1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Esnaf ve sanatkara Büyük destek
Esnaf ve sanatkara Büyük destek

Esnaf ve sanatkara Büyük destek

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Konya Birliğinin 2016 yılına ait olan 46.Olağan Genel Kurul toplantısı, Afyonkarahisar Akrones Otel Tesislerinde gerçekleştirildi. Genel Kurul toplantısına Kooperatif delegeleri büyük ilgi gösterdi.

A+A-

Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Karaman, Aksaray İl ve ilçeleri olmak üzere toplam 46 Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifinin bağlı bulunduğu 20.Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan, 2016’da 2 bin 313 kişinin faydalandığını ve 65 milyon 401 bin TL tutarında kredi kullandırıldığını ifade etti

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Konya Birliğinin 2016 yılına ait olan 46.Olağan Genel Kurul toplantısı, Afyonkarahisar Akrones Otel Tesislerinde gerçekleştirildi. Genel Kurul toplantısına Kooperatif delegeleri büyük ilgi gösterdi.

Divan Başkanlığını, TESKOMB Genel Başkan Vekili Selahattin Hünü'nün, Divan Başkan Vekilliğini Konya Ilgın Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mevlüt Yalı, Yazmanlıklara ise Eskişehir Çifteler Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Sarı ile Aksaray Güzelyurt Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Oruç Yeldan’nın yaptığı ve delegelerin yoğun ilgi gösterdiği Genel Kurula; T.Halk Bankası Şube Müdürleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürleri ile Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin Başkanları ve Temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Genel Kurulda, öncelikle Birliğin 2016 yılındaki Yönetim ve Denetim Kurulu faaliyet raporları, 2016 yılı Bilanço ile Gelir-Gider hesapları okundu. Okunan raporlar ve Hesaplar ayrı ayrı müzakere edilerek, oy birliği ile ibra edilirken, 2017 yılı tahmini bütçesi de oy birliği ile kabul edildi.

TERÖRE KARŞI BİRLİK

Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Karaman, Aksaray İl ve ilçeleri olmak üzere toplam 46 Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifinin bağlı bulunduğu 20.Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan yaptığı konuşmada; esnaf ve sanatkarın sorunları ile ülkenin sorunlarının birbirinden ayrı olmadığını söyledi. Terör olayları, 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi olaylarla Türkiye’nin önünün kesilmeye çalışıldığını aktaran Baybağan, “Bizim başka ülkelerin topraklarında gözümüz yok. Bizim topraklarımıza göz dikenlerin gözü çıksın inşallah. Ama bütün engelleme çalışmalarına rağmen, Türkiye ilerlemeye devam edecektir.”dedi.

2 BİN 313 KİŞİYE DESTEK

Esnaf ve sanatkara verilen desteklere ilişkin de konuşan Baybağan; sıfır faizli ve 30 bin TL’ye kadar verilen kredilerden 2 bin 313 kişinin faydalandığını ve 65 milyon 401 bin TL tutarında kredi kullandırıldığını ifade etti. Baybağan, “TESKOMB Genel Başkanımızın desteğiyle, Hükümetimizin himmetiyle. 2017 yılı Bütçesine Faiz Farkı Bedeli olarak Devlet hazinesinden 1 milyar 300 milyon ödenek ayrılmıştır. İnşallah 2017 plasmanların da bir sıkıntı yaşanmayacaktır.”ifadelerini kullandı.

FAİZLER ARTMADI

“2016 yılında ekonomik olarak çok sarsıcı bir dönem geçirmemize rağmen, faizlerimizde herhangi bir artış yaşanmamıştır.”diyen Baybağan, sözlerini şöyle sürdürdüB “Ülke genelinde 2015 Yıl sonu itibariyle; Bankanın doğrudan kullandırdığı krediler de dahil olarak, Esnaf ve Sanatkarlara kullandırılan toplam plasman risk miktarı 16 milyar 200 milyon iken bu rakam 2016 yıl sonu itibariyle 20 milyar 369 milyon TL olmuştur. Bu tablo içerisinde 2016 yılında 20.Bölge Birliğimize bağlı kooperatiflerimiz tarafından 31.12.2016 tarihi itibariyle 20 bin 769 esnaf ve sanatkar üzerinde 940 milyon TL kredi riski bulunuyor. Borçların yapılandırılması, sıfır faizli kredinin gerçekleşmesi, göreve geldiği günden bu güne kadar kullanılan kredilerdeki büyüme, zor şartlara rağmen faizlerimizin artmayışı, 2017 yılı için Bütçeye konulan kaynak ile Teşkilatımız ve mensuplarımızı rahatlatan hizmetlere imza atan Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül’e huzurlarınızda şükranlarımı ifade ediyorum.”

Baybağan, genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek, sözlerin son verdi./Mehmet ÇOBAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.