1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ev sahipleri için yeni dönem başladı. İşte Ayrıntılar!
Ev sahipleri için yeni dönem başladı. İşte Ayrıntılar!

Ev sahipleri için yeni dönem başladı. İşte Ayrıntılar!

Ev sahiplerinin en büyük derdi olan kiracı bulma sorunu uygulanmaya başlanan ‘kira sigortası’ ile ortadan kaldırılıyor. Uygulamadan emlakçılar memnun olduklarını belirtirken, sigorta şirketleri de bu sayede mağduriyetlerin önüne geçileceğini kaydediyor.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Ev sahiplerinin en büyük derdi olan kiracı bulma sorunu uygulanmaya başlanan ‘kira sigortası’ ile ortadan kaldırılıyor. Kiracının herhangi bir sebeple kirayı ödememesi durumunda mülk sahiplerinin hakları korunuyor. 22 Mayıs’ta başlayan kira sigortası, kiraların sigortalanması anlamına geliyor. Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, mal sahibi ve kiracı bilgileri ile bir sigorta şirketine başvuruda bulunulması gerektiğini söyledi. Kira sigortasının pirimi, aylık kira tutarının yüzde 65’ine denk geldiğini ifade eden Altınay, “Bu sigorta kira poliçeleri 5-6 ay önce uygulamaya başlanılan bir poliçe. Aylık kirası bin lira olan evin kira sigortası 650 civarında. Mal sahibi istemesi halinde bu tutarı 9 taksitte ödeyebilir. Kirasını birinci ay ve ya ikinci ay ödemesini yapmayan kiracıların mal sahiplerinin haklarının korunması için sigorta firmaları tarafından poliçe verilip garanti altına alınmasını kapsıyor.” şeklinde konuştu.

EMLAK SEKTÖRÜNE OLUMLU YANSIYACAK

3 aylık süre içerisinde kira bedellerinin düzenli ödenmesi şartı olduğunu aktaran Altınay, “Kira sigortası 3 aylık bekleme süresini takip eden 3 ay sonunda devreye giriyor. Ödenmeyen kiralar her ay düzenli olarak mal sahibinin hesabına yatırılıyor. Eğer kiracı tarafından ödenmeyen aidat ve yönetim giderleri varsa oda kira sigortası kapsamında ev sahibine ödeniyor. Sadece kira ve aidat gibi giderler değil kira sigortası kapsamında kiracı tarafından ödenmeyen elektrik, su, doğalgaz faturaları da yer alıyor.” dedi. Uygulamanın emlak sektörüne olumlu yansıyacağını vurgulayan Altınay bu sayede mal sahibi ile emlakçı arasındaki bazı problemlerin ortadan kalkacağına dikkat çekti. Son olarak Türkiye’de bunu yapan 2 firmanın olduğunu ve Konya’da da acentelarının olduğunu belirten Altınay ilerleyen zamanlarda yaygınlaşıp genişleyecek bir gelişme olduğunu kaydetti.

img_8022.jpg

KANUNLAŞMAYLA YAYGINLAŞACAK

Konya’da faaliyet gösteren Alkış Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Ali Said Alkış ise uygulamanın çok iyi olduğunu ve iyi karşıladıklarının altını çizerek bu sayede mağduriyetlerin giderileceğini ve hakların korunacağını vurguladı. Yeni bir uygulama olduğu için Türkiye genelinde bunu yapan sadece 2 tane sigorta şirketi olduğunu dile getiren Ali Said Alkış, “ Türkiye genelinde bunu şu anda iki sigorta şirketi yapıyor. Kanunlaşma olmadığı için daha yürürlüğe girmedi. Diğer sigorta şirketleri de zaman içinde kanunlaşma olduğunda başlayacak. Tahmini olarak bunun kanunlaşması yıl başını bulur diye düşünüyoruz. Ev sahiplerinin mağduriyetleri böylece garanti altına alınmış olacak.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.