce veya sonra, bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz” ifadesi yer alıyor.
AK Parti’nin teklifinde bu ifade, tamamen değiştirilmiş ve milletvekillerinin yargılanabileceği ve gerekirse tutuklanabileceği şekline dönüştürülmüş.Görebildiğimiz kadarıyla bu teklifte bir dikkat çeken başlık da, yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 15 gün içinde fezlekelerin ilgili mahkemelere gönderilecek ve yargılamaların da hemen başlayabilecek olması.
Görülmektedir ki , ilgili kişilerine sorduğumuz kadarıyla, AK Parti’nin “Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sında Değişiklik Yapılması”na dair iki maddelik kanun teklifi, öncelikli olarak bazı HDP milletvekillerini ilgilendirecek gibi görünüyor.
Ne var ki;
Bu teklif bir anayasal düzenlemeyi gerektirdiği için, teklife imza atan 316 AK Parti milletvekilinin dışında en az 14 milletvekiline daha ihtiyaç var.Bu teklife AK parti dışında diğer partilerin nasıl yaklaşacağı ise merak konusu.Eğer olur da;Söz konusu teklif resmileşemezse, yani milletvekillerine dokunulamazsa, AK Parti’nin bu kez de bu konuyu meydanlara getirerek muhalefeti halka şikayet etmeyi düşünecektir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde konuştu ve ben orada söylediği bir cümleye kesinlikle, ama kesinlikle katılıyorum. Cümleyi biliyorsunuz. Yine de tekrarlayacağım. Tekrarlayacağım ki belleğinize kazınsın, hiç unutmayın.
Şöyle dedi:
“Suçun varsa yargılanacaksın kardeşim, ben senin milletvekilliğinin bitmesini nasıl beklerim ya?”
Evet, ben de öyle düşünüyorum. Milletvekili de olsa, bakan da olsa, başbakan da olsa, cumhurbaşkanı da olsa hepsine aynen öyle sesleniyorum:
“Ben senin milletvekilliğinin, bakanlığının, başbakanlığının, cumhurbaşkanlığının bitmesini nasıl beklerim ya. Suçun varsa yargılanacaksın kardeşim!..”
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.