1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha stresli?
Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha stresli?

Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha stresli?

Aile Danışmanı ve Psikolog Cüneyt Kaya, evli kadınların bekar kadınlara oranla daha stresli olduklarını belirterek, kadının toplum içerisindeki algısının değişmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Ufuk KENDİRCİ
Evli kadınlar gündelik sorunların yükünü daha fazla çekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre evli kadınların bekar kadınlara oranla yüzde  33 daha stresli olduğu ortaya çıktı. Stres durumunun birden fazla nedeni olabileceğini belirten Aile Danışmanı ve Psikolog Cüneyt Kaya kadınların toplum içerisinde aldığı farklı görevleri değerlendirdi.
KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK STRES KAYNAĞI
Aile Danışmanı ve Psikolog Cüneyt Kaya, insanların yaşamında güvenli bölgeler olduğunu belirterek, evlilik noktasında kadınların daha stresli olduğunu ifade etti. Kaya, “Öncelikle stres konusu da psikolojideki pek çok konuda olduğu gibi spesifik bir konudur ve tek bir nedene bağlanması doğru olmaz. Fakat stres yaratan esas konulardan birinin değişim olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu anlamda kişinin hayatındaki köklü bir değişiklik büyük bir stres kaynağıdır diyebiliriz. Değişim konusunu biraz daha açacak olursak hepimizin yaşamında ‘comfort zone’ olarak adlandırılan güvenli bölgeler vardır. Bu bölgeler kişinin kendini rahat ve huzurlu hissettiği ortamlar, güvende hissettiği durumlar olarak açıklanabilir. Örneğin kişi için taşınmak, bir yakın kaybı, yeni bir okula/işe başlamak kişinin hayatında büyük değişimler yaşattığı için strese de neden olur. Evlilikte böyledir. Üstelik evlilik noktasında kadınların daha stresli olmasında hiç şüphesiz kültürel kuralların da etkisi çok büyüktür” diye konuştu. 
56797.jpg
TOPLUM HER FERDİNE GÖREV DÜŞÜYOR
Toplumun kadından beklentisinin daha fazla olduğunun altını çizen Psikolog Cüneyt Kaya,“Kadın evlilik hayatına adım atmakla beraber eşinin, eşinin ailesinin ve olacak çocuklarının yükünü üzerine almakla sorumlu kabul edilir. Aksatmadan yemek, temizlik, çocukların bakımı gibi pek çok işle aynı anda ilgilenmesi gerektiği düşüncesi hakimdir. Akrabalarının, komşularının ve etrafındaki aklımıza gelebilecek hemen herkesin kadından yeni beklentileri vardır. Değişim faktörüyle toplumsal rollerin bağlantısını kuracak olursak evlilikle beraber toplumun kadından beklentisi daha fazla olduğu için kadınların yaşadığı değişim daha fazla olur bu yüzden stres düzeyleri de erkeklerden daha fazladır. Böylece kadın için işler daha da zorlaşır. Bu noktada yapılabilecek şeylerden en önemlisi kişinin hayatında zaten büyük bir değişiklik olduğu için diğer durumları olabildiğince stabilize bir durumda tutmaktır. Çünkü yapılacak her değişim kişiye bu noktada yeni sorumluluklar yükleyip işleri zorlaştırabilir. Toplumun kadına bakış açısını değiştirmekte bu noktada çok önemlidir ve bu algının değişmesinde psikologlar, sosyologlar, öğretmenler ve ebeveynlerle beraber toplumun her ferdine görev düşmektedir” diye ifade etti.
 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.