1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Esed’in Görevi Bitti
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Esed’in Görevi Bitti

A+A-

Birkaç gün önce ABD Başkanından bir söz işitildi. Bu sözün ifadesine göre ABD Başkanı Esed’in işinin bittiğini, artık başkanlıktan çekilmesi gerektiğini ifade ediyordu.
Dikkat edilirse bu açıklamadan rahatlıkla herkes şöyle bir netice çıkarabilir: Her büyük ve güçlü devletler, küçük ve yalnız veya yalnızlaştırılması mümkün olan küçük devleti ve hatta devletleri kendi emelleri doğrultusunda kullanmaktadır; ABD de Suriye’yi, daha doğrusu Oranın başkanını Onlardan yana görünerek kendi emellerini gerçekleştirmek üzere kullanmıştır.
Daha önceki bir yazımda da zikrettiğimi hatırlıyorum: Erol Güngör, Hicri takvime göre 1500. yılı idrak ettiğimizde İslâm’ın ve Müslümanların durumunu ele alan ve değerlendiren kitabında Birinci Cihan Harbi sonrasında oluşturulan küçük İslâm Devletlerinin idari kadrolarını çoğunluk halkın inançlarının aksi inançta olan kimselerden oluşturduğunu ifade ediyordu. Meselâ Irak’ta o dönemde çoğunluk Alevilerde olduğu için iş başına Sünni olan bir kimseyi; Suriye’de halkın çoğunluğu Sünni olduğu için de iş başına alevi olan birilerini getirdiğini yazıyor ve diğer İslâm Ülkelerini de bu şekilde sıralıyordu.
Okuduğum zaman bunun doğruluğunu görmüştüm. Sonraki gelişmelerde de bu olaylara bu gözle bakıp değerlendirdim ve hiç yanılmadığımı gördüm.
Hep birlikte geçirdiğimiz şu beş-sekiz yıllık geçmişimizi bir hatırlayalım. Avrupa’dan Asya’ya ve Asya’dan Afrika’ya doğru, özellikle de Müslümanların yaşadığı ülkelerde meydan gelen olayları bir değerlendirelim. Savaşan ve vatandaşları huzursuz olan devletlerin tamamında Müslümanlar zarar görmüş, perişan ve mağdur olmuşlardır.
Bu mağduriyetin ne zaman sona ereceğine dair bir hedef de bilmiyoruz.
İşte böyle bir durumda konuşan ABD Başkanı hem Müslümanlar üzerinde ve ülkelerinde oynanan veya oynadıkları oyunu açığa vurarak kendi ağzıyla itirafta bulunmuş, hem de oyunlarında kullandıkları Başkanın işinin sona erdiğini bildirmiştir.

“Böyle bir oyun oynanırken Türkiye olarak biz bu oyunun neresinde idik?”, diye soracak olursak bu sorunun tek kelimelik bir cevabı vardır: Hedefinde.
Evet, Türkiye olarak biz, bu oyunun hedefinde yer alıyorduk. Yani oyun bizim için oynanmakta idi ve bizim de bu oyunun bir oyuncusu olmamız isteniyordu. Ancak idarecilerimizin basiretli davranışları sayesinde yapılmak istenen işin, oynanan oyunun içine düşmedik ve dışında kalmayı başardık.
“Peki, bu durumda oyunu oynayanlar hedeflerine ulaşmışlar mıdır?” dersek, bunun cevabı da “kısmen” olacaktır. Çünkü her ne kadar üzerlerinde oyun oynadıkları İslâm Ülkelerinden beklenen neticeyi almış ve onlar üzerinde ulaşmak istedikleri hedefe ulaşmış iseler de bizi bu hengâmenin içine sokamadılar. Bundan dolayı da hedeflerine tam ulaşamadılar.
Zira bu oyun oynanmaya başladığında işin içinde Rusya gibi bir devlet yoktu. Fakat şimdi o da bu oyunda yer almış ve hatta söz sahibi olmuş bulunuyor. Onun da İslâm Ülkeleri üzerinde, öteden beri, bir takım emelleri var. Bunu Batılı ülkeler de biliyordu. Bu sebeple de onun işin içine girmek istemesini, görmezden gelemediler.
Fakat Rusya da işi yavaştan götürmek istemedi ve Esed’le doğrudan temasa geçti. O’nu her bakımdan destekler vaziyete geldi. Bu uğurda bizimle olan ilişkilerini bile askıya almayı göze aldı.
Bu durum da Batılı Devletlerin gözünden kaçmadı ve işine gelmedi. Şimdi onların çabası bugüne kadar ulaşılan netice ile yetinerek, Rusya’nın orada daha fazla yerleşmesine engel olabilmektir. Bunun için ABD Başkanı Esed’in artık iktidardan çekilmesini istiyor. Yoksa Esed’in Memleketi olan Suriye’de meydana getirdiği perişanlığı yeterli gördüklerinden değil.  

Bu yazı toplam 193 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.