1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ESNAF SIKINTILI Türkiye 7. 4 büyüdü
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ESNAF SIKINTILI Türkiye 7. 4 büyüdü

A+A-

 Türkiye zor bir dönemden geçmektedir.
Bir tarafta terör ile mücadele,
Diğer tarafta hainlerle mücadele,
İç ve dış hainlerin yaptıkları,
Ekonomide  sıkıntılar.
Döviz,
Faiz,
Enflasyon,
İşsizlik ve diğerleri…
Kaynaklar belli.
Giderleri her gün artıyor.
Devlet ve hükümet bunlarla eksiklerine rağmen baş etmek için çalışmaktadır.
Tüm sektörlerde para akışı yok.
Maliyetler yükseliyor.
Geçim sıkıntısı var.
Bir çok esnaf, tüccar dostumuz bazı günler siftah bile yapmadan kepenk çekip, evinin yolunu tutuyor.
Bu zor dönemde  israftan, lüksten millet olarak kaçınmalıyız.
Yapılan araştırmalar ve verilere bakarsanız durum vahim.

Son dört yılda 430 bin esnaf iflas ettiği görülmektedir. Hesapsız kitapsız olan ve öz sermayeye dayanmayan, faiz ve banka ile çalışan sektörlerde durum dahada vahim görülmektedir.

2018 yılının ilk iki ayında 20 bin 308 esnaf iflas bayrağını çekerken, 2014’ten bu yana iflas eden esnaf sayısı 430 bin 275 olduğu bildirilmektedir.

 Ajans Press Türkiye’deki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin durumunu inceledi. Ajans Press’in Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’ndan (TESK)ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, 2018 yılının ilk iki ayında 20 bin 308 esnaf iflas bayrağını çekerken, 2014’ten bu yana iflas eden esnaf sayısı 430 bin 275 oldu. Bunun yanı sıra bu yılın ilk iki ayında 22 bin 758 esnafında sicil değişikliğine gittiği belirlendi.
Adliye koridorlarında iş ve ticaret mahkemelerinde  oldukça yüksek çek, senet ve alacak verecek davaları görülmektedir.

Yapılan araştırmalara göre esnaf kobi kredisini ödeyemiyor.

 Ajans Press’in konuyla ilgili gerçekleştirdiği medya incelemesinde, geçtiğimiz yıl esnaflarla ilgili 140 bin 461 haber yansıma bulduğu tespit edildi. Yine aynı dilim içerisinde KOBİ’lerle ilgili 14 bin 509 haber çıktığı belirlenirken;2017 yılında küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ), Kredi Garanti Fonu kefaleti ile kolay kredi imkânı sunulurken, bu yıl kredi taksidini ödeyemediği için icralık olan işletmelerin sayısında artış olduğu tespit edildi. Böylelikle, KOBİ kredisini ödeyemediği için icra takibine alınan işletmelere son bir yılda 20 bin 718 esnaf daha katılırken, 2017 sonu itibarıyla icralık olan toplam KOBİ sayısının 332 bin 461’e ulaştığı belirlendi. Bunun dışında, takipteki KOBİ kredilerinin tutarı bir yılda yüzde 17 artarken, 25,3 milyar lira fırladığı görüldü. 2018 Ocak ayında ise bu tutar 25,6 milyar olarak karşımıza çıktı. Geçen yıl bankaların tahsili gecikmiş alacak tutarındaki artış yüzde 40 oranında KOBİ kredilerinden kaynaklanırken, bankalara borçlanan her yüz KOBİ’den 10’dan fazlasının icralık durumda olduğu görüldü.

+++
Bu haberde sevindirici  bir haber :
Türkiye
 ekonomisi için 2017 yılı büyüme oranı açıklandı. Üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), zincirlenmiş hacim endeksi olarak 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,4 arttı.
Üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık GSYH, zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,4 arttı.
Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 3 trilyon 104 milyar 907 milyon TL oldu. Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 4,7 arttı, sanayi sektörü yüzde 9,2 arttı, inşaat sektörü yüzde 8,9 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 10,7 arttı.
2017 yılında kişi başına GSYH cari fiyatlarla 38 660 TL, ABD doları cinsinden 10 597 Dolar olarak hesaplandı.
 

Bu yazı toplam 470 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.