1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ermeni sorunu Emperyalizmin sorunudur
Ermeni sorunu Emperyalizmin sorunudur

Ermeni sorunu Emperyalizmin sorunudur

Fransa’da Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasanın onaylanmasını değerlendiren Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Caner Arabacı, Fransa önce kendi tarihine bakmalı diyerek, “Fransa, insan haklarından ne anlar ki, bize insan

A+A-

Fransa'da Ermeni soykırım iddialarını inkâr edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa Senato'da kabul edildi. Tasarıya 146 senatör 'hayır' oyu verirken 156 senatör ise kabul edilmesi yönünde oy kullandı. Fransa senatosunun aldığı bu karara tepki gösteren Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Caner Arabacı, Fransa, kendi geçmişini, Afrika’da yapmış olduğu katliamları ve sömürgeciliğini öncelikle bir sorgulaması lazım. Sadece Cezayir’de binlerce Müslümanı yakarak öldürmüştür dedi. Fransa nüfusunun büyük çoğunluğunu Afrika ülkelerinden gelmiş insanların oluşturduğunu belirten Arabacı, “Bu alınan karar yüz karası bir karardır. Şu anda bile Fransa’yı gezerseniz kara derili insanlardan geçemezsiniz. Afrika’dan sömürge insanları köle olarak getirdikleri için kendi nüfusunun yarısını oluşturacak kapasiteye ulaşmışlardır. Sadece Paris metrosunun araştırılması bile Fransız geçmişini ne kadar kötü olduğunu görebilir. Çünkü Paris metrosu on binlerce kölenin çalışırken öldürüldüğü bir yerdir. Fransa’nın insanlık dersi almaya ihtiyacı var, ders vermeye yüzü yoktur” diye görüş bildirdi.

FRANSIZLAR ERMENİLERİ KULLANMIŞTIR
Fransa’nın 1919 ve 21 yıllarında Ermenileri kullandığını söyleyen Caner Arabacı, “Özellikle Fransa mesela 1919’dan 1921’e kadar Anadolu’da Ermenileri kullandı. Sadece güney cephesinde Fransa’nın kullandığı ermeni sayısı 10 bin civarındadır. Bu sadece bizim bildiğimiz sayılar. Özellikle Ermenileri vaatlerle çok kullandı. Bunları silahlandırıp komşularına karşı savaştırmıştır. Fransa’nın bu çabası aslında eski suçlarını yani sömürgeciliğini kapatmak üzere bir operasyon gibi yüz karası bir durumdur. Çünkü tarihe ait bir mesele hakkında senato nasıl karar verebilir. Parlamentoda parmak hesabıyla tarih mi yargılanır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ KESMEYE ÇALIŞIYORLAR
Ermeni meselesinin bilerek gündeme getirildiğini kaydeden Arabacı, sözlerine şöyle devam etti: “Bunu kasten yapıyorlar. Türkiye’nin gelişmeye başladığı, kendini toparlamaya başladığı dönemlerde Türkiye’yi tökezletmek ve yıpratmak adına bir operasyondur. Bunun insani, tarihi realiteyle bir alakası yok. Ortadoğu’da biraz mücadele hızlandı. Suriye ve Irakta kanlı muharebeler var. Fransa’da burada eski mandaterlerden. 1945’e kadar Suriye’ye hakimdi. Ortadoğu’da yaptıkları yanlışlıkları kapatmak için Türkiye’yi diplomatik yollarla vurarak, fırsat gelirse de farklı vuruşlar ortaya koyarak zayıflatmaya çalışıyorlar.”

ERMENİ SORUNUNU ÇÖZMEK ZOR
Ermeni sorunun çözülmesi zor bir mesele olduğunu belirten Arabacı, bunun nedenin ise, “Çünkü Ermenistan’ın kendi geleceği ve halkı üzerinde karar verme yetkisi yok” dedi. Arabacı, “Ermenistan’la diplomatik ilişkiler ve komşuluk ilişkileri kurmamız oldukça zor. Çünkü müstakil, istiklal sahibi, kendi geleceği ve halkı hakkında karar verecek bir ülke değil. Yani Rusya’nın ve onları oraya yerleştiren ve böyle uydurma bir ülke kuranların hala uydusu halinde. Silahlar oradan, paralar oradan, destek oradan… Ermenistan dışa bağımlı ve aç bir ülke. Onun için Ermeni sorunuyla ilgili Türkiye’nin Ermenilerle iyi ilişkiler geliştirerek bu sorunu çözmesi mümkün değil” şeklinde konuştu.

SÖMÜRGECİLİĞİNİ DEVAM ETTİRİYOR
Fransa’nın sömürge ettiği ülkelere bakıldığında kendinden 22 kat daha büyük bir yüz ölçümüne sahip olduğunun altını çizen Araştırmacı Yazar Arabacı, “Fransa’nın şu anki yüz ölçümüyle kıyaslandığı zaman sömürge ülkeleri mevcut Fransa’nın yaklaşık 22 katına denk geliyor. Yani Fransa, şu an en büyük sömürgeci ülkelerden bir tanesi ve sömürgeciliği fiilen devam ettiren ülkelerden başında geliyor. Fransa, insan hakların ne anlar ki, bize insan haklarıyla ilgili ders verecek. Öncelikle bunun vurgulanması lazım” diye konuştu.

ERMENİ SORUNU BİR EMPERYALİZM SORUNUDUR
Ermeni sorunun Türkiye’nin sorunu olmadığını ve emperyalizmin bir sorunu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Arabacı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ermeni sorunu bir Ortadoğu sorunu bir Emperyalizm sorunudur. Açıkça söylemek gerekirse Ortadoğu üzerinde Türkiye üzerinde hesapları olan ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya’nın karıştırdıkları, silahlandırdıkları, örgütler kurup azdırdıkları ve kullandıkları bir emperyalizm sorunudur. Bizim aslında Ermeni halkıyla bir sorunumuz yok. Çünkü 9 asır beraber yaşamız iki milletiz. Aslında Hrant Dink’in sözünün tekrar edilmesi gerekiyor. ‘Emperyalist ülkeler, Ermenilerin üstünden inin artık. Bizleri kullanmayı bırakın artık’ diyecek Ermenilere ve bunun yanında Ermeni kökenli yazar, çizer siyasetçiye de ihtiyaç var. Aslında bizimde bu yönü çözmemiz lazım. Ermeni sorunu aynı PKK’da olduğu gibi bir emperyalizm sorunudur. Ortadoğu’yu dün karıştırmak isteyenler Ermeni örgütlerini kulandılar. Bugünde IŞİD, PKK, PYD gibi örgütleri kullanıyorlar. Emperyalizmin o iğrenç yüzünü, insanlık düşmanı, adalet düşmanı, huzur düşmanı ve sömürgeci yüzünün deşifre edilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.”/Mesut Ercüment-Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.