1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Erkek yurtlarının kapasitesi artırılmalı
Erkek yurtlarının kapasitesi artırılmalı

Erkek yurtlarının kapasitesi artırılmalı

Son yıllarda Konya’da çok sayıda kız yurdu açılırken, erkek yurtlarının açılmaması öğrencileri zor durumda bırakıyor. Kent merkezinde sadece iki erkek yurdu bulunurken, Alaaddin Yurdu’nda kalan öğrenciler, yurdun sosyal imkanlarının yetersiz kalması neden

A+A-

Üniversite öğrencilerinin en büyük sorunu olan barınma sorunu gün geçtikçe artıyor. Yurt-Kur’a bağlı olarak Konya’da çok sayıda yurt açılırken, bu yurtların büyük bir kısmının kız yurdu olarak değerlendirilmesi, erkek öğrencileri zor durumda bıraktı.

2 ERKEK YURDU VAR
Yurt-Kur’a bağlı olarak Konya’da sadece 2 erkek yurdu bulunuyor. Selçuk Üniversitesi Alaaddin Kampusu içerisinde yer Alaaddin Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrenci sayısının çok olması nedeniyle önemli sıkıntılar yaşanıyor. Ekonomik açıdan büyük avantajlar sağlaması nedeniyle öğrencilerin talep gösterdiği yurtlar, yetersiz kalıyor. Yurtlarda kalabalık nedeniyle dakikalarca kuyrukta bekleyen öğrenciler, kapasitenin artırılmasını istiyor. Talep olmasına rağmen Selçuk Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerinin kalacak devlet yurdu bulamadığı ifade ediliyor. Diğer erkek öğrenci yurdu olan Ali Ulvi Kurucu Yurdu’nda benzer sıkıntılar yaşanıyor.

SOSYAL MEKANLAR YETERSİZ
3 bloktan oluşan ve her odada 8 kişinin kaldığı Alaaddin Yurdu’nda Selçuk Üniversitesi’nin yanında Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden öğrencilerin de kalmasıyla birlikte yüksek yoğunluk yaşanıyor. Yoğunluğun getirdiği en büyük sıkıntılardan biri yemekhanede yaşanıyor. Öğrenciler yemek sırasında en az 20- 25 dakika beklemek zorunda kalıyorlar. Şuan yurt kapasitesinin düşmeyeceğini ve yüksek kapasiteyle kalmaya devam edeceklerini bilen öğrenciler en azından yurt içinde yemekhanelerin kapasitelerin artırılmasını ve mağduriyetin giderilmesini istiyorlar. Çamaşırhaneler konusunda da sıkıntılar yaşayan öğrenciler, her yıkamada 5.5 TL ücret ödüyor. Fiyatın makul bir seviyeye çekilmesini isteyen öğrenciler, yetkililerden destek bekliyor.

ŞEHİR MERKEZİNE YURT ŞART

Şehir merkezindeki yurt ihtiyacını değerlendiren Eğitim Bir-Sen Konya 2 Nolu (Üniversite) Şube Başkanı Şenol Metin, kent merkezinde ciddi bir yurt eksikliği yaşandığını bildirdi. Özellikle erkek öğrenci yurdu konusunda bu sıkıntıların çok fazla olduğunu kaydeden Metin, “Merkezde hiçbir erkek yurdu yok. Acilen şehir merkezinde ihtiyacı karşılayacak kapasitede bir yurdun yapılması gerekiyor. Meramda yapılan yurtlarda çok küçük ve kapasitesi düşük. Oralara da bir el atılması ve kapasitelerinin arttırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Şenol Metin, öğrencilerin en büyük sorununun barınma sorunu olduğunu ifade etti. Metin, “Burada devletin devreye girmesi ve KYK yurtlarının kapasitesini ve şubelerini arttırması gerekiyor. Son 3 yıl içerisinde KYK gerçekten yurtların niteliği bakımından önemli bir mesafe kat etmişse de nicelik olarak beklenilen altında kaldı. 2014 yılından beri kapasitesini en az yüzde 30-40 dolaylarında arttırarak büyümeye devam ediyor. Bu artış bile talebi karşılamaya yetmiyor. Özellikle FETÖ yurtlarının kapatılmasıyla birlikte KYK yurtlarına daha çok başvuru gelmesiyle yoğunluk oluştu. KYK, talep eden herkesin barınma ihtiyacını karşılaması gerekiyor. Bir devlet sorumluluğumuz ve kamu sorumluluğumuz var. Dolayısıyla KYK’nın sorumluluk alıp yurt sayısını arttırması ve öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verecek kapasiteye ulaşması gerekiyor” dedi./Mesut Ercüment-Erol Karatepe Özel haber

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.