1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Eşek fıkrası
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Eşek fıkrası

A+A-

Tanrı eşeği yarattı Ve ona dedi ki: “sen bir eşeksin. Sabahtan aksama kadar yorulmadan, yakınmadan çalışacaksın ve ağır yükleri sırtında taşıyacaksın. Ot yiyeceksin az akıllı olacaksın ve 50 yil yasayacaksın”.

Eşek cevap verdi: “Ey Tanrım bana 50 Sene böyle bir hayat için çok çok fazla, lütfen bana 20 yıldan fazla verme!” veöyle oldu...

Sonra Tanrı köpeği yarattı ve ona dedi ki: “Sen bir köpeksin. İnsanların mallarını koruyacaksın, onların en yakin dostu olacaksın. Geriye kalan artıkları yiyeceksin ve 25 yıl yasayacaksın.”

Köpek cevap verdi: “Yüce Tanrım, 25 yil böyle yasamak çok fazla.

Bana 10 yıl ver yeter” ve öyle oldu...

Daha sonra Tanrı maymunu yarattı ve dedi ki:

“Sen bir maymunsun. Ağaçtan ağaca salınacak ve bir aptal gibi davranacaksın. İnsanları eğlendireceksin ve 20 yil yasayacaksın”.

Maymun cevap verdi : “20 sene dünyanın palyaçosu olarak yasamak çok fazla.

Bana 10 seneden fazla verme”. Ve böyle oldu...

En sonunda  Yüce Yaratan erkeği yarattı ve ona dedi ki:

“Sen bir erkeksin. Dünyada yasayacak tek rasyonel düşünen canlı olacaksın. Diğer yaratılmışlara zekanı kullanarak hükmedeceksin. Dünyayı yöneteceksin ve 20 yil yasayacaksın.”

Erkek cevap verdi :

“ Aman Allah’ım , erkek olmak için 20 yıl yetmez. Lütfen bana eşekten artan 30 yılı, köpekten artan 15 yılı ve maymununun 10 yılını ver. ”

“Yüce Yaratan bunu kabul etti ve erkek 20 yıl erkek olarak yasadı sonra evlandı ve 30 sene eşek olarak sabahtan aksama kadar çalıştı ve ağır yükler taşıdı. Sonra çocukları oldu ve 15 yıl köpek gibi yasadı, evi korudu, aileden artanları yedi. Sonra ilerleyen yasında 10 yıl Maymun olarak yasadı. Aptal gibi davrandı ve torunlarını eğlendirdi. Bu güne kadar böyle geldi...”.

+++ 

Fıkra bu ya,

Acaba yaşam böyle olmuyor mu ?

Bu fıkradan insanlar kendilerine mutlaka pay çıkartacaktır. Burada kimseyi irdelemek, eleştirmek için  bir çabam yok. Biraz düşünelim diye bu fıkrayı sütunuma taşıdım.

+++ 

aaa-023.jpg

Bu yazı toplam 563 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.