1. HABERLER

  2. KONYA

  3. ‘Eve gitmek istemiyorum!'
‘Eve gitmek istemiyorum!'

‘Eve gitmek istemiyorum!'

Mevlana Caddesi’nde evden kaçtığı görülen 9-10 yaşındaki çocuk günümüzün aile yapısındaki bozulmalara ve çocuklara karşı sergilenen yanlış tutumların sonuçlarına ışık tutuyor.

A+A-

Konya’da geçen hafta sokakta sabahladığı görülen 9-10 yaşlarındaki çocuk toplumsal bir sorunun ne kadar ciddi durumlara geldiğini gözler önüne serdi. Evden kaçtığı öğrenilen erkek çocuk geceyi bir restoranın sandalyesinde uyuyarak geçirdi. Sabah saatlerinde yoldan geçenlerin fark ettiği çocuğun sorulan sorulara cevap vermemesi ise çocuğun psikolojik problemler yaşadığını gösterdi. Mevlana Caddesi’nde bulunan esnafın söylediğine göre çocuk sık sık aynı şekilde evden kaçıyor ve geceyi dışarda geçiriyor. Bölge esnafı çocuğun daha önce eve gitmek istemediğini ve dışarda kalmak istediğini kendilerine söylediğini kaydetti.

Gözlemlenen olay üzerinden yola çıkılarak yapılan değerlendirmeler sonrası toplumda aile yapısındaki bozulmaların ne kadar ciddi boyutlara ulaştığı ortaya çıkıyor. Ailelerin çocuklarına karşı tutumlarının ve çocukların nasıl bir çevre ile baş başa kaldıkları günümüzün belki de en büyük sorunlarından birini oluşturuyor. Toplumların en temel yapı taşı olan aile yapısı günümüzde çeşitli etkenler tarafından tehdit ediliyor. Bu etkenlerin başında arkadaş çevresi takip edilmeyen çocukların edindiği kötü niyetli arkadaşlıklar, madde bağımlılıkları, aile içindeki geçimsizlikler ve çocuklara karşı aile içerisindeki yanlış tutum geliyor. Dışarda sabahladığı ve evden sık sık kaçtığı görülen çocuğa sorulduğunda; “Eve gitmek istemiyorum.” Demesi çocuğu eyleme iten etkeni açıkça ortaya çıkarıyor. Bu hususta ailelere uyarılarda bulunan uzmanlar, çocukların arkadaş çevrelerinin özellikle küçük yaşlarda kontrol altında tutulması gerektiğini söylüyor. Bunun yanında, aile bireyleri arasında yaşanabilecek sorunlardan çocukların uzak tutulması ve çocuklara gerekli ilgi alakanın gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, çocukların izlediği televizyon programlarının da kişilik gelişimlerinde önemli rol aldığını aktardı. Uzmanlar çocuklarda agresif tavırlar ve evden uzaklaşma isteği gözlendiği takdirde mutlaka ailelerin konuyu takip edip gerekirse psikolojik destek yardımıyla çocukları gözlem altında tutmaları gerektiği uyarısında bulundu. Bu konudaki en önemli uyarı ise, çocuklarda rastlanabilecek bu tür durumlarda kesinlikle şiddete başvurulmaması yönünde./M. Nuri Keklik

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.