1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. EREĞLİ DE SARI KIZ PANİĞİ
EREĞLİ DE SARI KIZ PANİĞİ

EREĞLİ DE SARI KIZ PANİĞİ

Konya’nın Ereğli ilçesinde son dönemlerde sıklıkla görülmeye başlanan ve halk arasında adı sarı kız olarak bilinen et yiyen örümcek ilçede tedirginliğe neden oldu

A+A-

Havaların ısınması ile birlikte halk arasında 'Sarıkız' olarak adlandırılan örümceklerin çoğalması vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan örümcekler, karasal iklimin sıcak kesimlerinde karşına çıktığı vatandaşların korkulu rüyası olmaya başladı. Ereğli'de de sıkça görülen 'Sarıkız' örümceği et ile besleniyor. Yaklaşık bir metre dolaylarında zıplıyor.
Doğu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesinin bazı kısımlarında sıklıkla rastlanan ve sarıkız örümceği olarak bilinen böceklerin zehirli ve ölümcül olabileceğini belirten uzmanlar ise vatandaşların duyarlı olması gerektiğini söyledi. Uzmanlar olası böcek ısırmalarına karşı vatandaşların mutlaka doktora başvurmasını isterken, vatandaşlar ise bu durumdan dolayı tedirgin olduklarını kaydetti.
Geceleri görülen örümcek vatandaşların da korkulu rüyası haline geldi. Kapı önünde korkudan oturamadıklarını dile getiren vatandaşlar, bir insan eli kadar boyu olan ve 1 metre yükseğe zıplayabilen, akrep bile avlayabilen örümceklerden korktuklarını söyleyerek önlem alınması için yetkililere çağrıda bulundu. Vatandaşlar, örümceklerin özellikle çocuklara zarar verebileceğini belirterek ilaçlama yapılmasını istedi. 
‘Tehlikeli ve korkusuzdur’
Konya Medova hastanesi doktorlarından enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Emine Dilek Yurdal, Sarı kız böceğinin son derece tehlike olduğunu belirterek ‘Afrika kökenli bir böcektir. Son derece tehlikeli ve korkusuzdur. Kurbanına sinsice yaklaşıp önce kimyasal bir madde salgılayarak yiyeceği bölgeyi uyuşturur. Örneğin kişinin kol bölgesine bu kimyasal sıvıyı salgıladığında kol uyuşuyor ve o uyuşuk kısmı yiyor.  Bu böcek tarafından ısırıldığını yada vücudunun herhangi bir bölgesinde uyuşukluk hisseden kişi hemen bir hekime başvurmalıdır. Salgıladığı kimyasal ısırmasa bile kasları eritmeye devam eder. Buda organ kaybına ardından can kaybına bile neden olabilir’ dedi.  Sarı Kız örümceğinin sıcak havalarda çoğaldığına da dikkat çeken Dr. Yurdal ‘ Geceleri ortaya çıkma gibi bir özelliği vardır. Etle beslenmesi onu diğer canlılalara karşı da tehlikeli bir duruma sokar. Salgıladığı kimyasal sonrası birkaç dakika içinde kurbanını yemeye başlar. Ufak bir ısırık olsa bile kişi mutlaka bir hekime görünmeli enfeksiyon riskine bağlı ciddi komplikasyonlar da muhtemeldir.  Özellikle yaz aylarında veterinerlerin öngördüğü ilaçla kırsal bölgelerde gerekli ilaçlamaların yapılması Sarıkız riskini ciddi oranda ortadan kaldırır’ ifadelerini kullandı. Öte yandan Sarı kız böceğinin son 1 haftada Konya’nın Ereğli ilçesi başta olmak üzere Bozkır, Kulu, Yunak, Çeltik, Altınekin, Ilgın, Kadınhanı, Doğanhisar başta olmak üzere birçok ilçesinde sıklıkla görüldüğü öğrenildi. ZAFER SAMANCI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.