1. YAZARLAR

  2. Veyis ERSÖZ

  3. Eski Komşuluk İlişkileri
Veyis ERSÖZ

Veyis ERSÖZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Eski Komşuluk İlişkileri

A+A-
Eskiye ait pek çok adetlerimiz, geleneklerimiz ve göreneklerimizde olduğu gibi komşuluk münasebetlerimizde de büyük ölçüde zafiyet yaşanmıştır. “Ateş komşusu” olarak değerlendirilen sıkı ve samimi ilişkilerin devam ettiği eski dönemlerde: “Komşuda da pişer, bize de düşer.” Deyimi hemen hemen herkesin dilinde tekrarlanır dururdu.

Çünkü eski komşuluklarda pişirilen yemekler ve yapılan ekmeklerin kokusu komşularda duyulur ve komşu hakkı olur diye birbirlerine az veya çok yemek ikram etmek en güzel ve en makul İslami inanç ve adetlerden idi.

Peygamber (sav) efendimize komşuluk hakkında arka arkaya o kadar sık ayeti kerimeler nazil olunca Rasullullah efendimiz: “Komşunun komşuya varis olacağını zannettim!” buyurmuşlardır. İslam dininde komşuluk bu kadar önemlidir. Zira komşu komşunun malından da, canından da, namusundan da sorumludur. Bu nevi İslami sorumluluğu yerine getirmek üzere komşular çok ciddi çaba sarf ederlerdi.

Komşunun birisinde bir sıkıntı, bir darlık veya ufak – tefek bir felaket yaşanınca diğer komşular, o komşularına yardım etmek için adeta seferber olurlar, yardımlaşırlar, bölüşürler ve onu katiyen kendi hallerine bırakmış olmazlardı. Bir hastalık, bir cenaze vukuunda yine diğer komşular günlerce o komşularıyla bir ve beraber olurlardı.

Şimdilerde ise yakın komşular değil aynı apartmanda, aynı sitede oturan insanlar arasında bile samimiyete ve komşuluğa dayalı bir ilişki, bir yakınlık görmek pek mümkün değildir. Eski komşuluklar artık neredeyse unutulma noktasına gelmiş bulunuyor. Hemen hemen herkes olmasa bile büyük çoğunluk için her türlü komşuluk; televizyon kanalları ile internet sitelerinde odaklanmıştır.

Bilhassa köylerde ve küçük yerleşim birimlerinde yaşayan insanlar; komşuların her türlü önemli işlerinde imece usulü yardımlaşmaları gerçekleştirirlerdi. Komşulardan biri hasta olunca onu günlerce ziyaret ederler, ellerinden geldiğince ona bir şeyler ikram ederlerdi. Cenaze vuku bulan her eve de komşuları günlerce sofra götürürler ve taziyede bulunurlardı.

Hem maddi, hem manevi, hem insani, hem de İslami açıdan komşuluk çok önemlidir. Hayırlı komşu her zaman aranır. İnsanın uzaktaki akrabasından, hatta oğlundan, kızından daha önemli olan hayırlı komşular; insanın kara gününde, dar zamanında ve ani hastalıklarında ilk yardıma koşacak olan en yakınımızda oturan komşulardır. Eskiden bunlara oldukça riayet edilirdi.

Eski komşular birbirlerinden yalnız ateş alıp vermezlerdi. Ne gibi bir ihtiyaçları, sıkıntıları olsa evvel emirde en yakın komşuların kapıları çalınır, o hizmetler onlardan istenirdi. Komşunun ihtiyacına cevap vermek, hizmetini yerine getirmek eski göreneklerimizde çok önemli bir yer tutardı.

İslam’da komşuluğun önemini beyan eden Resulullah (sav) efendimiz bir mübarek sözlerinde: “Her kim ki, Allah’a ve son güne iman ediyorsa komşusuna ikramda bulunsun!” burmuşlardır. Atalarımızda: “Evden önce komşu, yoldan önce arkadaş, yolculuktan önce azık gelir.” Eski komşuluklar; ayeti kerimelerin ve hadisi şeriflerin ışığı altında çok daha düzenli olur ve İslami ölçülere mümkün mertebe uyulmaya çalışılırdı. Bugün eski komşulukların güzel hasletlerinin pek çoğu yavaş yavaş kaybolma noktasına kadar gelmiştir. Ah o eski günler, ah o eski komşuluklar!

Bu yazı toplam 2090 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum