1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Etyemez: Mülletimize Şükran borçluyuz
Etyemez: Mülletimize Şükran borçluyuz

Etyemez: Mülletimize Şükran borçluyuz

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, İl Başkanlığı’nda kameralar karşısına geçerek Konya ve ülke gündemini değerlendirdi.

A+A-

İl Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Cengiz Kürkçü ile Mustafa Torun’un eşlik ettiği basın toplantısında AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve sonrasında yaşananları anlattı.

Darbe Girişimi…
Malumunuz 15 Temmuz gecesi, hain FETÖ\PDY Terör Örgütü, millet iradesine kast eden bir darbe girişiminde bulundu. Bu hainler aslında darbe denilemeyecek bir isyan ve devlete başkaldırı niteliğinde bir girişimde bulundu.
Milletin iradesinin tecelli ettiği TBMM’ye saldırdılar, MİT’e saldırdılar. Ülkemizin güvenliğini sağlayan emniyet teşkilatına saldırdılar. Genelkurmay’a saldırdılar. Devletimizi temsil eden Cumhurbaşkanlığımıza saldırdılar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmeye çalıştılar. Milletin parası ile alınmış silahlarla millete ateş ettiler. Vatandaşlarımızı şehit ettiler.
Asker kıyafeti giyen teröristler, direkt olarak devletimizi hedef aldı. Ama milletimiz, çıplak elleriyle yumruğunu sıkarak dünyada emsali olmayan bir şekilde ülkesine ve iradesine sahip çıktı.

Mevlana Meydanı her akşam on binleri ağırlıyor
AK Parti Konya İl Teşkilatı olarak bizler de 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin olduğu an itibariyle Konya’da toplumun tüm kesimleri ile irtibata geçerek millet iradesine karşı yapılmak istenen darbenin bertaraf edilmesine katkı sağlamaya çalıştık.
Her görüş ve kesimden on binlerce insanın tek ses olduğu Mevlana Meydanı’ndaki programların organizesinde büyük rol oynayan AK Parti İl Başkanlığımız, tüm teşkilatlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz, kadın ve gençlik kollarımız ile tüm Konyalı hemşehrilerimizle her akşam meydanda bir araya gelerek ülke birliğini sonuna kadar koruma kararlılığımızı ortaya koyuyoruz.

Milletimize Şükran Borçluyuz…
Ben, bu vesileyle ve sizlerin vasıtası ile 15 Temmuz gecesinden bu yana meydanları hınca hınç dolduran ve demokrasi nöbeti yerini hiçbir zaman terk etmeyen herkese teşekkür ediyorum. Bu hain kalkışmanın önünde canları pahasına devasa bir set oluşturan, evlerine gitmeyerek meydanlarda nöbet tutan tüm Konyalı kardeşlerime göstermiş oldukları bu cesur, anlamlı ve vefakâr davranışlarından dolayı şükran ve saygılarımı sunuyorum. Yine basın da üzerine düşeni layıkıyla yapmıştır. Bu vesileyle tüm medya kurumlarına da teşekkür ediyorum. Tabii ülke genelinde bu uğurda hayatlarını feda eden demokrasi şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Tüm yaralı kardeşlerime de acil şifalar diliyorum. Bizler, ülkemiz bu hainlerden tamamen temizlenene kadar meydanları terk etmeyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun sonuna kadar asil mücadelemizi sürdüreceğiz.

OHAL…
Sayın basın mensupları, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra bugün gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve ardından yapılan Bakanlar Kurulu'ndan sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kameraların karşısına geçti ve 3 ay süreyle tüm ülkede OHAL ilan edildiğini açıkladı.
Öncelikle şunu hemen belirtelim. Kimse endişeye kapılmasın, bu uygulama kesinlikle demokrasiye, hukuka, özgürlüklere karşı değildir. Tam dersine bu değerleri koruma, güçlendirme amacına yöneliktir.

OHAL’in tek amacı, ülkemizde demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine yönelik oluşan bu tehdidi ortadan kaldırmak için gereken adımları en etkin ve hızlı şekilde atılabilmesidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi OHAL sıkıyönetim değildir. Yalnızca demokrasinin daha iyi işleyebilmesi için hangi terör örgütü mensubu olursa olsun bunları kamudan temizlemek, devletimizi güçlü ellere teslim etme hareketidir.

Takip Heyeti ve Çalışmaları
Bildiğiniz gibi AK Parti İl Teşkilatımız bünyesinde bir “Takip Heyeti” oluşturuldu. Takip Heyeti, hain darbe girişiminden önce, FETÖ\PDY Terör Örgütü’ne bağlı kurumlara atanan kayyumların koordineli ve âdil bir şekilde çalışmalarını takip etmek amacıyla kurgulandı. Takip Heyeti’nin görev ve öncelikleri arasında; Darbe girişimi sonrasında, sürecin adil bir şekilde yürütülmesini takip etmek, Yaşanan sürecin sağlıklı şekilde tamamlanmasına katkı sağlamak, Bu süreçte oluşabilecek mağduriyetlerin asgariye indirilmesi için çalışmalara katkı sağlamak bulunuyor… Yine Konya İl ve İlçe Teşkilatlarımızda olası paralel sızıntılarına karşı en hassas şekilde çalışmalarını kendi içinde yürütmektedir. Büyükşehir ve 31 ilçe belediyelerimizde paralel yapı ile olan mücadele, bu süreçte komisyonumuz tarafından en hassas şekilde değerlendirilecektir. İlan edilen OHAL çerçevesinde hain darbe planlayıcıları ve destekçileri ile illerdeki mücadele, valiler eliyle yürütülmektedir. Bu kapsamda Konya ilindeki kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde yürütülen eylem ve işlemler, Sayın Konya Valimizin koordinasyonunda gerçekleştirilmektedir.

Konya’daki Paralel Yapı ile İlgili Çalışmalar…
Süreç hızlı bir şekilde yürüyor. Bu terör örgütüne bulaşan herkes hesap verecek ve cezalandırılacaktır. Konya’da şu ana kadar bin 250 kamu görevlisi açığa alınmıştır. Sivil toplum örgütleri kapatıldı. Tabi bu arada yaklaşık 13 sivil toplum kuruluşu da FETÖ ile ilgisi bulunmadığı halde kapatılan dernekler de vardı. Onların da düzeltilmesi konusunda çalışmalarımız oluyor. Örneğin; Ilgın Handevi Kandevi Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma, Eğitim ve Kültür Derneği, Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Derneği, Gökkuşağı Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Gülderen Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Gökkuşağı Eğitim ve Kültür Derneği, Hüyük Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği, Kulu Girişimci İşadamları Derneği(KUGİAD), Sürdürülebilir Çevre Derneği, Lalezer Sağlık Çalışanları Eğitim Kültür Gençlik Derneği, Konya Çocuk Evleri Eğitim Kültür Derneği, Konya Emekli Din Görevlileri Derneği, Mahmut Sami Ramazanoğlu Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Reyhan Kapısı Gıda ve Serbest Mali Müşavirler Derneği gibi STK’ların düzeltilmesi yapılmıştır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.