1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Evladı-ı Fatihan Konya’da
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Evladı-ı Fatihan Konya’da

A+A-

Bosna, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Rumeliye Geçiş, Çimpe, Prizden, Saray Bosna, Sancak, Üsküp, İşkodra, Selanik… Tarih okumayan günümüz gençliğine bu isimler acaba neler hatırlatır? Turistik bazı şehirleri mi, yoksa balkanlarla ilgili bazı yerleşim birimlerini mi?

Tarihi okuyanlar şunu iyi bilir ki, atalarımız Rumeli’ye ilk defa Orhan Bey zamanında 1353 yılında geçtiler. Gazi Süleyman Paşa'nın Bizans İmparatorunun isteği üzerine yaptığı bu sefer sonrasında Rumeli’de başlayan hikayemiz asırlar sürdü. Edirneyi İstanbul'u, Selanik’i, Arnavutluğu , Makedonya’yı, Sırbistan’ı Kosova’yı fethettik. 1. Ve 2. Kosova Savaşları, Sırpsındığı Zaferi önemli başarılarımız. Murad Hüdavendigar, Yıldırım, Fatih, Kanuni…Büyük fatihlerimiz.

Yaklaşık dört asır sonra ise bu sefer geri çekilişimiz başladı. Zaferlerimiz ne kadar muhteşem ise geri çekilişimiz o kadar sefil oldu. Birliğimizi kaybettiğimiz, adaleti yitirdiğimiz, devletimizi ve ordumuzu fitne ile zayıflattığımız dönemde bu seferde yıkım ve geri çekiliş geldi. Öyle oldu, böyle oldu. Devran döndü, zaman geçti… Yıllar önce yenilerek çekildiğimiz, bu diyarların torunları hiçbir zaman o eski kutlu zamanları unutmadılar. Nasıl unutsunlar ki tüm yıkımlara, tüm yok etmelere rağmen bu bölgede kalan bir minare, bir han, bir mezar taşı , bir tekke, bir türkü, bir resim, bir Allahü Ekber sesi….O eski ( bazen mutlu bazen huzursuz günleri) hatıraları canlandırıyor.

Son yıllarda ülkemizdeki büyük ve olumlu değişimin etkisi ile millet olarak başımızı şöyle bir kaldırıp gözlerimize tarih gözlüğü takıp maziyi temaşa edince bir zamanlar bizim olan balkan diyarlarını gördük, Zihinlerimizi şöyle bir kurcalayınca Evladı-ı fatihan geldi aklımıza. Tika, Yunus Emre gibi devlet kurumlarının "atalar yurdunda" kalan eserleri ihya etmesi orada yaşayan ve bir asır önce terk edip geldiğimiz kardeşlerimizle aramızda zaten var olan sevgi bağlarını güçlendirmeye başladı. Bu iki kurumun Balkanlar'da Avrupa da, Kafkaslarda, Moğolistanda, İslam Türk eserleri ile ilgili yaptığı çalışmalara bir baksak Sayın Cumhurbaşkanının ufkunun, amacının ne kadar derin, ne kadar geniş ve ne kadar geleceğe ait olduğunu daha iyi anlarız.
Devletin bu çalışmaları paralelinde bir çok STK aynı minval üzere çalışmalar yapıyor. Bu kurumları burada saymak yazıyı uzatacağından geçiyorum. Konya’mızda da bir çok kurum, yurt dışında da değişik faaliyetleri gösteriyor. Bu çok sevindirici bir durum. Geçen hafta Konya'mızda bu çatışmalardan birine davet edildim. “Evladı Fatihan Barış ve Kardeşlik Köprüsü” adını taşıyan çalışma çok güzel ve pek ilginçti. “Balkan STK’ları Çalıştayı Konya Zirvesi” toplantısına AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Hikmet İlim ve Sanat Derneği Başkanı ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Önder Kutlu, Konya STK İcra Heyeti Başkanı Muhsin Görgülügil, Konya Sivil Toplum Kuruluşları üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Beni Toplantıda yapılan konuşmalarla birlikte Evladı Fatihan yurtlarından gelen misafirlerin gözlerindeki sıcak ümit ve tatlı gelecek etkiledi. Yılların hasretini, asırların özlemini” evladı- fatihanın “ torunlarının gözlerinde görüp, gönüllerinde hissetmek çok farklı bir duygu uyandırdı ben de ve katılımcılarda.

Ne diyelim Rabbim isterse o mutlu asırlar yine rücu eder. Yeter ki bizler üzerimize düşen vazifenin gereğini yerine getirelim. Bu gibi çalışmaların daha derli toplu, daha etkin, daha planlı ve daha hasbi olması dilek ve temennisi ile…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.