1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Eskiden, Buralar Üzüm Bağı mıydı?
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Eskiden, Buralar Üzüm Bağı mıydı?

A+A-

Büyüklerimizden duymaya alışık olduğumuz, “nerde o eski günler” diye başlayan hayıflanmalar “nerede eski kışlar” veya “nerede eski ramazanlar”, ardından da, “nerede eski bayramlar” olarak devam edip gitmektedir.
Yaşadığımız güne uygun ne varsa doğal olarak mutlaka bir eskisi de olmaktadır. Bir de eskiden buralar çamlıktı, üzüm bağıydı gibi beylik laflar dikkatimi çeker. Eskiden buralar çamlıktı veya her neyse o idi. Hatta eskiden buradan su akardı, buralar bostandı gibi benzerlerini de duyabiliriz.
Burada verilmek istenen mesaj, ben eskiden buraları iyi bilirim, siz küçüksünüz, bilemezsiniz gibi bir düşünce de yatmaktadır. Ne yapalım yani, eskiden buralar böyle değildi ise, değil mi?
Çocukluğumuzda, duyduğumuzda, eski bayramların daha güzel, daha heyecanlı olduğunu düşünür, içten içe o bayramlara yetişememiş olmanın verdiği üzüntü ve eksikliği hissederdik. Bu konuşmaları heyecanla dinlemeye ve anlamaya çalışır, eski kışlara, bayramlara dair ilgimizi çekecek birkaç ayrıntı yakalamaya çalışırdık.
Çoğu zaman da, eski bayramlar diye kast edilenin, anlatanın kendi çocukluğuna, gençliğine ya da memleketine duyduğu özlem ve hasretin ifade edilmesi olduğunu bilemezdik. Esasında ne bayramlar eski bayramlar, ne de insanlar eski insanlar…
Eskiye öykünmeler genellikle iki ya da birkaç eski dostun lafın dibine su salıp belini kırmak veya konuşacak bir mevzu bulamadıktan sonra, ne konuşalım, ne anlatalım gibisinden duyulan kaygı ya da özlemin etkisiyle, eskilere gidip gelme ihtiyacından kaynaklanmaktadır.
Eski bayramların, kişisel bir yönü de bulunmaktadır. Yaşı ilerledikçe daha da yalnızlaşan, hastalıklar ve hayat sıkıntılarının getirdiği stres ve çaresizliğe karşı, eski günlerin heybetine ve ihtişamına sığınma arayışından da kaynaklanmaktadır. Çünkü eskiden kelimesiyle kastedilen zaman, insanın gençlik ve özgürlük zamanlarıdır. Gençlik çağında gücünün doruğunda olan insan, yetişkinlikte durağanlaşmaya eğilim başlamakta ve yaşlılığa doğru ilerlemektedir.
Nerede eski bayramlar? Sorusunun cevabı, yaşadıklarımızdadır, anılarımızdadır, iyi kötü yaşanmışlıklar bir iz bırakır bize, unutmayalım diye kendisini, belki de bundandır, eski günleri hatırlamamız ve iç geçirmemiz kim bilir. Belki de eskiyi hatırlamak, tekrar etmek dostlarla az da mutlu ediyor insanı, biraz da uzaklaştırıyor stres ve güncel sıkıntılardan…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.