1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Eroğlu: Konya'nın sus sorunu 2070 yılına kadar çözülecek
Eroğlu: Konya'nın sus sorunu 2070 yılına kadar çözülecek

Eroğlu: Konya'nın sus sorunu 2070 yılına kadar çözülecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 'Konya'nın 2070 yılına kadar su meselesi kökünden çözülecek' dedi.

A+A-
Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Konya Ovası Projesi'ne (KOP) yönelik bir soru üzerine Eroğlu, Osmanlı Devleti döneminden bu yana düşünülen söz konusu projenin AK Parti döneminde hayata geçirildiğini vurguladı.

KOP'ta 3 önemli adımın hayata geçirildiğine işaret eden Eroğlu, Derebucak'ta inşa edilen barajla Beyşehir Gölü'nün kurtarıldığını, buradan taşan fazla suların ise inşa edilen suni nehirle Konya Ovası'na aktarıldığına dikkati çekti.

Eroğlu, Akdeniz'e boşa akan suları da Konya Ovası'na yönlendirmek amacıyla "Mavi Tünel Projesi"ni gerçekleştirdiklerini belirterek, "Neticede Konya Ovası'na yaklaşık olarak 700 milyon metreküp su aktarma imkanı hasıl oldu. Ayrıca bu sulardan yılda 100 milyon metreküp de Konya için içme suyu hazırlıyoruz. Arıtma tesisi ve ishale hattı inşallah önümüzdeki yıl bitecek. Konya'nın 2070 yılına kadar su meselesi kökünden çözülecek." ifadesini kullandı.

Atık suların sulamada kullanılması konusunda da bir çalışmanın yapıldığını aktaran Eroğlu, "Akarçay Havzası, Ergene'de, Konya Havzası'nda su eksikliği olan yerlerde atık suların ileri arıtılarak sulama suyu olarak kullanılması çalışmalarını başlattık." dedi.

- Çiftçiler için "OMGİ" talimatı

Su Kanunu hazırlanırken, bütün kurum, kuruluşlar ile üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşünün alındığını belirten Eroğlu, bunun yanı sıra 25 havzanın koruma eylem planını hazırlayarak uygulamaya başladıklarını vurguladı.

Eroğlu, milletvekilerinin sorusu üzerine şu anda Tokat'a 16 tane Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonlarının (OMGİ) kurulduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Şu anda OMGİ'lerden çiftçilerimiz yeteri kadar istifade etmiyor. Bunu fark ettik. Bütün okullarda otomatik meteoroloji istasyonu verileri nasıl kullanılır, okullarda eğitim vermeye başladık. Ayrıca çiftçiler talep ederse, özellikle Tokat'ta, ben arkadaşlara talimat veriyorum. Bütün çiftçilerde akıllı bilgisayarlara sistemi yüklesinler. Radar görüntüleri, ikazlar oradan otomatik olarak görülsün."

Aşağı Çekerek Projesi'nde ana iletim hattının 16 bin 170 metre uzunluğundaki boru hattı olduğunu anlatan Eroğlu, projede 7 bin 539 hektar alanın sulanmasını sağlayacak birinci kısımla ilgili ihalenin 24 Kasım tarihinde gerçekleştirileceğini bildirdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.