1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. EVANGELİST AKIM TEHDİDİ VE GENÇLERİMİZ
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

EVANGELİST AKIM TEHDİDİ VE GENÇLERİMİZ

A+A-

Son günlerde sıkça duymaya başladığımız kulaklara aşina bu kelimeyi merak eden kardeşlerimiz olmuştur. Açıkçası bende tam anlamıyla bilgi sahibi değildim. Boş bir vaktimde yaptığım internet araştırmasının akabinde kendime yazı konusu olarak kullanmaya karar verdim. Benim gibi kelimeyi duyup ta içeriği hakkında fazla bilgi sahibi olmayan kardeşlerimizin çok olacağını düşündüm.
Nedir bu evangelizm?
Okul yıllarımızda ki derslerden hatırımızda kalan Matta, Markos, Luka ve Yuhanna incilleri hakkında bilgi sahibi olan kardeşlerim vardır.  İşte bu dört incilin her birine “Evanjel” deniyormuş. Yunancada “iyi haber” ya da “genel olarak kabul edilen gerçek” anlamına gelen evangelion kelimesinden türetilmiş. İşte buna binaen de İncil yazarlarına “Dört Evanjelist” ismi verilmiş.
Bundan sonrasını internet araştırmalarım kapsamında derlediğim araştırmalardan yola çıkarak yazmaktayım.
Evanjelist ve Evanjelik kelimeleri farklı anlamlara gelmektedir. Evanjelist sözcüğü en basit anlamıyla “Hristiyanlık bildirisini vaaz eden, yayan kişi” anlamına gelir. Evanjelik sözcüğü ise daha çok Protestan Kilisesi'nin muhafazakâr kesimini niteleme mahiyetinde kullanılıyor. Evanjelikler, ABD'yi kuran ve tutuculuğuyla bilinen Protestan mezhebi Puritenler'in devamıdır. Evanjelizm merkezli bu akımın mensuplarına ve 20. yüzyılın sonları, 21. yüzyılın başında liberal Protestanlar haricindeki tüm Protestanlara Evanjelik denmeye başlanmıştır. Ayrıca Martin Luther, reformları esnasında kurduğu kilise hareketi için bu ismi kullanmıştır. Bu nedenle Kıta Avrupası'nda Evanjelik sözcüğü, Protestan veya Lutherci olarak algılanır.
Peki, nedir Evangelizm? 
Bu Hıristiyanlık yolunun kökenleri Martin Luther'e ve Protestanlığın kuruluşuna kadar gidiyor. Luther kendi kurduğu kiliseye "Evanjegelik Kilise Hareketi" diyordu. Protestanlık faizi reddeden Katoliklere karşı faizi serbest bırakıyor, "ahiretten" çok bu dünya ile ilgili düzenlemelere vurgu yapıyor, çalışmayı, ticareti ve üretimi kutsuyordu. Protestanlığın bu görece modern girişimleri bir reform hareketi olarak değerlendirildi. Ancak Protestanların en önemli farkı ilk beş kitabını Tevrat'ın oluşturduğu 39 kitaptan oluşan Eski Ahit'e inanmalarıydı. Eski Ahit, özellikle ABD'nin kuruluşunda farklı yorumlara ve anlayışlara yol açtı. Bu, bakış açılarında "kıyamete" ve "Mesihçiliğe" ayrı bir değer vermelerini sağlıyordu. Özgür iradenin "Tanrı" tarafından çizilen kaderin dışına çıkamayacağını öngören Evangelistler, bu kaderi hızlandırmak için Hıristiyanların ellerinden geleni yapması gerektiğini savunuyor. Ve Armageddon'la, yani "iyi" ile "kötü" arasındaki o büyük savaşla gelecek olan kıyameti ve Mesih'i hızlandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Seçilmiş insanlar olduklarına inandıkları Yahudilerin, bir kıyamet koşulu olarak desteklenmesi gerektiğini düşünüyorlar. 70'li yıllardan itibaren yeniden dirilen ve muhafazakârlaşan Evangelizm aradan geçen otuz yıl içinde Hıristiyanlığın en hızlı büyüyen "Kilisesi" oldu. Ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler pek de yabana atılmamaları gerektiğini gösteriyor. 
2004 yılında toplam sayıları 500 milyona ulaştı. Hıristiyan nüfusun 4'te birini oluşturuyorlar. 2050 yılında tüm Hıristiyan nüfusunun yarısı olacakları tahmin ediliyor. 70 milyon kişilik nüfusla en çok Amerika'da yaşıyorlar. Amerika'nın ardından en yoğun bulundukları ülke Brezilya (30 milyon). Evangelistlerin şu anki güçlü durumu 1970'li yıllarda ortaya çıkan yeni Evangelizm akımıyla oldu. Şili'de Hristiyanların 4'te biri Evangelist. Fas'ta halkı Evangelist yapmak için çalışan 150 misyoner olması bir vakıa. Kaliforniya'da üniversitede ders olarak okutuluyor. Onlara göre İncil Tanrı'nın kitabı, İyi ve Kötü arasındaki savaş (Armageddon) dünyanın dengesini oluşturuyor, dünyanın sonu geliyor, dünyada yaşanan her şey, yapılan her savaş Tevrat'taki efsanelerde, İncil'de anlatılıyor, İsrail vadedilmiş toprak ve günün birinde tüm Museviler İsrail'e dönüp Evangelist olacak... Onlar protestanlığın Evangelist mezhebine bağlılar... 
Irak Savaşı aslında hiç de görüldüğü gibi değil, ardında birçok dini etken olan bir savaştı. Ve olup bitenleri sadece Evangelistler anlıyordu. Evangelistler Amerika'yı tamamen ele geçirdikten sonra asıl hedefe yani dünyayı evangelistleştirmeye yönelmişti. Bu da onların inanışına göre durdurulamaz bir dönemdi. Bu dönem tamamlanacak, bu uğurda ölünerek de İsa'nın yanına yükselinecekti.
Araştırmalarımdan aldığım notlardan paylaşımlar yaptım. 
Şu anda İslam dünyası üzerine karabulut gibi çöken misyonerlerin hiç boş durmadığını ve dünyayı Hristiyanlaştırma adına birçok konuda desteklendiklerini biliyorum.
İslam dünyası üzerinde oynanan bu kumarda yeterince dini bilgiyle donatmadığımız çocuklarımız ve gençlerimiz kolayca bu akımların etkisi altında kalmakta ve kendilerini kaptırdıkları rüzgâr kanalıyla dinlerini kolayca değiştirebilmektedirler. 
İslam dünyası olarak yakın geleceğin en büyük tehditlerinden biri olan bu evangelist akımların etkisini ortadan kaldırarak çocuk ve gençlerimizin İslami hüviyetlerini tehdit etmeyecek önlemleri almak ve bunu kendimize dert edinmek zorundayız.

Bu yazı toplam 1217 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.