1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Etyemez: Hükümetimiz Konya’yı önemsiyor
Etyemez: Hükümetimiz Konya’yı önemsiyor

Etyemez: Hükümetimiz Konya’yı önemsiyor

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Konya ve ülke gündemini değerlendirmek üzere İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı yaptı.

A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ali Doğru ile Ahmet Melih Güçlü’nün eşlik ettiği basın toplantısında AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, ülke ve Konya gündemini ele aldı.

İşte Etyemez’in basın toplantısından önemli başlıklar ve ayrıntıları;

KONYA YATIRIMLARI


Konya özellikle tarım alanında önemli bir konumda. Bu manada hükümetimiz de Konya’yı önemsiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik de geçtiğimiz cumartesi günü İl Teşkilatımız tarafından düzenlenen İl Danışma Meclisi’ne katıldı. Sayın bakanımız orada mazotun yüzde 50’sinin desteklenmesi konusunda da önemli açıklamalar yaptı.

Tabii Konya için Mısır üretimi önemli bir hale geldi. Bölgemiz de bugüne kadarki desteklerle özelikle hayvancılığın altyapısı için de önemli olan Mısır üretiminin devamı ve artışı için milletvekilleri olarak bu konuyu da takip ediyoruz.

Yine Lojistik Köy, Yeni Tren Garı, Şehir Hastanesi, Çevre Yolu, Yeni Numune Hastanesi, Karapınar’daki güneş enerjisi projeleri de devam ediyor ve bizler de bunun takipçisiyiz.

Sulama konusunda da önemli bir projemiz var. Ereğli Sağ Sahil Sulama Projesi ihaleye çıktı. 6 Aralık’ta ihalesi yapılacak olan proje, 500 milyon TL’ye mâl olacak. 44 bin hektarlık alanı kapalı sistemle sulayacak olan proje 3,5 yılda tamamlanacak. Konya havzası, suya ihtiyacı olan bir havza. Dışarıdan su getirme çabalarımız var. Elimizdeki suyu tasarruflu kullanmak ve verimi arttırmak için bu projeye büyük önem veriyoruz.

Konya’ya Dış Havzalardan Su Getirilmesi Çalışmaları…

Biz İl Teşkilatımızla, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımız ve Konya bürokrasisi ile oldukça uyumlu ve dayanışmayı esas alan bir anlayışla çalışıyoruz. Her zaman birlikte hareket ediyoruz. Örneğin geçtiğimiz hafta içerisinde İl Başkanımız, milletvekillerimiz, oda başkanlarımız ile birlikte Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcımız Sayın Harun Tüfekçi’nin başkanlığında Orman ve Su İşleri Bakanlığı bürokratları ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde dış havzalardan su getirilmesi, suyun kullanımı ve kapalı havza suyu etkin yönetimi konusunda önemli bir istişare ve çalışma toplantı yaptık. Kuyuların kayıt altına alınması ve kuyulardaki suyun da yönetilerek çiftçilerimize sunulması ile Ermenek ve Akçay üzerinden KOP’a su getirilmesi üzerinde çalışıyoruz. Ön ihale proje çalışması yapıldı. Hangi proje firmalarının ihaleye katılacağı belirlendi. 607 milyon metreküp suyun kapalı havzaya getirilmesi için bir çalışma yapılıyor. Tabii ki su, Konya’nın önemli bir meselesi. Mavi Tünel ile önemli bir adım atıldı şimdiki hedef dış havzalardan su getirilmesine yönelik gayretlerimiz sürüyor.

SGK ve İŞ – KUR’a Yeni Hizmet Binaları…

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğümüze de yine bir bina kazandırıyoruz. BÜSAN Sanayi girişinde Ankara Yolu üzerinde yaklaşık 23 bin metrekarelik bir proje. Projelendirme çalışmaları süren ve Selçuklu mimarisi ile yapılacak olan yine binayı 2019’da tamamlamayı amaçlıyoruz.

İŞ – KUR’un da yeni hizmet binası inşaatı sürüyor. 2018 yılı Mayıs ayında tamamlamayı öngörüyoruz.

FETÖ Soruşturmaları ve Konya…

Devletimizin, hükümetimizin 40 yıldır her yere çöreklenmiş FETÖ ile olan mücadelemiz devam ediyor. Bu kapsamda bugüne kadar Konya’da görevden uzaklaştırılan kişi sayısı bin 406, tutuklanan kişi sayısı ise bin 299’dur. Devlet memurluğundan çıkarılan kişi sayısı ise bin 941… kanun hükmünde kararnameler kapsamındaki mücadelemiz de sürüyor. İl Teşkilatımız bünyesinde bir “Takip Heyeti” oluşturulmuştu. Bu heyet de çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

ABD Başkanlık Seçimleri ve FETÖ…

Geçtiğimiz hafta ABD’de başkanlık seçimi vardı. Kimilerinin istediği sonuç çıkmadı ama ABD halkının kararı bu yönde oldu ve saygı duyulması gerekiyor. Tabii ki ülke olarak yeni seçilen ABD Başkanı Trump’ın FETÖ liderinin iadesi ile ilgili tutumunu merak ediyoruz. Beklentimiz bu terör örgütü başının bize iadesidir. ABD bizim için önemli bir müttefiktir. ABD’nin de bu müttefikliğin gereğini yapmasını ve ülkemiz adına da hayırlı çalışmalar bekliyoruz.

HDP’li Vekillerin Tutuklanması…

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yasama döneminde TBMM’de milletin iradesi ile seçilen bazı vekillerin yasama çalışmalarında yaptıkları suçlar nedeniyle dokunulmazlıkları kaldırıldı. Bu çalışma aslında yargının önünü açan bir çalışmaydı. Süreç içerisinde gördük ki bazı vekiller ifadelerini verdiler. Ama yargının çağrısına vermeyen ve yargının görevini yapmasına engel olan HDP’li vekiller, gözaltına alındılar ve suç teşkil eden söylem ile eylemleri dolayısıyla tutuklandılar. Millet iradesine ters hareket eden ve yargıyı ezmeye çalışan herkes bunun sorumluluğunu taşımak zorundadır. Yargı görevini yapmıştır. Halkımız da artık onların bu şiddete davet eden çağrılarına yanıt vermiyor.

Bu süreçte Avrupa bazı ülkelerinin bu konudaki tutumu da manidar. Teröre destek verip onların eylemlerine destek verenlerin Avrupa ülkeleri tarafından sahiplenilmesi bizleri üzüyor. Ülkesine ihanet edenlerin Avrupa’da saraylarda ağırlanması Avrupa’nın özgürlük ve insan haklarına karşı tutumlarını da gösteriyor. Bir lokmaya muhtaç insanlara kapılarını kapatan Avrupa, teröre bulaşmış teröristlere kapılarını açıyorsa bu Avrupa’nın demokrasisine zarar verir.

Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi

Üniter devlet yapısına zarar vermeden bir sistem oluşturmaya hedefi ile yürüttüğümüz yeni anayasa çalışmaları sürüyor. Sayın Başbakanımız, geçtiğimiz günlerde MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli ile gayet verimli ve olumlu bir görüşme yaptı. İnşallah önümüzdeki günlerde partimizin hazırladığı yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile alakalı çalışma, Meclis’e gelecek ve daha sonra da bu önerimiz, milletimizin takdirine sunulacak. Yeni sistem, bürokratik, askeri ve yargı vesayetinin son bulacağı bir sistemdir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.