1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. ERTUĞRUL GAZİ VE ŞEYH EDEBALİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

ERTUĞRUL GAZİ VE ŞEYH EDEBALİ

A+A-

Osmanlılar, Oğuzların Kayı boyundan gelmektedirler. Bu Aşiret hiç bir yerde devletine ve milletine ters düşmemiş. Bilakis Selçuklu Coğrafyasında kaldıkları yerlerde merkezi idareye karşı en ufacık bir isyanı olmamış. Selçuklu Sultanına ve idaresine son derece ve sonuna kadar bağlı kalmış mümtaz bir topluluktur.

        ERTUĞRUL GAZİ VE ŞEYH EDEBALİ

       Ertuğrul gazi oğlu Osman, hayatı boyunca hocası olmuş ve Şeyh EDEBALI Hz.ni ziyaret etmiş. Onun manevi fırınında pişmeye çalışmıştır.

       Yine onun evinde kaldığı bir gece Ş. Edebalının huzur dolu sohbetini dinlemiş. Manevi heyecanlar yaşamış, kendisine yatmak için gösterilen odaya gitmişti. Odanın duvarında Kur’anı Kerim asılı idi.  Osman Gazi hürmet duyduğu o kutsal kitabın huzurunda nasıl ayak uzatıpta yatsın, mümkün değil. Kıvrılarak oturduğu yerde uykuya daldı. Rüyasında Şeyh Edebalı’nın göğsünden çıkan ve giderek hilal şeklini alan Ay’ın bir ucunun kendi göğsüne girdiğini ve kendisi ile Ş. Edebalı arasında çıkan bir fidanın Çınar haline geldiğini ve bu çınarın dallarının üç kıtaya yayıldığını ve birçok milleti gölgesi altına aldığını gördü.

      Bu topraklarda haşmetli kule ve kubbeler üzerine Ezanı Muhammedi ye okunuyor. Bülbüller kuranı kerim tilavet ediyorlardı. Semanın görülebilen her şeyi Gülşen olmuştu. Osman Bey, rüyasında bu güzel manzaraları hayranlıkla seyrederken aniden bir Ceylan’ın ortaya çıktığını gördü. Batıya doğru kaçmaya çalışan ceylana ok atmak üzere nişan alırken uyandı. Abdest aldı.

   Müsaade alarak Şeyh Edebalı’nın huzuruna girdi. Rüyasını anlatmaya başladı. Anlattıkça Ş. Edebalı!nın yüzünde tebessümler beliriyor, gözleri nurani bir ışıkla parlıyordu. Zira Ş, edebalı kalp gözüyle bu rüyanın sırrını çözmüştü.

      Osman Bey susunca, Şeyh başını kaldırdı, gözlerinin içine bakarak yumuşak, ahenkli ses ile konuşmaya başladı;

   “ Oğlum gaibi (geleceği) ancak Allah bilir. Lakin gördüğün bu rüyada dolu dolu hayır vardır. Cenabı hak sana ve soyuna saltanat nasip edecektir. Dünya oğulların himayesine girecektir. Benim zürriyetimden (soyumdan) bir kız ile evleneceksin. Bu evlilikten doğanlar, senin kuracağın ve giderek büyüyecek olan büyük bir devletin başına geçeceklerdir. “Bu devlet de batıya doğru genişleyecektir”.

      Ş. Edebalı, Osman Gazi’nin rüyasını böyle tabir etti. Ve O’na ölümsüz vasiyetini söyleyerek yol haritasını çizdi. Kısa bir zaman sonra Osman Bey Ş. Edebalı’nın kızı mal Hatun ile evlendi. Ş. Edebalı, Osman Beye 623 yıl Osmanlının değişmeyecek Anayasası olacak nasihatini yaptı: (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.