1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Eski sanayi'nin kaderi belli oldu!
Eski sanayi'nin kaderi belli oldu!

Eski sanayi'nin kaderi belli oldu!

Konya’da yıllardır gündemde olan Eski Sanayi Sitesi’nin dönüşümü konusunda ayrıntılar netleşmeye başladı.

A+A-

Eski Sanayi’nin konut ve yeşil alan olarak değerlendirilmesi planlanıyor, buradaki esnafın da Aslım Caddesi’nin doğusuna taşınması gündemde

Konya’nın en eski sanayi sitelerinden biri olan ve oto tamir sanayi olarak bilinen Eski Sanayi Sitesi’nin yerine muhtemelen yeşil alan ve konut yapılacak. Bunun yanında söz konusu mevkiye yani Eski Buğday Pazarı’nın bulunduğu yere yeni tren garı yapılacak. İnşaat çalışmaları başlayan yeni tren garı ile birlikte de bölgede yenilikler de zaman içerisinde uygulanacak.

ESKİ SANAYİ ve KARATAY SANAYİ NEREYE TAŞINACAK?

Yıkılması planlanan Eski Sanayi’nin yerine ne yapılacağı belli ancak Eski Sanayi’nin tam olarak nereye yapılacağı konusunda net bir durum söz konusu değil. Büyükşehir Belediyesi’nden edinilen bilgilere göre Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nde mülk sahibi ile kiracı durumunda bulunan kişilerin haklarını tam manasıyla karşılayacak bir mevki düşünülüyor. Bu yerlerden en yakın ihtimalin ise Aslım Caddesi’nin doğusunda kalan bölge olduğu belirtiliyor.

İSMİ YENİ SANAYİ SİTESİ OLACAK

Yapılacak yeni sanayi sitesinin isminin de Yeni Motorlu Taşıt Sanayi olması düşünülüyor. Yeni Motorlu Taşıt Sanayi’nin ise özellikleri hakkında bilgi veren yetkililer, yapılması düşünülen yeni tesisin Türkiye’nin en modern tesisi olması için uğraş veriyorlar. Hak sahipleri ile mutabakat aşamasında olan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 bin 700 civarında olan hak sahibine büyük ayrıcalıklar sağlamayı planlıyor. Önceliği ise hak sahiplerinin mağdur olmaması.

HAK SAHİPLERİ DÜŞÜNCELİ

Eski Sanayi ve Karatay Sanayi Bölgeleri’nde işyeri olan hak sahiplerini düşündüren nedenlerin başında müşterilerinin yeni adreslerine ulaşım sorunu çekecek olması geliyor. Projenin bu kadar uzamasının en büyük nedenlerinden birisin de bu olduğu biliniyor. Özellikle şehir içinde trafiğin rahatlaması ve şehrin hava sahasının büyük ölçüde temizlenecek olması ise çevrede evleri bulunanların en büyük hayali. Önümüzdeki günlerde yani yıl sonuna kadar görüşmelerin tamamlandıktan sonra yeni sanayi sitesinin inşaatına başlanması hedeflenirken Büyükşehir Belediyesi de bir taraftan proje alım ihalesine çıkıyor.

YENİ SANAYİ SİTESİ KENDİ KENDİNE YETECEK

Büyükşehir Belediyesi’nden edinilen bilgilere göre yapılması planlanan Yeni Sanayi Sitesi için proje alımı gerçekleştirilecek. Alınacak bu proje ile yapılacak sanayi sitesinin enerjisi, suyu, elektriği kendi kendine yeter bir özellik taşıyacak. Çevreyi kirletmeyen, kendi geri dönüşüm tesisi olan, asayiş durumu kontrol altına alınmış, şehrin mevcut enerji kaynaklarını kullanmayan bir yapıya sahip olması planlanan proje ile Konya’nın yeni motorlu taşıt sanayi Türkiye’de hatta dünyada ilk olma özelliği taşıyacak.

Etiketler :
Eski sanayi konut ve yeşil alan olacak

Eski sanayi konut ve yeşil alan olacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.