1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Esnaf ve sanatkarın borcu yapılandırılıyor
Esnaf ve sanatkarın borcu yapılandırılıyor

Esnaf ve sanatkarın borcu yapılandırılıyor

S.S. 20. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan, yeni yapılandırmanın büyük kolaylıklar getirdiğini belirterek, esnaf ve sanatkarın yapılandırmadan faydalanması gerektiğini söyledi

A+A-

Mehmet ÇOBAN

Esnaf ve sanatkarın kooperatif takibine düşmüş borcu yeniden yapılandırılacak. Düzenlemeye göre, 31 Temmuz 2017 tarihinden önce kredi borcu kooperatif takibine intikal eden esnaf ve sanatkarlar, 29 Eylül 2017'ye kadar başvurmaları halinde yeniden yapılandırmadan faydalanacaklar.

TAKİPTEKİ ALACAKLAR ARTTI

Yapılandırmayı değerlendiren Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı ve TESKOMB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baybağan, esnaf ve sanatkara büyük ödeme kolaylığı getirildiğini söyledi. 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle çok sayıda vatandaşın gazi ve şehit olduğuna işaret eden Baybağan, darbe girişiminin ekonomiye maliyetinin ise 60 milyar TL olduğunu ifade etti.  Baybağan, “Ülkemiz ekonomisinin bu kadar büyük bir miktarda zarara uğramasının elbette esnaf ve sanatkarımıza önemli ölçüde olumsuz yansımaları olmuştur. Nitekim 15 Temmuzdan sonra olumsuz piyasa şartları nedeniyle Kooperatiflerimiz takibindeki alacaklarda önemli ölçüde artış kaydedilmiştir. Bununla beraber, alacağı krediyi ödeyemeyeceği korkusu nedeniyle esnaf ve sanatkarımızın kredi taleplerinde de daralma olmuştur.  Bu sebeple; TESKOMB olarak Genel Başkanımız A.Kadir Akgül Başkanlığında alınan karar gereğince bu yapılandırma ile Kredi taksit borcunu zamanında ödeyemeyen Esnaf ve Sanatkarlarımıza ödeme kolaylığı getirilmiştir.”şeklinde konuştu.

KAMU ALACAKLARIYLA İLGİSİ YOK

Bu yapılandırmanın kamu alacaklarıyla hiçbir ilgisinin olmadığını vurgulayan Başkan Baybağan, yeni uygulama ile borç (asıl alacak) tutarını bir kerede ödeyenlerden hiçbir faiz alınmayacağına dikkat çekti. Baybağan, “Borcun 12 aya kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren yüzde 8 faiz oranı üzerinden 12 aylık basit faiz hesaplanacak. Asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 12'ye bölünerek ilk taksit peşin tahsil edilecek. Borcun 24 aya kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren yüzde 12 faiz oranı üzerinden 24 aylık basit faiz hesaplanacak. Asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 24'e bölünerek ilk taksit peşin tahsil edilecek.”ifadelerini kullandı.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE KOLAYLIK

Başkan Baybağan, “15 Temmuz Şehit ve Gazilerimiz ile 1 ve 2’nci derece yakınlarının (Çocukları, anne ve babaları, kardeşleri, torunları, büyük anne ve büyük babaları) asıl alacak tutarını oluşturan borçlarına hiçbir faiz hesabı yapılmadan 48 aya kadar taksitlendirme yapılabilecektir”dedi.

Mehmet Baybağan, sözlerini şöyle sürdürdü: “14 yıldır büyük desteğini gördüğümüz; Hükümetimizin her konuda, her zaman olduğu gibi Kooperatiflerimizin, esnafımızın, sanatkarımızın yanında olmuştur. Başta; Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Bakanlarımıza, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’ye, Milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca; TBMM sesimiz ve kulağımız olan, Esnaf ve Sanatkarın özellikle kooperatif ve finans konularında gece-gündüz yoğun mesai harcayan Yozgat Milletvekili ve Genel Başkanımız Sayın A.Kadir Akgül’e yürekten teşekkür ediyoruz.”

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.