1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Etyemez: İstihdamı 29 Milyonun Üzerine Çıkarttık
Etyemez: İstihdamı 29 Milyonun Üzerine Çıkarttık

Etyemez: İstihdamı 29 Milyonun Üzerine Çıkarttık

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu’nda verilen bir grup önerisi hakkında AK Parti Grubu adına söz alarak konuşma yaptı. 

A+A-

Sözlerine 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlayarak başlayan Milletvekili Halil Etyemez, Suriye, Filistin, Arakan ve birçok mazlum coğrafyada binlerce çocuğun savaşlar yüzünden öldüğünü, sakatlandığını ve kötü yaşam koşullarına maruz kaldığını söyledi. Milletvekili Etyemez, “Çocuklarımızın güvenliğinin, geleceğinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Temsilcisi 5 ülkenin tasarrufunda olması kabul edilecek bir durum değildir. Cumhurbaşkanımızın “Dünya 5’ten Büyüktür” diyerek yaktığı ateşin, tüm dünya çocuklarının güvenle, huzurla yaşayacağı bir dünya sistemine vesile olmasını diliyorum.” dedi.
İSTİHDAM 29 MİLYONUN ÜZERİNDE
16 yıllık AK Parti iktidarında ekonomiden sanayiye, tarımdan turizme bütün alanlarda atılımlar gerçekleştirerek milletin refah seviyesini artırdıklarını kaydeden Halil Etyemez, kişi başına düşen milli geliri 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara, milli gelir sıralamasında ise Türkiye’yi 17’nci sıraya yükselttiklerini vurguladı. Ekonomik kalkınmanın yanında çalışanını koruyan, çalışamayanına bakan gerçek bir sosyal devlet anlayışıyla politikaları belirlediklerinin altını çizen Etyemez, “Yaptığımız çalışmalarla 10 milyonun üzerinde ilave istihdam sağlayarak, istihdam edilenlerin sayısını 29 milyonun üzerine çıkarttık.” diye konuştu.
ASGARİ ÜCRETTE REEL ARTIŞ YÜZDE 126
Asgari ücretin bir sosyal korunum alt sınırı olduğunu açıklayan Etyemez, asgari ücretle ilgili çalışmaları işçilerin memnuniyeti ve piyasa dengelerini göz önünde bulundurarak, sosyal taraflarla istişareye önem vererek yürüttüklerini kaydetti. Etyemez, “2002 yılında 184 lira olan net asgari ücreti, 2018 yılı Ocak ayı itibarıyla bin 603 liraya çıkarttık. 2018 yılında asgari ücret, 2002 yılına göre reel olarak yüzde 126, nominal olarak yüzde 770 oranında artmış oldu. Gelir Vergisi Genel Tebliği ile asgari ücretlilerimizin vergi dilimi mağduru olmamaları için asgari geçim indirimi ilavesi yaptık. Önümüzdeki ay toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, vatandaşlarımızın beklentilerini ve sosyal dengeleri göz önünde bulundurarak, asgari ücreti çalışanlarımızın tamamını memnun edecek bir düzeye çıkartacağına inancımın tamdır.” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.