1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Eskimez yazılardan!Ah Şükrüye teyzem ah!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Eskimez yazılardan!Ah Şükrüye teyzem ah!

A+A-

Çumra Cumhuriyet Lisesi Mezunları WahtSapp gurubunda Çumra’mızdan daha doğrusu yetmiş öncesi Çumra’sını anlatırlarken aslen Elmasun’lu Bekçi Uzun Halil ile Komşumuz Şükrüye Bacının kızı Güngör Bayrak’tan da söz edince sekiz yıl önceki yazımı çağrışım yaptı. Evet, Eskimez Çumra Yazıları diye zaman zaman sizlerle paylaşıyorum. Ah Şükrüye Teyzem ah! Demiştim.

Geçmiş yıllarda işyerinden arkadaşım Halil Özkal ile Yenidoğan Mahallesindeki Osmangazi Parkına ve Cem Sultan Caddesine bakmaya gittik. Mahalleli hemşerilerimizle görüştük sohbet ettik. 

Sonrasında Abdulhamid Caddesinden gelirken bir kadın el kaldırdı. Hemen arabayı sağa çektim ve kadının yanına durdum. Kadın;

--- Çarşıya Tüpçü Veli Taş’ın dükkânına kadar beni götürüverin. Deyince Halil;

--- Teyze biz çarşıya gitmiyoruz. Deyince ben müdahil oldum;

--- Tamam, Halil çarşıdan dolaşırız. Buyur Şükrüye Teyze! Halil Şükrüye Teyze benim oturduğum eski mahalleden (Baraj Mahallesi) komşumdu. Çok ekmeğini yedik, suyunu içtik.

Ben çok öncesini bilmem ancak, duyduğum kadarı ile Elmasunlu Bekçi Uzun Halil’in ilk eşi imiş. Bekçi Halil’den ayrıldıktan sonra komşumuz Türkmen Camili Hacı Emin Kaya ile evlenmiş biz oradan tanırdık.

O zaman oturdukları ev 3 nolu sokakta idi. Şimdi 3 nolu sokağın adı Akçaabat sokak olarak değiştirildi. Sonrasında sokak adları kalktı ve şimdi  rakamlarla ifade ediliyor.Hangi akla hizmet ediyorlar hala aklım ermedi. Rakım Çumralıdan rakamlı Çumra’ya geçtik! Diye bir çok yazı yazdım. Nafile Çumra merkezde üçyüze yakın sokak adı değiştirilerek her birinin ayrı hatırası ve manası olan sokak adlarını yerini soğuk bir şey ifade etmeyen rakamlar aldı.

Rahmetli Hacı Emin Amca enteresan biri idi Şükrüye teyzeden başka iki eşi daha vardı. Zaman zaman tatlı kavgaları olurdu. Çocukluğumuzda merakla seyrederdik.

O yıllarda Şükrüye Teyzenin birinci eşinden olma kızı şimdiki şarkıcı, sinema oyuncusu ve halen dizilerde oynayan Güngör Bayrak için  kollejde okuyor. Derlerdi.

Annesini ziyaret eder bulunduğu ortamdan dolayı annesine ve babalığına kızar, tartışırdı.

Hacı Emin Kaya Amca ölünce Şükrüye Teyze Taşağıllı biri amca ile evlenmiş ve Yenidoğan Mahallesine taşınmış diye duymuştum.

Çok uzun yıllar oldu komşumuz Şükrüye Bacıyı görmeyeli. Çok değişmiş beli bükülmüş o uzun selvi boyundan eser kalmamış. Tabi şimdi yaşı seksenin üzerinde olduğunu biliyorum.

--- Evet, Halil Efendi Şükrüye Teyze anlı şanlı Güngör Bayrak’ın annesi!

--- Ahmet Başkan maşallah senin de tanımadığın yok.

--- Ben Çumralıyım doğduğum, büyüdüğüm ve halen yaşadığım, doyduğum yer Çumra dolayısı ile ben elbette genel manadaÇumra’yı ve Çumralıları tanıma durumundayım. 

Malum uzun yıllar esnaflık, teşkilat başkanlığı, belediyede 10 yıl kadar halkla ilişkilerde çalıştım. Aynı zamanda birçok sivil toplum teşkilatlarında çalıştım. 

Benim sadece Çumra, kasaba ve köylülerini tanımamı çok görme. Üstelik Şükrüye Teyze kapı komşum olurdu.

Bu arada Şükrüye Teyzeyi İstiklal Caddesindeki tüp bayii Veli Taşın dükkânın önünde durdum.

--- Şükrüye Teyze beni tanıyamadın herhalde? Diye sordum.

--- Kusura bakma kuzum tanıyamadım.

--- Şükrüye Teyze eski mahallemizden Dorlalı Eşrefin oğlu Ahmedim. Deyince;

--- Amanın Ahmedim Kuzum tanıyamadım. Kusura bakma tabi aradan çok uzun zaman geçti. Seni göremiyordum ama bana gönderdiğin yardımları unutamam. Allah senden razı olsun. Her zaman sana dua ederim. Bak yine karşılaştık. Ben arabadan inip kapıyı açtım. Piknik tüpünü indirdim.

--- Bir emrin var mı Şükrüye Teyze? Deyince;

--- Sağ olasın Ahmedim ebi ecdadın silsilen nurda yatsın. Ne emrim olacak Allah razı olsun. Çocuklarına selam söyle!

--- Aleyküm Şükrüye Teyze sizden Allah razı olsun. Diyerek ayrıldık.

Evet, her ne olursa olsun Güngör Bayrak Hanım annesine sahip çıkması gerektiğini söyledik. Para pul bulunur ancak, anne gitti mi bir daha bulunmaz. Değil mi?

Dünya senin olsa neye yarar bir anaya bakamadıktan sonra ne buyurdunuz?

Bu yaşlara gelmeyeceğini sananlar, anasını, babasını, hısım akrabasını da aramazlar. Ahde vefaları da yoktur. Muhakkak kimse dünya gerçeğini değiştiremezler. Aynı yaşlara geldiğinde hayıflanarak ananı, babanı ararsın ancak, bulamazsın.

Evet, şimdi arasa da bulamaz  çünkü anası rahmetli oldu!

Nereden nereye ah Şükrüye Teyzem ah!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.