1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Ergenliğe Mahkûm Olmak
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ergenliğe Mahkûm Olmak

A+A-

Çocukların yetişkinliğe hazırlandığı bir gelişim dönemi olan ergenlik, bireyin hayatında çok çok önemli değil de, önemli bir yere sahiptir. Çok çok önemli deyip, tamamen bu döneme odaklanmak, aileler ve çocuklar üzerinde bir baskı oluşturmaktadır.
Hayatı bu döneme mahpus etmek, en başta çocuklarımıza ve ailelerimize karşı bir haksızlıktır. Bütün bir hayatı ergenlik dönemindeki bir hataya, bir kişiliğe veya anne-babanın tutumuna sığdırmak kendi başına önemli yanlışlara neden olmaktadır. Bu konudaki aşırı ve gereksiz ısrar ebeveynleri yanlışa sevk etmekte, çocuklar ve ebeveynleri üzerinde bir baskıya neden olmaktadır.
Elbette, hayat bir bütündür, birbirini etkiler, 0–6 yaş ve ergenlik dönemi üzerinde çok durulan dönemlerdir. Önemsiz demiyoruz, bütün gelişim dönemleri kendi içinde ayrı bir öneme sahiptir. İfade etmek istediğim, 15 yaşına kadar ilgilenilmeyen bir çocuğa birden ergenlik dönemi diye sarılmak, ergenler tarafından da kabul edilmiyor ve direnç oluşturmaktadır. Bu nedenle bütün gelişim dönemleri zamanında önemsenmeli ve değerlendirilmelidir.
Bu dönemde doğal olarak aileleri endişelendiren çocukların zararlı alışkanlık ve arkadaş çevreleri etkisine girmesi ihtimalidir. Eskisine oranla kendilerine fazla açılmayan o biricik çocukları, artık başka yakın insanları da dost edinmiş ve artık her şeyini anne-babası ile paylaşmamaktadır. Aileler açısından endişenin kaynağı da budur. Çünkü çocukları ile ilgili her şeyi bilememek endişenin kaynağı olmaktadır.
Bununla birlikte aileler, çocukları ile arkadaş olmak için aşırı bir çaba içine girmekte ve sorunlarını, duygularını, düşüncelerini konuşmak istemektedirler. Bunları iletişim kurarak konuşmak, yardımcı olmaya çalışmak makul, faydalı ve anlaşılabilir bir çabadır. Fakat ebeveynler, çocuklarının yetişkin rol ve davranışlarına uyum sağlamakta da güçlük yaşamaktadırlar. Onlar, çocuklarının eskisi gibi her şeyini paylaşmasını, konuşmasını ve dertleşmesini beklemektedir. Çünkü haklı olarak endişelenmek için yeteri kadar sebep vardır ve medyada her gün bir sürü üzücü haberleri işitmektedirler.
Ergen, acelecidir, her şey hemen olsun ister, beklemeye tahammülü yoktur. Çünkü zihnini meşgul eden bir sürü sorunları vardır. Karşı cinse artan ilgi, arkadaş grubu arasında popüler olmak, mizah yapmak gibi vb. moda olan giyim, tutum ve davranışları sergilemek isterler. Onlar için arkadaşlarının ne düşündüğü, onu nasıl gördükleri, ebeveynlerinden daha fazla önemlidir. Bu nedenle ailelerini zorlayacak istek ve beklentiler artmakta ve yokluğa, beklemeye tahammülleri kalmamaktadır.
Ebeveynler, bu dönemde iletişim kurmalı, sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışmalıdır. Ebeveynler düşüncelerini “sen dili” yerine “ben dili” ile ifade etmeli, açık, güven bir iletişim kurmalıdır. Dikkat, oyaladığınız o küçük çocuk, büyümüş ve kendine verilen sözlere sadakat beklemek hususunda çok ısrarcı olabilmektedirler.
Ebeveynler, arkadaşça iletişim kurmaya çalışsalar da, arkadaşları olmadıklarını unutmamalıdır. Ergen için ebeveynlerin arkadaşlığı yeterli olmamakta ve mutlaka kendi akran grubundan arkadaşlar edinmeleri bir ihtiyaç olmaktadır. Ergen, kendini ifade edebiliyorsa, kendini açabildiği bir arkadaş ve yetişkin varsa, (ebeveynler, bir arkadaşı, öğretmen, rehber öğretmen, bir akraba,) ergen kendi duygu ve düşüncelerini açıkça paylaşabiliyor ve iletişim kurabiliyorsa bu gelişim dönemini daha rahat atlatacaktır. Hoşça kalın.
 
Bu yazı toplam 129 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.