1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Etyemez: Milletvekilliği seçilme yaşı 25’ten 18’e düşüyor
Etyemez: Milletvekilliği seçilme yaşı 25’ten 18’e düşüyor

Etyemez: Milletvekilliği seçilme yaşı 25’ten 18’e düşüyor

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Konya ve ülke gündemini değerlendirdi.

A+A-

İl Başkanlığı’nda İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Özkaya ve Osman Vasfi Dikilitaş’ın eşlik ettiği toplantıda, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, ülke ve Konya gündemini ele aldı.

Anayasa değişikliğinin önemini anlatan Milletvekili Halil Etyemez, “Yeni anayasa değişikliği şu anda ülkemizin en önemli gündemi. Değişiklik diyoruz çünkü maalesef anayasamızı tamamen yenileyemedik. Özellikle ana muhalefet partisinin bu süreçte bu değişime kapalılığı ve uzlaşmaya yanaşmaması, ülkemizi daha ileriye taşıma konusundaki çabamızı sonuçsuz bıraktı. TBMM Genel Kurul’unda 18 madde olarak kabul edilen bu değişiklikle cumhuriyetin halka açıldığı ve milletin doğrudan hükümet ettiği bir sistem geliyor. Bu hükümet sistemi ile devlet ile halk arasında doğrudan bir bağ oluşuyor. Kriz zamanlarında hızlı çözüm geliyor” dedi.

Seçilme yaşının 18’e indirilmesine de değinen Etyemez, “Milletvekilliği seçilme yaşı 25’ten 18’e düşüyor. Bu konuda muhalefetin eleştirilerine de değinmek istiyorum. Burada gençlerin daha etkin olması ve gençlerimize sorumluluk verilmesi son derece önemli. Siz seçebilirsiniz dediğiniz insanlara seçilemezsiniz dediğiniz zaman onların haklarını sınırlamış oluyorsunuz. Elbette her 18 yaşındaki vatandaşımız milletvekili olmayacak. Ama böyle bir hakkın verilmiş olması ve bu hakkın verilmiş olması önemli” diye konuştu.

Rejim değişikliği tartışmalarını da aktaran Etyemez, “Kesinlikle bir rejim değişikliği söz konusu değildir. Bu tamamıyla bir hükümet sistemi değişikliğidir. Neden? Çünkü anayasamızın ilk 4 maddesi yürürlüktedir. Onlara dokunulmamaktadır. İste hukukçu ister sosyolog isterse siyasetçi veya milletin gözünden bakın, rejimin değiştiğine dair en ufak bir emare bulunmamaktadır. CHP pakete toptan karşı olduğu ve içeriğini değerlendirme gibi bir zahmete girmediği için böyle bir söylem tutturmuş” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı sistemini de anlatan Milletvekili Etyemez, “Yeni dönemde partili cumhurbaşkanlığı sistemi geliyor. Bir insan cumhurbaşkanı olduğunda her kese her vatandaşına eşit mesafede ve temsilde olması gerekiyor. Ama partisi ile ilişkisi var, tarafsız davranamaz şeklindeki yaklaşım, doğru değil. Geçmişte de CHP, İsmet İnönü’yü kongrede oturtmuştur. Mesele güven meselesidir. Yeni dönemde Cumhurbaşkanı’nın kararnameleri hükümet kararları ile ilgili olacak. Cumhurbaşkanı, temel hak ve özgürlükler, siyasi partilerle ilgili ve kanunların ortaya koyduğu konularda kesinlikle kararname çıkaramayacak. Çıkmış kanunlar varsa da burada da kararname değil kanunun hükmü geçerli olacak. Çıkarılacak kararnameler de hem Meclis hem de Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabi olacak onun için sorumsuz ve hesapsız kararname çıkarma yetkisi eleştirileri de doğru değil” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.