Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

ERKEN SEÇİM

A+A-

Son günlere kadar, özellikle de muhalefet kanadından erken seçim sözü edilince en yetkili ağızlardan böyle bir şeyin söz konusu olmadığı bildirilirken birden bire gündeme erken seçim geliverdi ve bir gün içinde de gerçekten tarihi bile belirlenerek bütün partileri ve ilgilileri hedefe kilitledi.

         Şimdi de siyasi parti ve siyasi olmayan kişileri, iktidar partisi ile son dönemde onu destekleyen partinin böyle ani bir karar almalarının altında yatan nedenin ne olduğu konusu konuşulmaya ve tartışılmaya başladı.

Tabii herkes kendi açısından bakarak konuyu değerlendirip sebebi belirlemeye çalışmaktadır. Fakat gerçek olan şu ki, erken seçim kararı verilmiş bulunmaktadır. Bundan böyle erken seçim yapılması gerektiğini düşünenlerle bunu kabul edip karar veren yetkili kişi ve makamların belirlediği güne bakmak gerekir.

Bilindiği gibi MHP bir iktidar partisi değildir. Fakat buna rağmen iktidar partisinin gerek siyasi ve gerek askeri konularda almış olduğu kararlarda kendilerini desteklemeyi uygun bulduklarını ifade eden ve gerçekten de destekleyen bir partidir.

Benim gibi, tarafsız bir gözle bakan ve iktidar partisince alınan kararlarla yapılan işlerin yerinde ve memleketimiz ve milletimizin geleceği açısından lehine, menfaatine olduğunu gören herkes MHP’nin tutumunu takdirle karşılamış ve hâlen de karşılamaktadırlar.

Memleketi idare etmeye talip olan her parti, içlerinden iktidara gelmiş bulunan bir partinin icraatlarını görür gözetler. Onun yanlış uygulama ve kararlarını da millete duyurarak kendilerinin o konudaki düşüncelerini bütün vatandaşlarına duyurur. Bazen de kendilerinin iktidara geldiklerinde o konuda ne yapacaklarını söylerler.

Doğrusu bugüne kadar gördüğümüz şöyle bir davranış idi: İktidarda bulunan bir parti ne kadar memleket menfaatine olursa olsun bir karar alıp uygulamaya konulsa sanki muhalefet partilerinin görevi onu kötülemekmiş gibi davranarak her davranışı ve uygulamayı ‘tu kaka’ anlayış ve davranışı ile karşılardı.

Fakat görebildiğim kadarıyla özelliklede son dönemde içten ve dıştan memleketimizin aleyhine gelişen ve gerçekten bizim günümüz ve geleceğimiz açısından büyük tehlikeler karşısında iktidar partisinin tutum ve davranışlarını yerinde bulup açıkça desteklediklerini ve iktidar partisinin yanında olduklarını açıklayan ve fiilen de böyle davranan MHP’yi candan kutlamamız gerekir.

Bu konuda bugüne kadar her hangi bir falso vermeden aynı tutum ve davranışları memleket ve milletseverliğin bir neticesi olduğunda da asla şüphe yoktur. Bu tavır ve davranış aynı zamanda muhalefette kalan bir partinin gerektiğinde iktidar partisiyle belli noktalarda birleşebileceğini ve hatta birleşmesi gerektiğini de gösterir.

Ancak kendilerinin de iktidara talip müstakil bir parti olduklarını hiçbir zaman unutmazlar. Dolayısıyla iktidar partisinin icraatlarını belli konularda destekleseler de desteklemedikleri konular da olabilir. İşte o konuda yanlışları da söylemekten geri durmazlar.

Nitekim MHP de seçimde birlikte hareket etmeyi kabul ettikleri ve son askeri hareketlerini destekledikleri iktidar partisinin icraatlarını sürdürebilmeleri ve memleket menfaatine olacak gerekli davranışları yapabilmeleri açısından erken seçimin uygun olacağını muhalif bir parti olarak görüp bu konuda bir teklifte bulunmuştur, diye düşünüyorum.

Neticede iktidar partisi de teklifi kabul ederek neticeye ulaşabilmek için gerekli çalışmaları geliştirmiştir.

Bir seçmen olarak bize düşen de görüp gözeterek memleketimiz için en uygun hareketin ne olduğuna karar verip o yönde hareket etmektir.

Bu yazı toplam 389 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.