1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Evlat mı Ecdat mı?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Evlat mı Ecdat mı?

A+A-

Hayatta önceliğimiz annemiz mi kızımız mı, babamız mı oğlumuz mu ? Elimizdeki 5 liraya hem oğlumuzun hem babamızın acil ihtiyacı olsa hangisini tercih ederiz/etmeliyiz? Yanımızdaki 1 metre kumaşa, bir çift ayakkabıya, bir bardak süte kızımız ve annemiz aynı derecede gereksinim duysa annemizi mi, kızımızı mı tercih ederiz/etmeliyiz? Evlatlarımızdan biri ile ebeveynimizden biri aynı anda bize;" sana ihtiyacım var baba/anne, sana ihtiyacım var evladım gel!" dese önceliği hangisine veririz? Bu konuda aklımız, nefsimiz, içinde yaşadığımız toplumsal değerlerimiz ne diyor?
İnsanlar yaratılan, aciz, zayıf, zamanla sınırlı, dünü tam, yarını hiç görememe sıfatları ile mevsuftur. Ademoğullarının, gerek hayatla ilgili gerekse yarınla (ahiretle) ilgili bilgileri ve bilgi kaynakları kıt olduğundan dünya ve ahirete ait vereceği hükümler eksiktir, zayıftır. Bu nedenle insanoğlu hakiki bilgiye, şaşmaz ölçüye, mutlak gerçeğe ancak bu zaaflardan uzak olan Allah'ın verdiği bilgilerle ulaşabilir.
Evreni , alemleri, arşı, kürsü, bu günü ve sonsuz yarını (ahireti) yaratan Halikuzülcelal, yarattıkları içinde en yüksek vasıflara sahip olan insanları eğitmek, bilgilendirmek için peygamberler, kitaplar göndermiştir. Hayatın tüm temel değerlerini gönderdiği kitaplarla ve resuller aracılığı ile bize ulaştıran Rabbimiz insanlara, akrabalara, yakınlara, amcamıza, dayımıza, halamıza, teyzemize, onların çocuklarına, dedemize, ninemize, çocuklarımıza, annemize, babamıza nasıl davranmamız gerektiğini, onlara karşı vazifelerimizin neler olduğunu ayetlerle hadislerle açıklamış.
Konu ile ayet ve hadislerden bir kısımını art arda yazdıktan sonra cevabı kendiniz vereceksiniz.
"Ey iman edenler, yakıtı insan ve taş olan Cehennem ateşinden kendinizi ve çoluk çocuğunuzu koruyun.""Gerçek şu ki, kâfirlere, Allah'tan gelecek bir zararı, ne malları, ne de evlatları engelleyemez. İşte onlar, o ateşin yakıtı olacaklar".

"O inkâr edenler (var ya), onların ne malları, ne de evlatları, onlara Allah'a karşı hiçbir fayda sağlamayacaktır. Onlar, ateş halkıdır; orada ebedi kalacaklardır..."."Ve iyi biliniz ki, mallarınız ve evlatlarınız birer imtihan aracından başka birşey değildir. Allah katında büyük ecir vardır".

Ebveynle ilgili ayetler
Nisa Suresi/ 36:
Allah'a ibadet edin ve o'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.
Bakara Suresi/ 83:
Ve bir vakit İsrailoğullarından şöyle söz almıştık: "Allah'tan başkasına tapmayacaksınız, anne-babaya, yakınlığı olanlara, öksüzlere ve biçarelere de iyilik yapacaksınız. ..."
En’am Suresi/ 151:
De ki: "Gelin, size Rabbinizin neleri yasakladığını okuyayım! O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, babanıza annenize iyilikten ayrılmayın..."Yusuf Suresi/99,100:

Günümüz de bizler nasıl bir ortamda büymüşsek tüm sevgimizi tüm enerejimizi, tüm dikkatimizi çocuklarımıza veriyoruz. Halbuki bizler birer gövde ebeveynimiz kök, evlatlarımız dal ve meyvedir. Bu nedenle kökün hakkını köke dalın hakkını dala vermek hepimizin boynunun borcu ahiretimizin garantisidir.
Yaradanımız hiç birimizi evlat - ecdat ikileminde bırakmasın! Evladını hakkını evlada ecdadın hakkını ecdada verenlerden eylesin. (amin)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.