1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ermeni Diasporası Ve Kut’ül Amere
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ermeni Diasporası Ve Kut’ül Amere

A+A-

Şu Ermenileri bir türlü anlamış değilim.

Her fırsatta, her zemin bulduklarında Türklerin kendilerini yok ettiğini, soy kırım yaptığını iddia ederler.

Dünya’da yaptıkları manipülasyonlar ve lobilerle Ermenilerin bu iddiası Avrupa’da bazı kimseler ve devlet tarafından kabul görse de, aklı selim insanlar Ermenilerin uydurma, aldatma politikalarına inanmazlar.

Türk Devleti ise özellikle son dönemlerde bu Ermeni iddialarına karşılık arşivlerin açılmasını ve tarafsız tarihçilerin değerlendirme yapmasını teklif etmesine karşın Ermeniler bunu kabul etmemektedir.

Aslında Ermeniler Osmanlı’nın güçlü döneminde en rahat yaşamlarını sürdürmüşler, makam ve mevki sahibi olmuşlar, Osmanlı’da bu millete, “MİLLETİ SADIKA” unvanını vermiştir.

Ne zamana kadar.

Osmanlı’nın yıkılma döneminde hainlik yapan Ermeniler Osmanlı’yı arkadan hançerleme ve devleti yıkma adına istisnalar hariç çalışmışlardır. Halen Türkiye Cumhuriyeti içinde belli bölgelerde Ermeni sadık vatandaşlar azınlık olmadan yaşamlarını en iyi şekilde sürdürmektedirler.

Ne yazık ki, Kurtuluş Savaşı sırasında özellikle Doğu ve Karadeniz bölgesinde Ermeniler silahsız, savunmasız Türk erkek ve kadınlarını, yaşlıları hunharca katletmişlerdir. Hocalı ve Erzurum, Van katliamları hala canlılığını korurken, yavuz hırsız misali bugünlerde Ermeni katliamının 102. yılını anmaktadırlar ve Türkiye’nin doğusunda toprak iddiasında bulunmaktadırlar.

Bugünün, Ermeni iddialarıyla ilgili, sözde soykırımın sürekli canlı tutulduğu bir gün olduğunu ifade etmek istemektedirler.

Türkiye'ye dönük bu tür iddiaları gündeme getirenlerin zerre kadar iyi niyetli olmadığı kesin olarak belli olmuştur.

Bu saçma, asılsız iddialar, 'Türkiye'yi acaba köşeye sıkıştırabilir miyiz, hesabıyla yapılmaktadır. Bosna, Irak, Suriye'deki ve dünyanın pek çok ülkesindeki katliamları, hafızalarında tutmayan çevreler, her nedense Ermeni iddialarını sürekli gündemde tutmaktan vazgeçmiyor. 1915 yılını hep saçma- sapan iddialarla anıyorlar.

Türkiye'nin yüzleşmeyeceği bir tarihi yoktur. Tarihimizin her dönemiyle yüzleşmeye hazırız. Yeter ki yüz yüze gelebileceğimiz insanlar olsun. Biz Ermenistan'ın tabularıyla, önyargılarıyla, bize dayatmaya çalıştığı soykırım iftirasıyla yıllardır uğraşıyoruz. Dünyada Ermeni diasporasının en büyük marifeti, Ermenistan'ı kalkındırmak değil, Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak olmuştur.

Ermeni halkıyla dost, kardeş olabileceğimizi düşünüyorum. Fakat Ermenistan'ın bu iddialarından vazgeçmesi gerekiyor. Sanırım Türk Hükümeti de aynı düşünceler içindedir. Türkiye ile iyi komşuluk ilişkisine girebilmesi için işgal ettiği Karabağ'dan çekilmesi, Karabağ dışındaki Azeri topraklarından çekilmesi lazım. Ermenistan, bir taraftan mağduriyet yaratıp, diğer taraftan toprak kazanma stratejisini uyguladığı sürece bizim Ermeni yönetimine saygımız olamaz.

+++

Osmanlı İmparatorluğu’nun Çanakkale Zaferi’nden sonra en büyük zaferlerinden birisi olan Kut’ül Amare Zaferinin de 101. yılındayız. Yıllarca okullarda bile isminden İngilizlerin isteği ile bahsedilmemesi, acı bir gerçekti.

Çok şükür ki, bu zaferimizi Türk Milletine duyurmaya başladık. Yine sevindiğim konu ise Milli Eğitim Bakan Yardımcısı hemşehrimiz, Konya milli eğitimine büyük destek veren Orhan Erdem’in yeni eğitim ve öğretim döneminde bu büyük zafer ders kitaplarına girecektir. Kendisine teşekkür ediyorum.

Tabi ki, bu ve benzer zaferlerimizi ve geçmişimizi bugünkü nesile anlatacağız ki, gelecek nesillerde haberdar olsun.

 

 

+++

Yazımı Orhan VELİ’ nin bir şiiri ile bitireyim

Bedava yaşıyoruz, bedava;

Hava bedava, bulut bedava;

Dere tepe bedava;

Yağmur çamur bedava;

Otomobillerin dışı,

Sinemaların kapısı,

Camekanlar bedava;

Peynir ekmek değil ama

Acı su bedava;

Kelle fiyatına hürriyet,

Esirlik bedava;

Bedava yaşıyoruz, bedava.

Bu yazı toplam 474 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.