1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ERÜ ‘Tiroid Kanseri’ İddiasını Yalanladı
ERÜ ‘Tiroid Kanseri’ İddiasını Yalanladı

ERÜ ‘Tiroid Kanseri’ İddiasını Yalanladı

Erciyes Üniversitesi (erü) Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru, Tıp Fakütesi Hastanesinde Çalişan 12 Personelin Tiroid Kanseri Olduğu İddiasinin Gerçeği Yansıtmadığını Söyledi.

A+A-
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru, Tıp Fakütesi Hastanesinde çalışan 12 personelin tiroid kanseri olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Prof. Dr. Kudret Doğru, “12 kişi tiroidinde nodül tespit ettik, bunlardan iki tanesini kanser şüphesiyle ameliyat ettirdik. Ameliyat sonrasında da sağlığına kavuştular ve şu an çalışmaya devam ediyorlar” dedi.
Bahse konu olan haberle ilgili açıklamalarda bulunan Başhekim Prof. Dr. Kudret Doğru, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Hastanemizle ilgili basına yansıyan 12 sağlık görevlisinde kanser teşhis edilmesi haberine açıklık getirmek amacıyla bu basın toplantısını düzenliyoruz. 12 kişinin troid kanseri olduğuna dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını öncelikle söylemek istiyorum. Bizim hastanelerimizde 2015 yılından itibaren aktif çalışan bir iş sağlığı güvenliği birimi var. Ve bu birim tarafından yapılan rutin kontrollerde tespit edilen bazı hastalıklar var. Bunu iş sağlığı güvenliği ile ilgili kamu kesiminde biz Temmuz 2016 tarihinden itibaren başlayacak olan rutin muayene ve tetkikler aşamasını 2015 yılının başından itibaren başlatmış bulunuyoruz hastanelerimizde. Tabi 2015 yılındaki rutin personel takiplerinde tespit edilen durumlar ortaya çıktı. Yaklaşık olarak 3 bin sağlık çalışanı bulunan bir kurumdan bahsediyoruz. Burada 3 bin çalışan sağlık muayenelerinden geçirilirken bu kişilerin 150 kadarı radyasyonlu ortamda çalışan kişiler. Bu rutin tetkikler sırasında radyasyonlu ortamda çalışanlara ilave bazı tetkikler yapılması gündeme geldi. Bunu güvenlik kurulunda konuşarak karara bağladık ve bu kişilere radyasyon koruyucu gözlük gibi, troid koruyucu kullanılması gereken bir takım ekipmanların yanında yıllık geçmesi gereken kontrollerde de radyasyonda çalışanların troid gibi fazladan kontrol yaptık. Neticede bu muayeneler 2016 yılı için yine tekrar ediliyor, her yıl bu kontrolleri yapmak mecburiyetindeyiz. Bu rutin muayeneler sırasında şuana kadar 12 kişi troidinde nodül tespit ettik, bunlardan iki tanesini kanser şüphesiyle ameliyat ettirdik. Ameliyat sonrasında da sağlığına kavuştular ve şuan çalışmaya devam ediyorlar. Şuan için bu kişilerle ilgili iş sağlığı güvenliği birimi tarafından yapılan işlemler rutin bir şekilde işletiliyor.”
Toplantıda konuşan Radyasyon Güvenlik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kula da 2 personelde rastlanan kanser nedeninin açıklanmasının mümkün olmadığını kaydetti ve “Troid konser vakaları istatiksel olarak rastlantıda olabilir, ortamdan kaynaklanıyor olabilir ama bunu şuan için söyleme şansına sahip değiliz. Stokastik etkiler söz konusu. Buna bağlı da ‘Olmuştur’ ya da ‘olmamıştır’ deme şansımız şuan tıbben mümkün değildir” dedi.
Olayda Tıp Fakültesi Hastanesi yönetiminin herhangi bir ihmali bulunmadığını vurgulayan İş Sağlığı ve Güvenliği Birim Sorumlusu Doç. Dr. Elçin Balcı da, “Haberlerde geçtiği şekilde iş sağlığı güvenliğinin konu ile ilgili ihmalinin bulunduğu ile ilgili cümleler vardı. Biz 2015 yılından itibaren rutine bindirdiğimiz şekilde yaklaşık 3 ayı kapsayan 3 bin personelimizin periyodik muayenesini yapıyoruz. İşe giriş muayenesinden sonra işçi için yapılacak en önemli şey periyodik muayenedir. Periyodik muayeneleri yaptıktan sonra da çalıştıkları birimlerdeki riskler göz önünde bulundurularak kişilerde hastalık erken dönemde tespit ediliyorsa gerekli tedavisi yapılıyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.